Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.
Vydané 23. septembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Barron Hilton, syn Conrada Hiltona, zomrel prirodzenou smrťou vo svojom dome v Las Vegas vo veku 91 rokov ešte minulý štvrtok 19. septembra 2019. Bol starým otcom známej dvojice Paris a Nicky Hiltonovych, ale v prvom rade brilantným podnikateľom a tiež filantropom.

V spoločnosti Hilton Hotels Corp. strávil dovedna päť dekád, z nich tridsať rokov pôsobil ako generálny riaditeľ (CEO). Počas jeho vplyvu sa táto kalifornská spoločnosť stala piatou najväčšou sieťou hotelov v Spojených štátoch a keď v roku 2007 firmu akvizoval druhý najväčší hráč na trhu, Blackstone Group Inc., mal rodinný podnik Hiltonovcov hodnotu 26 miliárd amerických dolárov – to aj vrátane dlhov. Dnes sa podnik volá Hilton Worldwide Holdings Inc.

Podľa Bloomberg Billionaires Index bola hodnota majetku Barrona Hiltona závratných 1,25 miliardy amerických dolárov.

Hiltonova obchodnícka a manažérska minulosť je vskutku pôsobivá.

 

Život na vysokej nohe

William Barron Hilton sa narodil 23. októbra 1927 v Dallase, synovi Conrada Hiltona a Mary Barronovej. Podľa knihy The Hiltons (J. Randy Taraborrelli, 2014) sa jeho rodičia rozviedli, keď mal iba osem rokov. Neskôr v roku 1942 si jeho otec vzal za manželku Zsa Zsa Gaborovú. Barron mal dvoch bratov, Erica a Conrada a zaujímavosťou je, že Conrad sa v roku 1950 oženil s Elizabeth Taylor. Barron im bol svedkom, ale dvojica sa rozviedla už do roka.

INZERCIA

Podľa vlastných slov mal „omylnú mladosť“, z rôznych príčin bol vyhodený zo štyroch či piatich škôl. To tvrdil v rozhovore pre magazín People v roku 1981. V rovnakom rozhovore povedal, že si nebol veľmi blízky so svojím otcom, ktorý začal s budovaním hotelového impéria ešte v Texase v roku 1919. Vtedy mladý Hilton teda zanechal školy a začal slúžiť v námorníctve Spojených štátov ako pomocník (alebo iba kamarát?) fotografa.

Napriek tomu sa stal v roku 1954 viceprezidentom spoločnosti Hilton Hotels.

V 60. rokoch 20. storočia dohliadal na vývoj „kreditnej karty“ Carte Blanche, ktorú v roku 1966 jeho firma predala  za 12 miliónov dolárov First National City Bank, predchodcovi dnešnej Citigroup Inc.

Na začiatku 70. rokov dohliadal na akvizíciu hotela Flamingo a Las Vegas International, neskôr premenovaného na Las Vegas Hilton. Týmto krokom sa Hilton Hotels stala prvou spoločnosťou svojho druhu kótovanou na newyorskej burze, ktorá sa orientovala aj v hernom priemysle. Hilton totiž prevádzkoval aj kasína.

Ako predseda spoločnosti Hilton spolupracoval s generálnym riaditeľom Stephenom Bollenbachom na rozšírení činnosti vlastných kasín v Mississippi a Atlantic City v New Jersey a patril medzi iniciátorov akvizície spoločnosti Bally Entertainment Corp. za približne 3 miliardy dolárov v roku 1996. O dva roky neskôr vedenie Hiltonu oddelilo svoje ostatné aktivity od herného priemyslu.

Súčasná trhová hodnota spoločnosti Hilton Worldwide Holdings Inc (NYSE: HLT) je 27,31 miliardy amerických dolárov, pričom cena akcií v priebehu posledných dvanástich mesiacov prevažne rástla na súčasných 95,22 USD.

 

Filantropická činnosť

Keď v roku 1979 zomrel Conrad Hilton, zakladateľ impéria, venoval veľkú časť svojho majetku na dobročinné účely. Značnú časť prostriedkov získala Cirkev a iné charity. Barron však poslednú vôľu svojho otca napadol a po niekoľkých rokoch súdnych procesov dosiahol, že mu bolo odovzdaných 34 percent akcií spoločností.

V roku 2007 Barron Hilton oznámil, že bude nasledovať príklad svojho otca a až 97 percent majetku venuje nadácii Conrad N. Hilton Foundation. Malo by sa jednať o približne 6,3 miliardy amerických dolárov. Nadácia pomáha ľuďom v núdzi v rozličných životných situáciách, od bezdomovcov po ľudí so sťaženým prístupom k pitnej vode.

Na prázdno však určite neodídu ani jeho potomkovia. Mal dovedna osem detí,15 vnúčat a štyri pravnúčatá, medzi vnúčatami aj Paris Hilton (38) a Nicky Hilton (35).

 

Zdroje: Bloomberg, Google Finance, Cas, Webnoviny

Pokračujte na ďalší príspevok »