Sociálne siete

Facebook už nebude obsahovať funkciu rozpoznávania tvárí

Spoločnosť Meta (bývalý Facebook) oznámila, že v nasledujúcich týždňoch ukončí svoj systém rozpoznávania tvárí. Odvoláva sa pri tom na rastúce obavy spoločnosti z používania tejto technológie a väčší tlak na ochranu súkromia používateľov. Funkcia, ktorú spoločnosť Meta (vtedy Facebook) zakomponovala do svojej sociálnej siete Facebook, umožňovala automatickú identifikáciu používateľov na fotografiách a videách. Systém používateľa… Prečítať celé
Vydané 5. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Funkcia, ktorú spoločnosť Meta (vtedy Facebook) zakomponovala do svojej sociálnej siete Facebook, umožňovala automatickú identifikáciu používateľov na fotografiách a videách. Systém používateľa upozornil, ak niekto zverejnil fotografiu, na ktorej sa nachádzal a zároveň umožnil, aby sa na fotografii označil.

Kontroverzná funkcia sociálnej siete Facebook

Takto skenované umelou inteligenciou boli všetky obrázky nahrané na Facebook od roku 2010. Hneď po zavedení sa stala funkcia verejne kritizovanou, nakoľko nežiadala používateľov o povolenie. Spoločnosť musela dokonca v roku 2012 funkciu rozpoznávania tvárí v Európskej únii vypnúť. Znovu ju zapla až v roku 2018.

Spoločnosť tiež uvažovala o zakomponovaní funkcie rozpoznávania tvárí do svojich inteligentných okuliarov. Zamestnanci spoločnosti však vyjadrili obavy, že by takáto technológia mohla byť zneužitá. Prvý model týchto okuliarí, Ray-Ban Stories, rozpoznávanie tvárí neumožňuje.

Funkcia bola na Facebooku populárna

Spoločnosť uviedla, že si funkciu rozpoznávania tvárí aktivovala viac ako jedna tretina aktívnych používateľov platformy Facebook. Obmedzenie teda postihne účty viac ako 1 miliardy ľudí. Spolu s vypnutím funkcie rozpoznania tvárí sa zo sociálnej siete Facebook vymažú aj všetky zhromaždené biometrické údaje. Odstránenie funkcie sa podľa hovorcu spoločnosti Meta spustí celosvetovo a bude dokončené do decembra.

Jerome Pesenti, viceprezident pre umelú inteligenciu v spoločnosti Meta, vysvetlil, že zatiaľ neexistuje jasný súbor pravidiel, ktorými by sa používanie takejto služby riadilo. Práve preto obmedzujú službu rozpoznávania tvárí, pokým regulačné úrady nestanovia jasné pravidlá. Funkcia bude zatiaľ povolená len v špecifických prípadoch.

INZERCIA
Sociálna sieť Facebook [Unsplash]

Odstránenie funkcie rozpoznávania tvárí prichádza navyše v čase, keď technologický priemysel čelí kritike pre používanie tejto funkcie. Taktiež je spoločnosť Meta v poslednej dobe pod intenzívnym dohľadom regulačných úradov ohľadom bezpečnosti jej používateľov. Kritici tvrdia, že technológia rozpoznávania tvárí, ktorá sa stáva čoraz populárnejšou v bezpečnostnom sektore medzi obchodníkmi, nemocnicami a firmami by mohla ohroziť súkromie ľudí a zaužívať sa ako metóda sledovania jednotlivcov alebo skupín.

Obmedzenia prijali aj ďalšie spoločnosti

Spoločnosť IBM napríklad natrvalo ukončila predaj zariadení na rozpoznávanie tvárí. Rovnako aj spoločnosti Microsoft a Amazon pozastavili predaj svojich zariadení s podobnou funkciou. Krok spoločnosti Meta v tomto smere teda privítali hlavne skupiny presadzujúce ochranu súkromia a digitálne práva. Niektorí tvrdia, že by žiadna spoločnosť nemala zhromažďovať také množstvo biometrických údajov. Uvítali by preto jasné pravidlá, ktoré by tomu zabránili.

Spoločnosť Meta ale nevylúčila použitie technológie rozpoznávania tvárí v iných produktoch a uviedla, že ju stále považuje za výkonný nástroj na overenie identity. Taktiež by táto funkcia mohla podľa spoločnosti zabrániť podvodom alebo odcudzeniu identity. Spoločnosť bude preto vo vývoji tejto technológie pokračovať aj naďalej.

Zdroje: CNET, New Scientist, Gadgets Now