Preferujú Američania lásku pred peniazmi? Konečne máme objektívne odpovede

Obyvatelia Spojených štátov sú pestrý mix osobností a etník, ktorých spája jeden významný faktor: žijú v krajine, v ktorej je láska považovaná za podobne dôležitú ako stav bankového účtu životného partnera. To si myslíme my v Európe, ale je to naozaj pravda?   Aké veľké sú kultúrne rozdiely medzi Slovákmi a Američanmi? Sú tak malé, […]

Autor
Dátum zverejnenia 14. decembra 2018
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Obyvatelia Spojených štátov sú pestrý mix osobností a etník, ktorých spája jeden významný faktor: žijú v krajine, v ktorej je láska považovaná za podobne dôležitú ako stav bankového účtu životného partnera. To si myslíme my v Európe, ale je to naozaj pravda?

 

Aké veľké sú kultúrne rozdiely medzi Slovákmi a Američanmi? Sú tak malé, že si vieme predstaviť vzájomné bezproblémové spolužitie alebo sme tak rozdielni, že sa líšime aj v elementárnych hodnotách?

Magazín Market Watch spustil zaujímavý článkový seriál s názvom Love & Money, v ktorom sa snaží zodpovedať práve túto otázku. Respektíve ju obohacuje o ďalšie otázky s tým súvisiace, napríklad: záleží vôbec na stave bankového účtu partnera?

 

Podľa citovanej psychoterapeutky Abby Rodman z Bostonu sú dnešní ľudia pri svadbe oveľa racionálnejší, romantika ustupuje do pozadia. Dôvod tohto tvrdenia spočíva v tom, že súčasní ženáči a nevesty vstupujú do manželského zväzku neskôr ako v minulosti, prevažne po 30. roku života, kedy už majú odlišné priority a iné vnímanie reality. Racio vstupuje do popredia najmä v prípade, ak si pred svadbou odžili iný dlhšie trvajúci vzťah s hlavou v oblakoch, ktorý ich poučil – či už v pozitívnom, tak v negatívnom kontexte.

„Je to taká pochmúrnejšia dospelosť,“ uvádza psychoterapeutka a jej slová potvrdzuje aj štúdia Merrill Edge, banky spadajúcej pod strechu Bank of America Merrill Lynch: „Až 56 percent respondentov potvrdilo, že od svojho životného partnera očakávajú finančné zabezpečenia viac ako zamilovanosť.“

Jednalo sa o respondentov vo veku nad 22 rokov a je zaujímavé, že názory žien a mužov boli prakticky rovnaké. Naopak, lásku nad peniazmi preferuje Generácia Z (narodení medzi rokmi 1996 až 2010), potvrdilo to 54 percent opýtaných.

Banka si tieto odpovede pýtala od tisíc ľudí vo veku od 18 do 40 rokov, pričom všetci mali disponovať majetkom vo výške od 25-tisíc do 250-tisíc amerických dolárov. Do tohto majetku sa počítali sporenia, investície či aktuálne zostatky na účte.

Banka sa ľudí pýtala aj na to, o čom v súvislosti s peniazmi s partnerom hovoria najčastejšie. Výsledok zrejme nie je veľmi odlišný od toho, čo riešime doma aj my: na prvom mieste sú dlhy, mzda, investície a až nakoniec ľudia riešia svoje výdavky.

Priority sa menia najmä v druhom manželstve

Prvé manželstvo ešte môže byť podnietené romantickým videním druhej osoby, lenže pri druhom a treťom manželstve už partneri oveľa viac zvažujú finančné aspekty spolužitia. Finančné zabezpečenie sa stáva najdôležitejším, tvrdí Randy Kessler, autorka knihy Rozvod: Ochráňte seba, svoje deti a vlastnú budúcnosť (Divorce: Protect Yourself, Your Kids, and Your Future).

 

Iné zdroje, ktoré uvádza Market Watch, sumarizujú manželstvá nasledovne: prvé manželstvo je z lásky, druhé z finančných dôvodov a tretie zo spolupatričnosti.

