ZO SVETA

Strach a hrôza z Talibanu: Letisko v Kábule, právo šaría a demonštrácie

Očakávalo sa, že hlavné mesto Afganistanu Kábul bude pod vedením hnutia Taliban až v priebehu 90 dní. Odhady však nemali nič spoločné so skutočnosťou, stihli to za 10 dní. Prevzatie moci prebehlo s prekvapivo nedostatočným odporom zo strany Afganskej vlády a armády. Čo je kľúčom úspechu Talibanu? Analytici sa zhodli na inteligenčných zlyhaniach, korupcii, peniazoch,… Prečítať celé
Vydané 23. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Očakávalo sa, že hlavné mesto Afganistanu Kábul bude pod vedením hnutia Taliban až v priebehu 90 dní. Odhady však nemali nič spoločné so skutočnosťou, stihli to za 10 dní. Prevzatie moci prebehlo s prekvapivo nedostatočným odporom zo strany Afganskej vlády a armády.

Čo je kľúčom úspechu Talibanu? Analytici sa zhodli na inteligenčných zlyhaniach, korupcii, peniazoch, kultúrnych rozdieloch, sile vôle a na tom, že Taliban je silnejší.

Vládny predstavitelia odišli do zahraničia, Taliban chce ľuďom ukázať, že moc v ich rukou bude oveľa lepšou, priam vítanou náhradou. Situácia je odlišná od tej v roku 1996 a 2001.

Desivé zábery z medzinárodného letiska Hamida Karzaia

Zúfalý útek za slobodou. Z krajiny sa chceli dostať za každú cenu. Tisícky Afgancov sa v pondelok 16. augusta pokúšali odletieť zo svojho domova. Vojenské lietadlo Spojených štátov amerických vzlietlo spoločne s pasažiermi, ktorí sa nachádzali aj na vonkajších častiach lietadla.

Udržanie sa na podvozku lietadla bolo osudným najmenej dvom ľuďom, ktorí sa na tomto mieste neudržali a spadli z veľkej výšky.

V utorok 17. augusta sa v kolese vojenského lietadla C-17 našli ľudské pozostatky. Ako dôsledok chaosu na letisku v Kábule zomrelo spolu najmenej 7 ľudí.

Čo paniku na letisku spustilo? Medzi ľuďmi sa začala šíriť informácia, že evakuácia bude možnosťou pre každého, kto chce opustiť krajinu. Samozrejme, jednalo sa o fámu. Do lietadla sa nahnalo až 640 ľudí. Vnútorný priestor lietadla je pritom určený na prepravu 134 vojakov aj s výbavou. Toto bol len jeden z viacerých evakuačných letov, ktorý mal na palube stovky ľudí.

Inzercia

 

Kvôli chaosu na letisku bolo nutné pozastaviť všetky lety, či už tie vojenské alebo civilné. Lety slúžiace na evakuáciu boli obnovené až nadránom (podľa afganského času) v utorok 17. augusta .

Taliban a právo šaría

Po tom ako sa Taliban dostal k moci nad Afganistanom, na povrch sa vyplavili aj obavy z ich extrémistickej interpretácie práva šaría, ktoré značne obmedzuje práva dievčat a žien.

Právo šaría je islamský politický systém vychádzajúci z Koránu a učenia islamských učencov. Jedná sa o akési pravidlá ľudského správania.

Interpretácia tohto práva sa veľmi líši. Niektoré interpretácie sú využívané na ospravedlnenie trestov, ktoré zahrňujú amputáciu, ukameňovanie a nerovnocenné správanie sa k ženám.

S Talibanom sa spája práve extrémistická verzia práva šaría z rokov 1996 až 2001. To zahrňovalo napríklad aj verejné ukameňovanie, bitky, obesenia a aj zákaz hudby a hudobných nástrojov (okrem bubna daf).

Pod vládou Talibanu mali ženy zamedzený prístup ku vzdelaniu a práci. Dievčatá a ženy od 8 rokov museli nosiť bunku a v prípade, že chceli opustiť dom, musel ich sprevádzať člen rodiny mužského pohlavia. Okná na prvom poschodí museli byť zafarbené. Ženy mali zakázané zdržiavať sa na balkónoch.

Uplynulé roky sa Taliban snažil prezentovať umiernenejšie. Dokonca prisľúbil rešpektovanie práv žien, avšak v medziach noriem islamského práva. Žiaden demokratický systém teda nie je ani len očakávaný, pretože existovať nebude.

Suhail Shaheen povedal pre Sky News, že ženy v Afganistane budú mať právo pracovať a vzdelávať sa. Množstvo Afgancov je však voči týmto tvrdeniam skeptické. Aktivistka za práva žien Malala Yousafzai poznamenala, že za posledných 20 rokov sa vzdelali milióny afganských žien, avšak ich prisľúbená budúcnosť je v ohrození.

Obavy o budúcnosť afganských žien je skutočná, najmä pri pohľade na históriu násilného potláčania práv žien Talibanom. Zakladateľka politickej strany „Women’s Equality Party“ (Strana rovnosti žien) sa pre Sky News vyjadrila takto: „Je dosť jasné, že práva žien sa vyparili. Ženy sa vytratili z verejného života, čo je skutočne veľmi znepokojujúce.

Protesty proti Talibanu

19. augusta sa v Afganistane oslavuje deň nezávislosti. Táto udalosť ľudí vyhnala do ulíc, pri tejto príležitosti muži a aj ženy mávali národnou vlajkou.

Počas protestov v afganskom meste Jalalabad umrelo niekoľko ľudí a ďalší sa zranili. Demonštrácie sú aj v Kábule a ďalších mestách. V hlavnom meste Afganci držali národnú čierno-červeno-zelenú vlajku, pričom skandovali „naša vlajka, naša identita„.

Talibanskí vojaci zabili niekoľko demonštrantov po tom, ako strieľali na dav ľudí v Asadabade. Ďalšie streľby sa objavili aj v Kábule, avšak strieľalo sa do vzduchu.  Na niektorých protestoch sa objavilo aj poškodzovanie bielej vlajky Talibanu.

Zdroj: CNBC, CNBC, TV noviny, USA Today news, CBS news, AXIOS, Sky news, The Washington Post, Reuters, Denník N, Aktuality

Zdroj titulnej fotografie: REUTERS/Stringer

Pokračujte na ďalší príspevok »