Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.
Vydané 20. septembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Nenechajme sa oklamať tvrdeniami, že skutočné priateľstvo už dnes neexistuje. Existuje a je práve tak skutočné ako kedykoľvek v minulosti. Keď niekto s predstieraným nadhľadom zhodnotí, že dnes už mladí nevedia, čo je to pravé priateľstvo, pravdepodobne je to len preto, lebo on sám o neho nikdy nestál, nestojí a nevie si ho predstaviť. Možno by bolo na mieste spýtať sa tohto človeka: „A čo si spravil ty, aby ti to pravé priateľstvo pretrvalo? A keď bolo pravé, prečo ti teda nepretrvalo?

Je ale pravda, že pojem priateľstvo sa v priebehu posledných rokov dočkal nových významov, ktoré ho nemusia nutne obohacovať. Ale zasa ani degradovať, skôr ho rozširujú aj do sveta plytkejších vzťahov. Vo svojej podstate je priateľstvo intímny a priznaný zväzok medzi dvomi či tromi ľuďmi, ktorí sa majú radi aj bez toho, aby na to mali racionálne dôvody a sú ochotní byť lojálni, ústretoví a vzájomne nápomocní aj bez toho, aby z toho mali výhody či zisk.

Ako ste si mohli všimnúť, čas od času na stránkach UnitedLife pripomíname odkazy, ktoré nám prostredníctvom kníh, divadla, rozhlasu alebo televízie odovzdali velikáni československých dejín. Či už to bol Tomáš Garrigue Masaryk, Karel Čapek, Tomáš Baťa alebo Jan Werich. Dnes sa k nim vraciame opäť.

Jan Werich sa v istej televíznej relácii vyjadril o priateľstve. Nevedno, či iba interpretuje názory niekoho iného alebo hovorí o svojom pohľade na priateľstvo ako také, v každom prípade sú  jeho slová nesmierne zaujímavé aj dnes pre moderného človeka.

V súčasnosti sme doslova presýtení informáciami, názormi, kritikou, sloganmi, jednostranným pravdami, polopravdivými výrokmi a hodnoteniami. Práve preto má autentický záznam monológu historickej osobnosti tak významnú hodnotu, pretože sa z kontextu nedá vytrhnúť jedna veta.

INZERCIA

Vypočujte si nasledovné krátke video, prípadne si prečítajte jeho slovenský prepis nižšie – veríme, že vás obohatí.

Priateľstvo sa skladá z dvoch častí. Tá prvá časť násobí život a radosť zo života. To dáva človeku radosť a príjemný pocit, že môže byť v blízkosti človeka, ktorého obdivuje, ktorému verí a ktorého miluje. A súčasne mu to dáva pocit, že sám je obdivovaný a milovaný a že sa mu verí. To je tá časť, ktorá násobí.

A potom je tá druhá časť priateľstva, ktorá delí. To je tá časť, kde sa s priateľom človek delí o starosti a bolesti… pretože niekedy osud naloží človeku na ramená taký balík, že ho sám nevie uniesť a potrebuje niekoho, kto by mu pomohol. A to je funkcia priateľstva.

Avšak, podstatou toho je dôvera a viera v toho priateľa; pretože pravé priateľstvo znamená, že keď niekto príde k vášmu priateľovi a začne vás ohovárať, tak ten priateľ tie reči vyvracia, vie, že klamú, pretože on vám verí… a to je podstata priateľstva. Nielen láska, ale i viera.