Preferujú Američania lásku pred peniazmi? Konečne máme objektívne odpovede

Obyvatelia Spojených štátov sú pestrý mix osobností a etník, ktorých spája jeden významný faktor: žijú v krajine, v ktorej je láska považovaná za podobne dôležitú ako stav bankového účtu životného partnera. To si myslíme my v Európe, ale je to naozaj pravda?   Aké veľké sú kultúrne rozdiely medzi Slovákmi a Američanmi? Sú tak malé, […]

Autor
Dátum zverejnenia 14. decembra 2018
Obsahuje nasledovné témy , , ,
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Obyvatelia Spojených štátov sú pestrý mix osobností a etník, ktorých spája jeden významný faktor: žijú v krajine, v ktorej je láska považovaná za podobne dôležitú ako stav bankového účtu životného partnera. To si myslíme my v Európe, ale je to naozaj pravda?

 

Aké veľké sú kultúrne rozdiely medzi Slovákmi a Američanmi? Sú tak malé, že si vieme predstaviť vzájomné bezproblémové spolužitie alebo sme tak rozdielni, že sa líšime aj v elementárnych hodnotách?

Magazín Market Watch spustil zaujímavý článkový seriál s názvom Love & Money, v ktorom sa snaží zodpovedať práve túto otázku. Respektíve ju obohacuje o ďalšie otázky s tým súvisiace, napríklad: záleží vôbec na stave bankového účtu partnera?

 

Podľa citovanej psychoterapeutky Abby Rodman z Bostonu sú dnešní ľudia pri svadbe oveľa racionálnejší, romantika ustupuje do pozadia. Dôvod tohto tvrdenia spočíva v tom, že súčasní ženáči a nevesty vstupujú do manželského zväzku neskôr ako v minulosti, prevažne po 30. roku života, kedy už majú odlišné priority a iné vnímanie reality. Racio vstupuje do popredia najmä v prípade, ak si pred svadbou odžili iný dlhšie trvajúci vzťah s hlavou v oblakoch, ktorý ich poučil – či už v pozitívnom, tak v negatívnom kontexte.

„Je to taká pochmúrnejšia dospelosť,“ uvádza psychoterapeutka a jej slová potvrdzuje aj štúdia Merrill Edge, banky spadajúcej pod strechu Bank of America Merrill Lynch: „Až 56 percent respondentov potvrdilo, že od svojho životného partnera očakávajú finančné zabezpečenia viac ako zamilovanosť.“

Jednalo sa o respondentov vo veku nad 22 rokov a je zaujímavé, že názory žien a mužov boli prakticky rovnaké. Naopak, lásku nad peniazmi preferuje Generácia Z (narodení medzi rokmi 1996 až 2010), potvrdilo to 54 percent opýtaných.

Banka si tieto odpovede pýtala od tisíc ľudí vo veku od 18 do 40 rokov, pričom všetci mali disponovať majetkom vo výške od 25-tisíc do 250-tisíc amerických dolárov. Do tohto majetku sa počítali sporenia, investície či aktuálne zostatky na účte.

Banka sa ľudí pýtala aj na to, o čom v súvislosti s peniazmi s partnerom hovoria najčastejšie. Výsledok zrejme nie je veľmi odlišný od toho, čo riešime doma aj my: na prvom mieste sú dlhy, mzda, investície a až nakoniec ľudia riešia svoje výdavky.

Priority sa menia najmä v druhom manželstve

Prvé manželstvo ešte môže byť podnietené romantickým videním druhej osoby, lenže pri druhom a treťom manželstve už partneri oveľa viac zvažujú finančné aspekty spolužitia. Finančné zabezpečenie sa stáva najdôležitejším, tvrdí Randy Kessler, autorka knihy Rozvod: Ochráňte seba, svoje deti a vlastnú budúcnosť (Divorce: Protect Yourself, Your Kids, and Your Future).

 

Iné zdroje, ktoré uvádza Market Watch, sumarizujú manželstvá nasledovne: prvé manželstvo je z lásky, druhé z finančných dôvodov a tretie zo spolupatričnosti.

 

 

Dôvod, prečo mladí ešte nie sú v manželstve

Výskum od Pew Research Center sa snažil nájsť odpovede na to, prečo sa niektorí mladí ľudia nehrnú do manželstva. Odpovede nie sú prekvapivé a zapadajú do vyššie uvedeného kontextu. Dospelí ľudia, ktorých ročný príjem dosahuje 75-tisíc amerických dolárov (teda na tamojšie pomery málo), uvádzajú, že sa nezosobášili pre súčasné nedostatočné finančné zabezpečenie. Zaujímavé je, že to tvrdia aj tí, ktorí ročne zarobia 30-tisíc a aj tí, ktorým ročne na bankový účet pristane 75-tisíc dolárov. Naopak, iba 21 percent ľudí s ročným príjmom nad 75-tisíc považuje súčasnú finančnú situáciu za nedostatočnú pre vstup do manželstva.

Moderný život vie byť naozaj nákladný, obzvlášť v Spojených štátoch. Domy a byty sú enormne drahé, takisto strava a ostatné náklady. Okrem toho aj samotná svadba stojí v USA desiatky tisíc dolárov, na čo si často ľudia berú vysoké pôžičky.

 

 

Bohatší sú vyberavejší

Článok od Market Watch ďalej uvádza mimoriadne zaujímavé zistenia o tom, ako dobre finančne zabezpečení ľudia vnímajú potencionálnych partnerov z nižších vrstiev spoločnosti. Napríklad majitelia mobilných telefónov Apple iPhone vnímajú negatívne ľudí, ktorí vlastnia lacnejšie smartfóny so systémom Android. Dokonca je to vyjadrené číslom: je až 21-násobná šanca, že budú kvôli tomu súdení a v očiach bonitnejších ľudí klesnú na hodnote. Produkt v tomto prípade odráža spoločenský status a podľa prieskumu stránky Match.com majú ľudia s lacnejšími mobilmi o 56 percent horšiu šancu, že sa im podarí zlákať druhú osobu na rande.

 

Rozdiely sa tiež ukázali v preferenciách pohlaví. Zatiaľ, čo muži preferujú ženy so zdravou postavou, pre ženy sa ako viac atraktívny javí práve finančný status muža-potencionálneho partnera. Vek, zdravie a vzhľad sú až na ďalších miestach, pričom u mužov do úzadia putuje práve spoločenský status.

 


 

Aká je teda univerzálna odpoveď na otázku, či Američania preferujú lásku pred peniazmi? Bohužiaľ, univerzálna odpoveď neexistuje, ale prieskumy poukazujú na to, že častokrát majú financie prednosť pred zamilovanosťou. Nič to však nemení na skutočnosti, že manželstvo sa má správne uzatvárať práve na základe lásky a krásne je, že to tak môžeme spraviť všetci. Prvoplánovo atraktívne faktory ako krása, peniaze a spoločenský status sú totiž len dočasné a ich strata zásadným spôsobom otrasie manželstvom.

 

 

 


Zdroj: Do Americans marry for love or money? Finally, an answer

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019


Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019

Mapa požiarov

Amazonský prales stále horí a spolu s ním lesy na celom svete

Lesné požiare patria k najväčším prírodným katastrofám.

30. augusta 2019

Češka Markéta Pechová preplávala La Manche, aj keď prišla o nohu a časť pľúc

Iba málo športovcov by sa odhodlalo preplávať La Manche, Češka to zvládla aj napriek zásadnému zdravotnému hendikepu.

28. augusta 2019