Ženy v Afrike

Združenie Graffiti Girls of Kenya zaujalo svet umenia

Mladé dievčatá a ženy z Kenskej republiky nachádzajúcej sa na východe Afriky zaujali pozornosť širokej verejnosti z celého sveta. Prostredníctvom graffiti sa rozhodli poukázať na občianske problémy, ktoré sužujú ich krajinu. Spray Uzi Graffiti skupina Spray Uzi vznikla v Nairobi v roku 2002. Odvtedy však prekonala dlhú cestu a teraz sa s prácami tejto street… Prečítať celé
Vydané 19. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,
kenya girls

Graffiti Girls of Kenya (Ilustračná foto: Pexels, Gitz)

Mladé dievčatá a ženy z Kenskej republiky nachádzajúcej sa na východe Afriky zaujali pozornosť širokej verejnosti z celého sveta. Prostredníctvom graffiti sa rozhodli poukázať na občianske problémy, ktoré sužujú ich krajinu.

Spray Uzi

Graffiti skupina Spray Uzi vznikla v Nairobi v roku 2002. Odvtedy však prekonala dlhú cestu a teraz sa s prácami tejto street artovej skupiny môžete stretnúť po celom svete. Douglas Smoki Kihiko, člen skupiny Spray Uzi, v roku 2015 vytvoril iniciatívu Graffiti Girls of Kenya. Jeho hlavným cieľom bolo vytvoriť vhodné a priateľské prostredie pre kenské ženy. Miesto kde by sa mohli priučiť technikám graffiti umenia a takisto získať informácie o jeho veľkom vplyve na spoločnosť. Postupne sa z Graffiti Girls of Kenya vytvorila prosperujúca komunita, ktoré neustále naberá nové členky do svojich radov. Prostredníctvo pouličných malieb vyjadrujú ženy v Keni problémy, s ktorými sa denno denne stretávajú.

graffiti girls kenya

Graffiti Girls of Kenya (Foto: Facebook Graffiti girls Kenya)

Workshop #girlsandgraffiti

Postupom času sa v Keni rozbehol aj graffiti workshop s názvom Girls and graffiti. Prostredníctvom tohoto workshopu máju kenské ženy príležitosť pracovať s ďalšími umelcami z Mombasy, druhého najväčšieho mesta v Keni. Takto vytvorené nástenné maľby zdôrazňujú témy kontroverzie, rovnosti a kultúrneho povedomia.

Najnovšia umelecká inštalácia tejto skupiny predstavila vizuálne diela týkajúce sa zmeny klímy. Environmentálny workshop zorganizovala miestna kenská mládežnícka skupina Mathare Environmental Conservation Youth. Aj prostredníctvom takýchto verejných výstav a rozhovorov sa snažia mladí ľudia hovoriť a poukázať na závažné problémy v krajine. Otvorením verejnej diskusie a zvýšením povedomia o negatívnych dopadoch sa snažia zaujať vládu ale aj ostatných občanov, aby sa spoločne podieľali na riešení a zlepšení kvality života Keňanov.

Výzvy, s ktorými sa potýka Kenská republika

Medzi päť hlavných výziev,  ktorým momentálne čelí táto africká krajina patrí:

Inzercia

1) korupcia a slabá správa verejných vecí

2) spomalenie hospodárskeho rastu súvisiace s pandémiou COVID-19

3) oslabenie spotrebiteľských výdavkov (čo vedie k nárastu nezamestnanosti a chudoby)

4) nižšie verejné investície a úspory vo verejných financiách

5) bezpečnosť.

Hoci vysokí vládni predstavitelia vrátane prezidenta Kenyattu verejne prisľúbili, že budú rešpektovať slobodu prejavu a médií, pracovné prostredie pre blogerov, novinárov a aktivistov zostáva naďalej nepriateľské. Polícia sa vyhráža a zatýka novinárov aj aktivistov.

„Nedostatočná zodpovednosť za závažné porušovanie ľudských práv zo strany bezpečnostných síl vrátane mimosúdnych popráv a násilných zmiznutí zostáva v Keni hlavným problémom napriek sľubom prezidenta Uhuru Kenyattu, že sa bude zaoberať kľúčovými otázkami vrátane tých, ktoré v minulosti podkopali schopnosť Kene usporiadať pokojné voľby. Kenské orgány nevyšetrili zneužívanie zo strany bezpečnostných síl vrátane mimosúdnych popráv a násilných zmiznutí a nevyvodili zodpovednosť voči zodpovedným osobám.“ Human Rights World Report

Ďalšiemu závažnému problému, ktorému obyvatelia Keni musia čeliť je trest za homosexuálnu sexuálnu orientáciu.

Najvyšší súd v Kenskej republike potvrdil ustanovenia trestného zákonníka, podľa ktorého sa za dobrovoľný vzťah medzi osobami rovnakého pohlavia ukladá trest odňatia slobody až na 14 rokov. Proti tomuto rozhodnutiu sa odvolali tri kenské aktivistické skupiny lesieb, gejov, bisexuálov a transrodových osôb (LGBT).

LGBT utečenci a žiadatelia o azyl zo susedných krajín čelia takisto útokom v utečeneckom tábore Kakuma aj vo štvrtiach Nairobi.

 

Pouličné umenie je typickým priestorom, v ktorom dominujú muži, avšak Graffiti Girls of Kenya rovnako ako známa afgánska street art umelkyňa Hassani a mnoho ďalších odvážnych žien posilňujú postavenie iných žien v tomto umeleckom svete.

Pokračujte na ďalší príspevok »