Digitálna reflexia: Ako sociálne médiá menia naše hodnoty a vnímanie sveta?

Vplyv sociálnych médií na spoločenské hodnoty sa v súčasnosti stáva čoraz dôležitejšou témou. Sociálne médiá majú obrovský vplyv na to, ako ľudia vnímajú samých seba, svojich priateľov, rodinu, spoločnosť a svet okolo nich. Tiež menia alebo nás utvrdzujú v našich presvedčeniach, postojoch či v správaní. Spoločenská angažovanosť a kultivovanie hodnôt Jeden z hlavných pozitívnych vplyvov sociálnych médií na… Prečítať celé
Vydané 20. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Spoločenská angažovanosť a kultivovanie hodnôt

Jeden z hlavných pozitívnych vplyvov sociálnych médií na spoločenské hodnoty je ten, že umožňujú ľuďom pripojiť sa k občianskym hnutiam a pomáhajú podporovať rôzne dobročinné organizácie. Ľudia môžu zdieľať svoje názory, fotografie a videá, aby upozornili na rôzne problémy. To môže viesť k väčšej spoločenskej angažovanosti a kultivácii hodnôt, ako sú solidarita a empatia.

Nepopierateľnou výhodou je tiež konektivita, teda schopnosť kedykoľvek a kdekoľvek prepojiť nespočetné množstvo používateľov. Informácie sa šíria globálne, čo ľuďom uľahčuje vzájomnú interakciu. Výsledkom sú upevnené medziľudské vzťahy naprieč svetom.

Sociálne médiá nás spájajú. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Filtre a bubliny

Napriek pozitívam však existujú aj negatívne vplyvy sociálnych médií na spoločenské hodnoty. Sociálne médiá často vytvárajú filtre a bubliny, ktoré zoskupujú ľudí s podobnými názormi a záujmami. Výsledkom je, že spoločnosť sa výrazne polarizuje, keďže internetoví „používatelia“ nie sú ochotní vyhľadávať iné informácie, ktoré by im mohli poskytnúť objektívnejší pohľad na svet.

So sociálnymi médiami sa prirodzene vytvorila aj nová závislosť na telefónoch, počítačoch, tabletoch a podobne. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Sociálne médiá môžu byť mimoriadne návykové. Hladkaním telefónu, v podobe sledovania príspevkov, komunikáciou s priateľmi či zdieľaním fotografií a videí, sa oberáme o hodiny nášho života. Táto závislosť môže mať negatívny vplyv na psychické zdravie a kvalitu života. Okrem toho môže mať závislosť na sociálnych médiách dopad súkromný a pracovný život jednotlivcov.

Ďalším vplyvom sociálnych médií na spoločenské hodnoty je vznik tzv. falošných informácií a dezinformácií. Keďže platformy umožňujú používateľom zdieľať prakticky hocijaké príspevky, často sa stávame svedkami rozšírenia neoverených a nepravdivých informácií. Čo môže mať vážne následky, ako napríklad podnecovanie nenávisti, rozširovanie falošných správ alebo dokonca ohrozenie verejného zdravia (najmä v prípade pandémie).

Bezhlavý konzum

Sociálne médiá sa stali dôležitým nástrojom pre komunikáciu a zdieľanie informácií medzi ľuďmi po celom svete. Tieto platformy nám umožňujú sledovať životy druhých, čo môže mať vplyv na naše hodnoty a vnímanie sveta

Všetci prakticky súperia o našu pozornosť. Platformy ako YouTube, TikTok, Instagram, Facebook či Reddit patria medzi najväčších hráčov, ktorí implementujú rôzne stratégie a spôsoby, ako si nás získať. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Mnohí používatelia sa postupne stávajú závislými na sociálnych médiách. Venujú im príliš veľa času. Najskôr im obetujú päť-desať minút, neskôr niekoľko hodín. Tento trend napokon vedie k tomu, že niektorí ľudia bezhlavo nakupujú produkty a služby len preto, že ich videli na sociálnych médiách.

Bezhlavý konzum sa týka najmä módneho a kozmetického priemyslu, kde je vplyv sociálnych médií veľmi silný. Mnohé značky a influenceri vytvárajú obsah, ktorý zobrazuje idylický svet plný luxusu. Pochopiteľne spotrebitelia chcú mať rovnaký pôžitok, a tak sú ochotní míňať peniaze za produkty, ktoré im sľubujú podobný štýl života. Lákavé nákupy z nich vytrieskajú aj posledné centy.

Sociálne médiá môžu mať aj pozitívny vplyv na naše hodnoty a vnímanie sveta. Môžu nám poskytnúť prístup k informáciám o etických a udržateľných značkách, ktoré sa zameriavajú na environmentálnu udržateľnosť a sociálnu zodpovednosť.

Zdravý a vyvážený pohľad na svet

V konečnom dôsledku majú sociálne médiá vplyv na naše hodnoty a vnímanie sveta tým, že nám poskytujú prístup k obrovskému množstvu informácií a názorov. Tým pádom formujú naše postoje k rôznym témam. Okrem toho môžu sociálne médiá podporovať výlučne náš názor na základe toho, čo vyhľadávame, čo výrazne prispieva k polarizácii spoločnosti. Preto je dôležité používať sociálne médiá s mierou a kriticky zhodnocovať informácie, ktoré sa v nich nachádzajú, aby sme si udržali zdravý a vyvážený pohľad na svet.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.