Dnes už naozaj nepotrebujete televízor

V minulosti bol televízor dôležitou súčasťou každej domácnosti. Jediné high-tech zariadenie, ktoré aspoň raz denne spojilo všetkých členov rodiny, aby spoločne sledovali vybrané programy. Každý presne vedel, v ktorý deň a o ktorej hodine dávajú jeho obľúbený program v televízii. Dnes nám tieto pomerne blízke časy prídu veľmi vzdialené.   Existuje mnoho alternatív pre televíziu… Prečítať celé
Vydané 22. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Existuje mnoho alternatív pre televíziu

Televízia nám prinášala zábavu, odregovanie, nové správy, hudbu a vzdelávanie. Avšak toto všetko prijímame v dnešnej dobe skôr cez smartfóny, notebooky alebo tablety. Vlastniť televíziu už nemá zmysel, keď si všetky informácie jednoduchšie a rychlejšie nájdeme na iných zariadeniach, ktoré máme aj tak doma. Streamovacie služby míľovými krokmi predbehli bežné televízne vysielanie, a preto sa viac oplatí investovať do väčšieho monitoru, alebo si domov rovno zadovážiť dataprojektor a  plátno.

Money, money, money

Ako sa spieva v známej pesničke, aj pozeranie TV nás stojí veľa peňazí. Najprv ide o samotný televízor, ktorý môže stáť až niekoľko tisíc eur. Ďalej nasledujú mesačné náklady na káblovú alebo satelitnú televíziu. Plus všetky malé dodatočné poplatky za káblové boxy, DVD, HD služby alebo prémiové kanály.

Drahocenný čas

Aj napriek internetu sleduje priemerný človek televíziu viac ako 4 hodiny denne. To je 28 hodín týždenne, čo znamená, že viac ako jeden deň z nášho týždňa strávime sedením na gauči pred televíziou. Je to až neuveriteľné! Predstavte si, že ak sa zbavíte televízora, môžete tento čas získať späť pre seba.

Otravné reklamy

Ďalším z problémov televízie sú otravné a zdanlivo večné prestávky v podobe reklam. Ktoré sa nedajú preskočiť po 5 alebo 20 sekundách, ako to je na YouTube.

Reklamy v minútach:

• 2019: 18- 20 minút reklamy na jednohodinový televízny program
  • 90. roky 20. storočia: 15 minút na jednu hodinu programu
  • 80. roky 20.storočia: 12 minút na hodinu programu
  • 60. roky 20.storočia: 7 – 10 minút na hodinu programu

Voľný priestor

Obrazovka na stene alebo skrinka na televízor zaberá v našej domácnosti priestor. Táto plocha by sa však dala využiť oveľa lepšie, keby už nemusela zostať voľná pre obrovské zariadenie akým je televízia. Bolo by tu dosť miesta na viac kníh, skriniek alebo jednoducho viac voľného priestoru. Keď sú všetky štyri steny plné a zastavané, dodatočne to zmenšuje priestor a potláča príjemný pocit z prostredia. V horšom prípade to môže dokonca výrazne obmedziť kreativitu a produktivitu pri učení a práci v miestnosti.

Foto: Fabio Silva

„Nemať televíziu je oslobodzujúce. Televízia vysáva život z nášho života. Berie nám peniaze, čas, pozornosť, vedomie, slobodu, vzťahy a kreativitu. A na oplátku nám poskytuje trochu zábavy, na chvíľu nás upokojí. Pre mnohých z nás je televízia našou obľúbenou drogou.“ The Minimalists

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.