Agrovoltika: Nádej pre poľnohospodárstvo skúšané prírodnými živlami

Dosiahnuť efektívne využívanie pôdy je pri dnešných klimatických podmienkach čoraz ťažšie. Agrovoltika už odštartovala svoje pôsobenie v mnohých krajinách, preto je možné, že za krátky čas ich počet nepochybne narastie. Nápady, z ktorých treba vyťažiť čo najviac Tradičné poľnohospodárstvo je už dlhšiu dobu pomerne riskantným podnikaním. Závislosť od poveternostných podmienok ovplyvňuje kvalitu úrody a ekonomickú situáciu na niekoľko… Prečítať celé

Dosiahnuť efektívne využívanie pôdy je pri dnešných klimatických podmienkach čoraz ťažšie. Agrovoltika už odštartovala svoje pôsobenie v mnohých krajinách, preto je možné, že za krátky čas ich počet nepochybne narastie.

Nápady, z ktorých treba vyťažiť čo najviac

Tradičné poľnohospodárstvo je už dlhšiu dobu pomerne riskantným podnikaním. Závislosť od poveternostných podmienok ovplyvňuje kvalitu úrody a ekonomickú situáciu na niekoľko mesiacov dopredu. Svetoví lídri sa každoročne stretávajú na konferenciách, počas ktorých do pozornosti uvádzajú energetickú krízu, zmenu klímy či dôležitosť obnoviteľných zdrojov. To všetko výrazne dopadá na potravinové systémy a ich znižujúcu sa odolnosť voči enviromentálnym problémom.

Slnečné panely už dávno nie sú iba predmetom ekologických domov. zdroj: unsplash.com

Preto sa odborníci usilujú o to, aby prišli s novými či vylepšenými riešeniami. Práve teraz sa začína čoraz častejšie spomínať agrovoltika. Týka sa spoločného využitia jednej pôdy pre solárne získavanie energie a produkcie poľnohospodárskych plodín. V posledných rokoch sa objavila široká škála využitia agrovoltiky, ktorá bude kľúčovou súčasťou transformácie energetiky a klímy.

Ochrana a produktivita pôdy v jednom

Prvýkrát sa agrovoltika v spojení s poľnohospodárstvom použila v tíme francúzskych vedcov pod vedením Christopha Dupraza. Kombinácia solárnych panelov a vypestovanej úrody by mohla posunúť výrobu potravín na ďalšiu úroveň. Ich výskumná oblasť v meste Montpellier ukázala, že agrovoltické systémy sú skutočne efektívne. Podľa výsledkov môže zvýšenie globálnej produktivity pôdy narásť od 35 do 73 percent.

Aj keď je agrovoltika relatívne novou oblasťou, uviedla prostriedky na uľahčenie jej prevádzky, ako napríklad používanie vyvýšených plošín na montáž solárnych panelov. To umožňuje využívať pôdu na pestovanie rastlinnej potravy a zároveň ju chrániť pred ostrým slnkom a znižovať množstvo vody potrebnej na pestovanie.

Agrovoltika vo svete

Agrovoltické systémy vo východnej Afrike umožňujú farmárom lepšie využívať pôdu, ktorú predtým považovali za neživotaschopnú. Poľnohospodársky projekt v Keni využíva solárne panely umiestnené niekoľko metrov nad zemou. Tienidlo z panelov chráni zeleninu pred tepelným stresom a stratou vody.

agrovoltika

Vertikálny dizajn uľahčuje efektívne využívanie pôdy a môže dokonca ušetriť vodu stratenú pri vyparovaní. zdroj: pinterest.com

Inzercia

Ide o užitočnú koncepciu, ktorá však zvyšuje náklady na inštaláciu. Kalifornská spoločnosť Sunstall preto na trh uviedla vertikálne solárne panely. Nie je potrebné stavať ich na žiadne vyvýšené plošiny, preto sa môžu umiestniť aj do náročnejšieho terénu.

Vynaliezavosť vertikálnych panelov spočíva aj v použití obojstranných solárnych modulov. Solárne panely sa zvyčajne inštalujú na severnej pologuli smerom na juh, aby sa zabezpečilo, že budú počas dňa dostávať priame slnečné svetlo. Vzhľadom k tomu, že vertikálne panely používajú dvojstranné moduly, svoju prácu odvedú kvalitne aj v sťažených podmienkach.

Hospodárenie bez obáv

Napriek rastúcemu úspechu, skĺbenie dvoch odvetví je stále predmetom štúdií. Výskumníci z Fraunhofer Institute For Solar Energy Systems (ISE) vykonali projekt zaoberajúci sa účinnosťou agrovoltiky.

Projekt sa uskutočnil v blízkosti Bodamského jazera, ktoré hraničí so Švajčiarskom, Nemeckom a Rakúskom. Počas jedného roka pilotný projekt využíval 720 obojstranných solárnych modulov, ktoré pokrývali približne 1/3 hektára. Tím sa rozhodol namontovať panely dostatočne vysoko, takže plodiny dostávali takmer rovnaké množstvo slnečného svetla, ako keby rástli prirodzene.

Po vykonaní všetkých výpočtov sa objavili sľubné výsledky. Výskumníci zistili, že produktivita pôdy by sa mohla zvýšiť o 60 percent. „Výsledky projektu z prvého roku sú úplným úspechom: agrofotovoltická metóda sa ukázala ako vhodná pre prax, pričom stojí rovnako ako malý solárny strešný systém,“ vysvetlil Stephan Schindele, projektový manažér agrofotovoltaiky vo Fraunhofer ISE.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo poľnohospodári prechádzajú na solárne farmárčenie, je zaručený finančný zisk a životný štýl bez stresu. Vďaka agrovoltike sú tieto ciele uskutočniteľné za oveľa kratší čas, aj keď klimatické podmienky nevyzerajú ideálne.

Zdroje: www.agrovoltaic.org, www.interestinengineering.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pinterest.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.