FENOMÉN. Renault Megane R.S. Trophy je majstrovským kúskom techniky

Píše sa rok 2008 a na okruhu Nürburgring reže zákruty Renault Megane „R26.R“. Ako úplne prvý a s časom 8 minút a 16,9 sekundy zdoláva Zelené peklo, čím nastoluje celkom novú tradíciu: všetky nové hothatche, ale aj ďalšie typy športových áut, sa chcú pochváliť úspechom na práve tomto okruhu. Istotne, R26.R nebola civilná verzia vozidla, […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Píše sa rok 2008 a na okruhu Nürburgring reže zákruty Renault Megane „R26.R“. Ako úplne prvý a s časom 8 minút a 16,9 sekundy zdoláva Zelené peklo, čím nastoluje celkom novú tradíciu: všetky nové hothatche, ale aj ďalšie typy športových áut, sa chcú pochváliť úspechom na práve tomto okruhu. Istotne, R26.R nebola civilná verzia vozidla, ale stanovila nové ciele a vzory pre celý segment.

 

O desať rokov neskôr sa o pozíciu top hothatchu od Francúzov uchádza skvostný, ale už rodinnejšie ladený Megane R.S. Trophy. V porovnaní s R26.R a aj predchádzajúcou generáciou má päť dverí, plnohodnotné zadné sedadlá a vrcholnú estetiku podriadenú aktuálnemu dizajnovému manuálu značky. Hoci sú tieto špeciály postavené na konvenčnom hatchbacku, majú kompletne prepracovanú techniku, vzadu sa karoséria rozšírila o 60 a vpredu o 40 mm.

 

Megane R.S. Trophy je vybavený novou verziou motora TCe s objemom 1,8 litra, výkonom 220 kW (300 koní) a krútiacim momentom 420 Nm. Podriadil sa dobe a aby spĺňal normu Euro6d-Temp, má aj filter pevných častíc. Štandardne sa bude vozidlo dodávať s podvozkom Cup s výrazne tuhším naladením a s mechanickým samosvorom Torsen, príplatkový je podvozok Sport. Maximálny krútiaci moment 420 Nm je famózne číslo a v praxi sa prejavuje tým, že hatchback s hmotnosťou 1,4 tony vystrelí na 100 km/h za menej ako 5,8 sekundy. Nezabúdajme, že auto je vybavené pohonom iba predných kolies, tieto čísla sú preto ešte krajšie.

Výrobca venoval zvýšenú pozornosť turbu. Turbína má keramické guľôčkové ložiská, točí na 200-tisíc otáčok za minútu a v porovnaní s tradičným systémom guľových ložísk s olejovým filmom znižuje trenie o dve tretiny. Výsledkom má byť rýchlejšia odozva turba a tým pádom lepšie reakcie celého vozidla na podnety od vodiča.

Športiak ponúkne voľbu jazdných režimov Multi-Sense, svetlá dostali nálepku RS Vision a vodič má na pred sebou na displeji možnosť sledovať štatistiky o svojej jazde prostredníctvom telemetrie, táto funkcia sa volá RS Monitor.

 

Výfukový systém obsiahol mechanickú klapku, ktorou sa reguluje akustický prejav motora. Zatvorená klapka núti výfukové plyny prechádzať výfukovým potrubím pod tlakom zvuk je stlmený. Keď sa cez rozhranie Multi-Sense táto klapka otvorí, budete motor počuť cez výfuk viac. Aj to má vplyv na celkový dojem z jazdy.

Zaujímavou funkciou sú tlmiče s hydraulickými dorazmi a funkcia natáčania všetkých kolies 4Control. Počas jazdy sa spoločne s prednými kolesami veľmi mierne natáčajú aj tie zadné. Pri dynamickej jazde preto pocítite, že auto lepšie drží stopu.

Hatchback stojí na 19-palcových diskoch z ľahkej zliatiny s dizajnom z konceptu Renault Sport R.S.01, ktoré sú v porovnaní s tými vo verzii R.S. ľahšie až o 1,8 kilogramu.

 

2018 – Nouvelle Renault MÉGANE R.S. TROPHY

V čase redakčnej uzávierky magazínu UnitedLife č. 12 sa Megane R.S. Trophy pripravoval na premiéru na parížskom autosalóne a koncom roka zamieril do showroomov predajcov. Či budú zákazníci motivovaní priplatiť si za Trophy, keď už „základný“ R.S. disponuje špičkovou technikou a jazdnými vlastnosťami, ukáže až čas.

V každom prípade Renault už teraz dokázal, že má vo svojich radoch dostatok špecialistov, ktorí sú schopní vyšperkovať auto k zdanlivej dokonalosti. Rozdiel medzi civilným Megane a Megane R.S. Trophy je pritom priam priepastný, čomu zodpovedá aj adekvátna cena.

Renault Megane R.S. Trophy (2019)

Motor: benzínový 1,8 TCe s turbom a filtrom pevných častíc
Maximálny výkon: 220 kW (300 k)
Maximálny krútiaci moment: 420 Nm
Prevodovka: 6-stupňová manuálna alebo automatická
Pohon: pohon predných kolies, natáčanie zadných kolies 4Control
Podvozok: vpredu náprava McPherson, vzadu viacprvková riadená náprava Multilink
Zrýchlenie 0-100 km/h: pod 5,8 sekundy (Megane R.S.)
Maximálna rýchlosť: ~255 km/h

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Vďaka nemu patrí Škoda pod VW

Zomrel Ferdinand Piëch, významná osobnosť histórie Volkswagenu

„Život Ferdinanda Piecha bol poznačený jeho vášňou pre automobil a pracovníkov,“ uviedla jeho manželka v písomnom vyhlásení o úmrtí. „Až do konca bol vášnivým inžinierom a milovníkom áut.“

27. augusta 2019

VIDEO

P. Dzurovčinová a V. Orth o efektívnej doprave vďaka inováciám

Ako je na tom vlastne Slovensko s dopravou? A čo môžeme očakávať od inteligentných miest v kontexte osobnej dopravy?

12. júla 2019

Mercedes-AMG odhalil najvýkonnejší benzínový štvorvalec na svete v ostrých modeloch A 45 a CLA 45

Trieda A a od nej odvodené CLA-čko bolo možné doposiaľ kúpiť maximálne v 35-kových verziách, ktorých podstatou je 2-litový benzínový agregát s výkonom 306 koní. Po novom sa ale veci menia a to dramatickým spôsobom.

6. júla 2019


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019