Pravda o zoznamkách? Falošné profily a podvodníci

Napriek tomu, že dnes takmer každý tretí človek využíva služby a aplikácie online zoznamiek, nie vždy z nich odchádza s pozitívnou skúsenosťou. Minuloročný výskum istej bezpečnostnej spoločnosti poukázal na to, že ľudia hľadajúci na internete „toho pravého” môžu byť často sklamaní. Mnohí sa už totiž neraz stretli s falošnými profilmi plnými nepravdivých údajov či fotiek, ba… Prečítať celé
Vydané 7. decembra 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Napriek tomu, že dnes takmer každý tretí človek využíva služby a aplikácie online zoznamiek, nie vždy z nich odchádza s pozitívnou skúsenosťou. Minuloročný výskum istej bezpečnostnej spoločnosti poukázal na to, že ľudia hľadajúci na internete „toho pravého” môžu byť často sklamaní. Mnohí sa už totiž neraz stretli s falošnými profilmi plnými nepravdivých údajov či fotiek, ba dokonca aj s podvodníkmi, ktorí sa pokúšali z nich vymaniť často citlivé súkromné informácie.

 

Výskum zistil, že ľudia, ktorí skutočne hľadajú spriaznenú dušu prostredníctvom online platforiem ako je napr. Tinder, Bimble, OK Cupid či Badoo, predstavujú menšinu. Z výsledkov totiž vyplynulo, že celoživotného partnera si chce prostredníctvom online zoznamky nájsť len necelých 11℅ požívateľov.

Takmer polovica respondentov (48℅) priznala, že ich navštevuje len pre zábavu, pričom 13℅ tam hľadá jednoducho iba partnera na sex.

Svet online zoznamiek je plný falošných informácií, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť viac problémov práve ľudom, ktorí skutočne hľadajú lásku. Viac ako polovica používateľov sa priznala ku klamstvám pri zoznamovaní sa online, len aby pôsobili a vyzerali lepšie ako v skutočnom živote. A našli sa aj takí, ktorí sa zapojili do online zoznamky len preto, aby prichytili svojho partnera pri podvádzaní.

Šírenie falošných údajov môže byť obrovským sklamaním pre ľudí využívajúcich služby internetových zoznamiek. Napriek tomu v prieskume každý piaty používateľ (19℅) potvrdil, že bol odmietnutý kvôli falošným fotkám a každý desiaty (12℅) kvôli falošným očakávaniam. Zaujímavé alebo skôr ironické je, že objavenie falošnej informácie je podľa výskumu väčším sklamaním pre ľudí, ktorí informácie falšujú, ako pre tých čestných.

 

O čom najčastejšie klameme v online zoznamkách:

– 59% uvádza nepravdivý údaj o veku
– 54% uverejňuje klamlivé fotografie
– 35% klame o svojom aktuálnom partnerskom vzťahu resp. manželstve
– 29% o profesii
– 16% uvádza klamlivý údaj o mieste svojej práce
– 14% zavádza v komunikácii o svojich sexuálnych zvykoch
– 13% klame o svojom zdravotnom stave

Inzercia

 

Na internete ešte stále môže byť ktokoľvek kýmkoľvek

Ľudí odrádzajú od online zoznamiek nielen falošné informácie, ale taktiež aj bezpečnostné riziká, ktorým tam môžu byť vystavení. Už každý desiaty používateľ mal skúsenosť s podvodníkmi, ktorí sa snažili získať cenné osobné a finančné informácie alebo im posielali falošné odkazy s vírusom, ktoré môžu poškodiť ich zariadenie a narušiť bezpečnosť. Práve ľudia, ktorí falšujú informácie sú viac náchylní na tieto kyberútoky. V prieskume potvrdilo až 16℅ používateľov, ktorí zdieľali falošné informácie, že sa im prostredníctvom online zoznamiek podarilo infikovať ich zariadenie vírusmi. Naopak, z ľudí, ktorí nešíria falošné informácie, má skúsenosť s vírusmi len 5℅.

 

Zdroj: Kaspersky Lab: „Dangerous Liaisons: is everyone doing it online?“

Pokračujte na ďalší príspevok »