Čítanie na 3 min.

GLK: Cenovo dostupné SUV od Mercedesu


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 2 / 5. 1

   Vo všeobecnosti platí, že aby ste si mohli dovoliť SUV od Mercedesu, musíte vedieť výborne pracovať s peniazmi alebo dostať kapitál zadarmo. Najnovšie GLK túto dogmu mierne upravuje.

   Nový Mercedes-Benz GLK 220 CDI totiž stojí iba niečo 39 tisíc eur vrátane dane, čo predstavuje najmenej spomedzi všetkých ostatných SUV vozidiel výrobcu. Za najlacnejší variant s pohonom všetkých štyroch kolies 220 CDI 4Matic s automatom 7G-Tronicom si zaplatíte ďalších vyše 4 tisíc eur, avšak stále ide o veľmi rozumnú a cenovo dostupnú voľbu.

   Inovovaný dizajn

Základná verzia nového GLK si ponecháva to dobré a pekné z predchádzajúcej verzie. Mercedes sa rozhodol po vzore ostatných modelov mierne zaobliť a zjemniť ostré hrany, vďaka čomu vyzerá nové GLK elegantnejšie a menej agresívne. Naďalej však jednoznačne kričí do sveta, že patrí do rodiny lepších Mercedesov.

   Kompaktné SUV klame telom

   Mercedes-Benz GLK sa častokrát mylne zaraďuje do rovnakej triedy, v akej sa nachádzajú BMW X3 a Audi Q5. V skutočnosti má ale bližšie k tej ešte nižšej triede, ktorej dominuje BMW X1 a Audi Q3, prípadne Range Rover Evoque. S trochou preháňania by som mohol priestor v GLK prirovnať k tomu v céčkovom sedane.

   Je to zapríčinené v prvom rade rozmermi, ktoré toto SUV radia medzi najmenšie na trhu. Automobil je dlhý 4 536 mm a široký 1 840 mm, takže dvaja pasažieri necítia voľnosť typickú pre triedu M alebo dokonca GL. Nemožno však tvrdiť, že by nový Mercedes neposkytoval komfort prvotriednej úrovne. Ak ste doteraz jazdili akékoľvek iné auto akéhokoľvek „menej hodnotného“ výrobcu, budete z GLK nadšení. Hmotnosť vozidla bez záťaže dosiahla až 1 888 kg.

   Špičkové jazdné vlastnosti

   Viacprvková náprava, nezávislé zavesenie kolies, vinuté pružiny, zdvojený plynový tlmič so systémom SDD vpredu i vzadu a samozrejme progresívny pohon všetkých kolies s elektronickým trakčným systémom 4ETS – to všetko sa zúčastňuje na fantastických jazdných vlastnostiach vozidla. Riadenie nového GLK je sprevádzané skutočnou radosťou z jazdy aj preto, že v pomerne malom kompaktnom vozidle nadobúdate zážitok porovnateľný s jazdou vo väčšom SUV. Vozidlu nechýba schopnosť hravo zvládať mierne náročné prekážky s potrebou ráznej flexibility nápravy, zároveň poskytuje príjemný zážitok počas jazdy v mestskom prostredí.

   Interiér ako v luxusnom CLS

   Zmien sa dočkal aj interiér vozidla, čo sa predovšetkým týka významných inovácií. Priestor, v ktorom pracuje vodič, sa nápadne podobá na najnovšie CLS a C interiéry. Krásne sa v ňom spája elegancia s rozumnou mierou športovosti, pričom výrobca kládol veľký dôraz na priamu interakciu. Preto sú materiály použité na výrobu poťahov volantu a ovládacích prvkov prémiového charakteru a dotyk s nimi nikdy nevyvoláva nepríjemné pocity. Vo veľkej miere je využívaný chróm, mäkký plast imitujúci kožu a tvrdená syntetická imitácia dreva. Rozloženie základných ovládacích prvkov je však totožné s predchádzajúcou verziou, takže vodič so skúsenosťou s iným vozidlom od Mercedesu nebude prekvapený.

 Parkovacia brzda a jej mechanická odblokovacia páka ostávajú aj naďalej vľavo pod volantom na dosah ľavej nohy – nezvyčajné, avšak pre Mercedes typické riešenie. Tiež systém COMMAND zobrazovaný na veľkom farebnom displeji neprešiel na prvý pohľad výraznejšími úpravami, takže sa v ňom nestratia ani skalní fanúšikovia doterajšieho systému.

   Perfektné SUV do mesta?

   Mercedes-Benz GLK je stále tým starým dobrým mercedesom, na ktorý sme všetci zvyknutí. Nezaprie však snahu o pokrok a prispôsobenie sa priaznivcom aktívneho životného štýlu zasadeného do väčších miest, v ktorých si aj SUV kategória vyžaduje určitú mier kompaktnosti.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 2 / 5. 1