KULTÚRA

Českú filmovú klasiku čaká animovaný remake. Príbeh Pyšnej princeznej príde do kín už budúci rok

Autorom scenára nového spracovania je Radek Beran.
V animovanej verzii možno zaznamenať výraznejšie postavy zvierat, ktoré aktívne zasahujú do deja.

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Koniec kalendárneho roka je pre naše končiny typický ako čas Vianoc, kedy môžeme stráviť čas s našimi blízkymi. Bezpochyby k nemu patria aj tradičné televízne klasiky, či už v podobe animovaných rozprávok alebo celovečerných hraných filmov.

Programy jednotlivých televízií dlhoročne vypovedajú o tom, že medzi obľúbencov Slovákov patria československé filmové hity, ako napríklad Popoluška, Pelíšky alebo Perinbaba. Netreba zabúdať ani na čiernobiely film Pyšná princezná, ktorý patrí k najobľúbenejším českým rozprávkam.

Ako informuje portál Czechcrunch, dielo z roku 1952 by v novom roku mala čakať nová verzia. Nadšenci rozprávok sa môžu tešiť na animovaný remake, na ktorom sa podieľala česko-poľská produkcia. Nielenže ide o nadviazanie na filmovú a knižnú predlohu, ale aj na typickú českú animáciu.

Z knižnej podoby do celovečerného animovaného filmu

Počiatočná podoba diela vychádza z knihy od Boženy Němcovej, ktorá nesie názov Potrestaná pýcha. Príbeh princeznej Krasomile, ktorú kráľ Miroslav, prezlečený za záhradníka, zbavuje namyslenosti, do filmovej podoby pretavil režisér Bořivoj Zeman.

V súčasnosti sa o to snažia tvorcovia pôsobiaci v štúdiu PFX s produkčnou spoločnosťou Luminar film. Pôvodné znenie sa rozhodli spracovať do nového rozmeru v podobe celovečerného animovaného filmu. Autorom scenára nového spracovania je Radek Beran, ktorý sa spoločne s Dávidom Lysým podieľa aj na réžii.

animovaný remake pyšnej princeznej

Čiernobiela česká klasika Pyšná princezná získa svoju filmovú podobu. Zdroj: CinemArt

„Lákal ma návrat k pôvodnej literárnej predlohe rozprávky Potrestaná pýcha a možnosť vyzdvihnúť motív čistej lásky, vďaka ktorej je možné k lepšiemu premeniť aj svoj charakter. Zároveň som s radosťou použil niektoré ikonické momenty pôvodného filmu. Napríklad akčnú scénu z mlynu, šermovací tanec v trámovaní, poskakujúceho výbercu daní v pytloch, spievajúceho krajčíra na hranici kráľovstva alebo „našli moji radcovia“,“ približuje súčasný koncept Beran, na ktorom začal pracovať už v roku 2019.

Možnosť úspechu v zahraničí

Za dôvodom, prečo tvorcovia zvolili animovaný motív, nestojí len určitý druh rešpektu k pôvodnej hranej predlohe. Predovšetkým ide o možnosť potenciálu, ktorý môže osloviť zahraničie.

„Nové spracovanie rozprávky Pyšná princezná sa mi od začiatku zdalo ako dobrý nápad. V tomto prípade ide o nové prerozprávanie viac než 60 rokov starého hraného filmu animovanými postavami s použitým najmodernejších technológií. Také stretnutie niečoho, čo všetci poznáme z detstva, nekriticky to milujeme a je súčasťou našich najosobnejších spomienok, so súčasnou modernou animáciou je veľkou výzvou,“ dodáva Beran.

Počas písania scenára sa nemusel nijak obmedzovať, či už v rozprávaní alebo štylizácii. Zaznamenať to možno najmä pri výraznejších rolách zvierat, ktoré síce nebudú rozprávať, ale budú zasahovať do deja a aktívne spolupracovať s ľudskými postavami.

Na ich podobe spolu s prostredím sa podieľa animačné a postprodukčné štúdio PFX, ktoré sídli v Prahe. Okrem toho možno zaznamenať aj spoluprácu s poľským koproducentom Human.

Rovnako ako aj v pôvodnom filme z 50. rokov by mal v animovanom remaku tvoriť kľúčovú rolu hudobný doprovod so zvukovou zložkou. Na jej realizáciu boli prizvaní hudobníci Ondřej Brzobohatý a Ondřej Brousek.

animovaný remake pyšnej princeznej

Na súčasnom koncepte začal Radek Beran pracovať už v roku 2019. Zdroj: CinemArt

Na produkčných detailoch sa podieľa aj Česká televízia a CinemArt, pričom do kín by očakávaná animovaná verzia mala prísť 7. novembra 2024. Viac detailov uvádzajú tvorcovia v päťminútovom videu o filme, kde napríklad vysvetľujú, ktoré známe české hrady, respektíve ich časti, bude možné v rozprávke zaznamenať.

Očakávaná slovenská klasika

Svojho pokračovania sa dočkala aj zimná slovenská klasika Perinbaba. Záverečné veľdielo Perinbaba a dva svety, ktorého tvorcom je legendárny slovenský režisér a scenárista Juraj Jakubisko príde do kín už 7. decembra, uvádza portál Teraz.sk.

„Filmová rozprávka Perinbaba a dva svety je Jurajkova zhmotnená bohatá fantázia. Veril, že si diváci v kinách pri jej pozeraní oddýchnu, vrátia sa do detstva a opäť uveria v zázraky, lásku a dobro. Popravde, všetci to teraz potrebujeme,“ hovorí producentka Deana Jakubisková. Nedávno na poctu svojho manžela odhalila pamätnú dlaždicu na Filmovom chodníku slávy pred bratislavským Divadlom P. O. Hviezdoslava.

Cieľom Jakubiska pred samotným nakrúcaním bolo, aby deti získali vzory v ľudí, ktorí cieľavedome a vlastným pričinením získajú svoje šťastie. Svoj plán aj naplnil, nakoľko filmový Lukáš vďaka svojej vynaliezavosti a mladíckej neohrozenosti nájde spôsob, ako sa nestratiť vo svete.

Úlohu Lukáša stvárni herec a influencer Lukáš Frlajs. Rolu jeho partnerky získala baletka Valéria Frištik. Na obrazovkách obecenstvo uvidí aj Andreu Verešovú, Ivana Romančíka, Petru Vančíkovú či Dana Nekonečného, ktorý predstaví svoju poslednú hereckú rolu.

„Chýbať nebudú ani nesmrteľné filmové sestry Perinbaba a Zubatá. Zatiaľ čo postavu mladej Zubatej stvárni česká herečka Darija Pavlovičová, jej starú podobu v podaní Valerie Kaplanovej i nezabudnuteľnú Guilettu Masinovú vráti na plátna kín počítačová technológia a náročná postprodukcia,“ približuje distribučná spoločnosť Bontonfilm.

Pokračujte na ďalší príspevok »