ľudské fóbie

Desivý svet fóbií: Cesta do najhlbších útrob ľudského strachu

Pozrite si výber najbizarnejších fóbií na svete.
Vydané 27. novembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Mať strach je jedna z vlastností, ktorá nás drží pri živote. Strach znamená mať rešpekt a byť ostražitý v situáciách, ktoré pre nás môžu byť nebezpečné. A to nie je na škodu. A práve na základe strachu sa v nás postupne začali vyvíjať rôzne fóbie, niektoré naozaj bizarné. Na svete je ich približne 500.

Ľudská myseľ je naozaj nevyspytateľná. Niekedy nás jej jedinečnosť a komplexnosť dokáže naozaj prekvapiť. Dôkazom sú aj bizarné fóbie, ktoré sú pre väčšinu z nás smiešne a nepredstaviteľné. Niektorým z nás však spôsobujú neprekonateľný strach a obavy.

Klaustrofóbia (strach z uzavretých priestorov), akrofóbia (z výšok), megalofóbia (z veľkých objektov), arachnofóbia (z pavúkov)… O týchto fóbiách ste už pravdepodobne počuli. Poznáte však tieto naozaj nepochopiteľné a čudné?

Klaustrofóbia je jedna z najrozšírenejších fóbií. Predstavuje strach z uzavretých alebo obmedzených priestorov. ZDROJ: Pexels.com

Arachibutyrofóbia

Táto fóbia predstavuje strach z arašidového masla. Nie, nerobíme si žarty, je to naozaj tak. V skutočnosti nejde o fóbiu z masla ako takého, ale skôr z toho, že vám jeho zvyšky zostanú prilepené na podnebí úst. Pre jedincov, ktorí trpia touto fóbiou predstavuje nepredstaviteľný strach predstava, že sa im arašidové maslo zasekne v krku. Aj keď to znieť absurdne, pre nich je to predstavuje reálnu hrozbu.

Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia

Pre niekoho je čítanie dlhých slov nočnou morou. Pravdepodobne aj názov fóbie, ktorou sám trpí by mu spôsoboval veľké ťažkosti. Ľudia, ktorí trpia touto fóbiou majú tendenciu vyhýbať sa dlhým slovám alebo sa ich snažia skrátiť tak, aby sa vyhli potenciálnemu problému s ich výslovnosťou. Dúfame, že takýto ľudia nežijú v Nemecku, pretože tam, by bolo pre nich rozprávanie naozaj stresujúce.

INZERCIA

Antidaktofóbia

Jedinci, ktorí trpia touto fóbiu sa desia pohľadu kačky. V skutočnosti im naháňa strach, že by ich toto zviera mohlo spozorovať a zároveň prenasledovať. Žijú v neustálom strachu, že na nich niekde číhajú kačky. Toto už je skutočný bizár, však?

Cherofóbia

Niektorí ľudia sa obávajú toho, že keď sa cítia šťastní a reálne si užívajú šťastné chvíle, príde niečo zlé. A práve z tejto obavy vznikol strach zo šťastia. Všetci dobré poznáme príslovie: Po smiechu príde plač. Ak je niečo dlho dobré, všetko ide podľa plánu, príde komplikácia, ktorá všetko pokazí. Jedinci, ktorí trpia cherofóbiou sa vyhýbajú činnostiam a miestam, ktoré by im mohli spôsobovať radosť. Trpia úzkosťami už len pri myšlienke, že by sa niečo mohlo pokaziť.

Inzercia

Fobofóbia

Človek, ktorý trpí fobofóbiou má strach z fóbií. Znie to naozaj zvláštne, ale aj takíto ľudia chodia medzi nami, a vôbec to nemajú ľahké. Fobofóbia je iracionálna obava z fóbie, ktorou jedinec sám trpí. Takáto osoba sa v podstate bojí pociťovať strach a tým sa dostáva do nekonečného kruhu hrôzy. Táto fóbia často vzrastie do ďalších, ktoré preňho boli doteraz vzdialené.

Xanthofóbia

Osoby trpiace xanthofóbiou nenávidia žltú farbu. Tá im spôsobuje úzkosti, paniku či nekontrolovateľný strach. Všetko, čo je žlté je pre tieto osoby odpudivé. Je dosť pravdepodobné, že takáto fóbia sa u nich vyvinula na základe traumatického zážitku. Zakaždým, keď takáto osoba vidí žltú farbu, pripomenie sa jej stresujúca a nepríjemná situácia, ktorou si prešla.

Fóbie sú zaujímavým odrazom ľudskej psychiky. Naša myseľ dokáže vytvárať neprimerané obavy z bežných vecí, ktoré by väčšine populácie neprekážali. Je dôležité si uvedomiť, že každý z nás je jedinečný a to, čo pre niekoho znie absurdne, môže byť pre iného skutočnou nočnou morou.

Xanthofóbia je strach zo žltej farby, ktorá je pravdepodobne spôsobená životnou traumou. ZDROJ: Pexels.com

A keďže je fóbií na svete naozaj veľmi veľa, rozhodli sme sa na záver napísať ešte niektoré z nich, najmä tie najbizarnejšie.

  • Barofóbiastrach zo zodpovednosti
  • Bibliofóbia z kníh
  • Caligynefóbia z pekných žien
  • Chionofóbiazo snehu
  • Cyclofóbiaz bicyklov
  • Dianpnofóbia z potenia sa
  • Dysmorfóbia z vlastnej škaredosti
  • Efebifóbia z pubertiakov
  • Makrofóbiaz dlhého čakania
  • Papafóbia z pápeža

Pokračujte na ďalší príspevok »