 

 

Dôvod, prečo mladí ešte nie sú v manželstve

Výskum od Pew Research Center sa snažil nájsť odpovede na to, prečo sa niektorí mladí ľudia nehrnú do manželstva. Odpovede nie sú prekvapivé a zapadajú do vyššie uvedeného kontextu. Dospelí ľudia, ktorých ročný príjem dosahuje 75-tisíc amerických dolárov (teda na tamojšie pomery málo), uvádzajú, že sa nezosobášili pre súčasné nedostatočné finančné zabezpečenie. Zaujímavé je, že to tvrdia aj tí, ktorí ročne zarobia 30-tisíc a aj tí, ktorým ročne na bankový účet pristane 75-tisíc dolárov. Naopak, iba 21 percent ľudí s ročným príjmom nad 75-tisíc považuje súčasnú finančnú situáciu za nedostatočnú pre vstup do manželstva.

Moderný život vie byť naozaj nákladný, obzvlášť v Spojených štátoch. Domy a byty sú enormne drahé, takisto strava a ostatné náklady. Okrem toho aj samotná svadba stojí v USA desiatky tisíc dolárov, na čo si často ľudia berú vysoké pôžičky.

 

 

Bohatší sú vyberavejší

Článok od Market Watch ďalej uvádza mimoriadne zaujímavé zistenia o tom, ako dobre finančne zabezpečení ľudia vnímajú potencionálnych partnerov z nižších vrstiev spoločnosti. Napríklad majitelia mobilných telefónov Apple iPhone vnímajú negatívne ľudí, ktorí vlastnia lacnejšie smartfóny so systémom Android. Dokonca je to vyjadrené číslom: je až 21-násobná šanca, že budú kvôli tomu súdení a v očiach bonitnejších ľudí klesnú na hodnote. Produkt v tomto prípade odráža spoločenský status a podľa prieskumu stránky Match.com majú ľudia s lacnejšími mobilmi o 56 percent horšiu šancu, že sa im podarí zlákať druhú osobu na rande.

 

Rozdiely sa tiež ukázali v preferenciách pohlaví. Zatiaľ, čo muži preferujú ženy so zdravou postavou, pre ženy sa ako viac atraktívny javí práve finančný status muža-potencionálneho partnera. Vek, zdravie a vzhľad sú až na ďalších miestach, pričom u mužov do úzadia putuje práve spoločenský status.

 


 

Aká je teda univerzálna odpoveď na otázku, či Američania preferujú lásku pred peniazmi? Bohužiaľ, univerzálna odpoveď neexistuje, ale prieskumy poukazujú na to, že častokrát majú financie prednosť pred zamilovanosťou. Nič to však nemení na skutočnosti, že manželstvo sa má správne uzatvárať práve na základe lásky a krásne je, že to tak môžeme spraviť všetci. Prvoplánovo atraktívne faktory ako krása, peniaze a spoločenský status sú totiž len dočasné a ich strata zásadným spôsobom otrasie manželstvom.

 

 

 


Zdroj: Do Americans marry for love or money? Finally, an answer

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019

Ďakujeme za priazeň

Veselé Vianoce a PF 2020

Prajeme Vám, aby ste koniec roka 2019 prežili práve tak, ako si predstavujete.

A želáme Vám, aby bol nasledujúci rok 2020 tým najlepším, aký ste kedy zažili.

S pozdravom celý redakčný tím magazínu UnitedLife

23. decembra 2019

Karoq bude Škoda kvôli veľkému záujmu vyrábať už aj v Bratislave

Približne na jeseň budúceho roka je naplánované spustnie výroby na Slovensku.

22. decembra 2019

Priemysel 4.0

Mladí ľudia by sa mali zamerať na 3D tlač, firmy budú potrebovať nových odborníkov

3D tlač by mala začať využívať umelú inteligenciu a nájsť uplatnenie predovšetkým v oblasti zdravotníctva a výroby.

20. decembra 2019