Shamsia Hassani

Dojímavé diela prvej afganskej street art umelkyne

Shamsia Hassani je maliarka, ktorá vyučovala na Kábulskej univerzite predtým, ako Taliban prevzal nadvládu nad Afganistanom. Je považovaná za prvú afganskú pouličnú umelkyňu. Jej diela zobrazujú úlohu žien v spoločnosti ovládanej mužmi a poskytujú pohľad na boj medzi svetlom a tmou, ktorý zotročil jej domov. Street Art umenie Hassani sa začala venovať pouličnému umenie v… Prečítať celé
Vydané 31. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,
shamsia

Shamsia Hassani vo svojom ateliéri v Kábule (Zdroj: Twitter Shamsia Hassani)

Street Art umenie

Hassani sa začala venovať pouličnému umenie v roku 2010, po tom ako navštívila workshop graffiti vedený bristksým výtvarníkom CHU. Odvtedy si vyvinula svoj vlastný jedinečný štýl. Jej autorským znakom je žena so zatvorenými očami a bez úst. Nemé príbehy svojej hrdinky maľuje po celej krajine a zobrazuje ignorované pocity afganských žien.

„Prednášky CHU zahŕňali teóriu, praktickú prácu a prezentácie rôznych umelcov z celého sveta, tam som sa  o graffiti dozvedela prvýkrát. Ako workshop pokračoval, dozvedela som sa o technikách sprejovania a o tom, ako maľovať kresby vo veľkej mierke na stenu. “ Shamsia Hassani v rozhovere pre web Bored Panda

Skorý život

Shamsia Hassani sa narodila afganským rodičom v Iráne v roku 1988. Jej rodičia ani ona to nemali ľahké už od začiatku.

„Irán nemá žiadne zákony, prostredníctvom ktorých by ste sa mohli stať iránskym štátnym príslušníkom, a tak som zostala po narodení stále Afganka. Stále si pamätám, že Afganci nesmeli v Iráne pracovať len kvôli svojej národnosti. Afgancom bolo povedané, že nemajú povolenie od vlády nájsť si prácu v Iráne, takže moji rodičia čelili mnohým ťažkostiam,“  uvádza Hassani

Naspäť doma

Nakoniec život vzal Shamsiu späť do Afganistanu. Kde sa začala venovať street art umeniu.

„Naozaj sa mi zapáčilo umenie graffiti a myslím, že má veľa využití. Verím, že grafity môžu byť nástrojom, prostredníctvom ktorého zmením vojnou zničené múry môjho mesta na farebné obrazy. Farby na hradbách môjho mesta skrývajú príbehy o vojne a ľudia môžu namiesto prasklín vidieť nové veci. Tiež verím, že to môže byť spôsob, akým môžu ľudia zažiť moje umenie, ľudia, ktorí nikdy neboli na výstave a nikdy nevideli moje diela. Mohli by dostať šancu objaviť a spoznať niečo nové. “

Umelkyňa to nemala ľahké ani po návrate do rodného Afganistanu. Krajina sa stala viac nebezpečnou a ženy sa začali báť vychádzať na ulicu. Ľudia v Afganistane sú takisto proti aktivitám žien. Shamsia sa denno denne stretávala s nadávkami a osočovaním. Niektorí občania dokonca po nevej vykrikovali, že robí hriech.

2001 vs 2021

Shamsia vo svojich rozhovoroch uvádza, že po páde Talibanu v roku 2001 sa napriek prebiehajúcej vojne a rôznym politickým a sociálnym problémom situácia žien skutočne zlepšila. Postupne vstupovali do spoločnosti a bola im poskytnutá možnosť študovať.

„Za týchto dvadsať rokov sa mnohé ženy rozvíjali v rôznych oblastiach, ako je vzdelávanie, obchod, kultúra, medicína atď. Pokrok bol pomalý, ale veľmi sľubný. Ale bohužiaľ, veci práve nabrali rýchly spád. Teraz, keď sa vrátil Taliban (stále tomu neverím, keď to hovorím), mnoho žien opúšťa krajinu a nevidí svetlú budúcnosť. Výsledok všetkých tých rokov úsilia bol nanič. “ Shamsia Hassani

Shamsii sa podarilo uniknúť z krajiny a momentálne žije v bezpečí v Los Angeles.

„Cítim sa dobre. Cítim sa bezpečne. Keď niekam cestujem, ľudia si myslia, že som šťastná, že som v krajine, ktorá krásne vyzerá. Ja ale väčšinou myslím na to, že som v bezpečí. Nestarám sa o krásu mesta. Cítim sa bezpečne a to je jediné, čo chcem. Cítiť sa bezpečne, byť šťastná, že môžem robiť svoje umenie a byť vo všetkom slobodná. V Afganistane je ťažké len tak chodiť v noci po ulici. V noci neuvidíte ženy na ulici samé. Ale tu môže ísť každý sám von. Tu môžem slobodne maľovať. Môžem maľovať, kedykoľvek chcem, a môžem to dokončiť, ak chcem.“ Shamsia Hassani pre Los Angeles Times

Všetky diela si môžete prezrieť na oficiálnej stránke shamsiahassani.net