Google Open YOLO a jeho revolúcia v heslách na mobile

Bezpečnostné nároky na elektronické údaje stále vzrastajú a veľké vývojárske spoločnosti hľadajú nové spôsoby, ako výjsť v ústrety autoritám aj používateľom. Google a jeho projekt Open YOLO kombinuje oboje dovedna a umožňuje aj iným vývojárom, aby sa do jeho projektu zapojili.   Google je vo všeobecnosti považované za lídra v oblasti inovácií bez ohľadu na… Prečítať celé

Bezpečnostné nároky na elektronické údaje stále vzrastajú a veľké vývojárske spoločnosti hľadajú nové spôsoby, ako výjsť v ústrety autoritám aj používateľom. Google a jeho projekt Open YOLO kombinuje oboje dovedna a umožňuje aj iným vývojárom, aby sa do jeho projektu zapojili.

 

Google je vo všeobecnosti považované za lídra v oblasti inovácií bez ohľadu na to, aký priemysel máme na mysli – či je bezpečnosť, vzdelávanie či vyhľadávanie a zoskupovanie informácií. Najnovšie vývojárske tímy z Google pracujú na projekte Open YOLO, ktorý by mohol do sveta stále komplikovanejších hesiel priniesť zjednodušenie pre používateľa  a vyššiu bezpečnosť súčasne.

 

Google Open YOLO a jeho revolúcia v heslách na mobile (1)

Google v spolupráci so službou Dashlane budujú jednotnú platformu pre správu hesiel, teda takzvané API vytvorené pre zariadenia s operačným systémom Android. Toto API zabezpečí prihlasovanie sa k rôznorodým službám len s pomocou jediného profilu. Skratka YOLO v tomto prípade neznamená internetovej verejnosti dobre známe “You Only Live Once”, ale “You Only Login Once”. Znamená to, že prihlásením sa do jedinej centrálnej služby sa prístupnia zamknuté obsahy aj ďalších, ktoré však už prihlasovanie nebudú vyžadovať.

Vývojári momentálne pracujú na tom, aby boli schopní zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti a univerzálne možnosti využitia. Neskôr by sa platforma Open YOLO mohla dostať aj do ďalších operačných systémov.

Princíp je pomerne jednoduchý, ale vyžadoval si dlhé roky vývoja a budovania bezpečnostných protokolov. Poskytovateľ hlavného profilu, cez ktorý sa má používať prihlasovať, bude musieť garantovať bezpečnosť dát, ktoré má u neho používateľ skladované. A túto zodpovednosť už dnes dokáže spoľahlivo prevziať Google, ktoré sa stará o milióny a milióny účtov po celom svete.

Heslá, ktoré používame na prihlasovanie sa do svojich zariadení, sú častokrát pridlhé, náročné na zapamätanie a je ich potrebné aj tak časom meniť. Nielen Google verí, že sa musí tento systém čoskoro prepracovať a Open YOLO je jeden z projektov, ktoré môžu takejto zmene dopomôcť. Prvé zadanie hesla síce nebude o nič jednoduchšie, ale všetky ďalšie prihlásenia budú už automatické a samozrejmé.

 

Už len dúfať, že sa takáto rozsiahla platforma nezrúti alebo v nej nebudú závažné bezpečnostné diery, prostredníctvom ktorej by sa mohli ku kybernetickým zlodejom dostať citlivé súkromné dáta miliónov používateľov.

 

Google Open YOLO a jeho revolúcia v heslách na mobile (2)

 

Pokračujte na ďalší príspevok »