Secesia

Čo je Art Nouveau, a v ktorých mestách ho nájdeme?

V  Rakúsku Sezession, v Nemecku Jugendstil, vo Francúzsku  Art Nouveau, v anglosaských krajinách Modern Style, u nás hlavne Secesia. Posledný z univerzálnych medzinárodných výtvarných slohov. Tento umelecký smer prekvital medzi rokmi 1890 a 1910 v celej Európe a USA.   Narozdiel od jeho predchodcov, secesia kladie väčší dôraz na úžitkový dizajn a dekorácie, než na… Prečítať celé
Vydané 6. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,
art n

Plagát v štýle Art Nouveau (Foto: Library of Congress)

V  Rakúsku Sezession, v Nemecku Jugendstil, vo Francúzsku  Art Nouveau, v anglosaských krajinách Modern Style, u nás hlavne Secesia. Posledný z univerzálnych medzinárodných výtvarných slohov. Tento umelecký smer prekvital medzi rokmi 1890 a 1910 v celej Európe a USA.   Narozdiel od jeho predchodcov, secesia kladie väčší dôraz na úžitkový dizajn a dekorácie, než na sochárstvo a maľbu. Najčastejšie sa s prvkami secesie stretneme v architektúre, šperkoch, na plagátoch a ilustráciách.

Inšpirácia

Secesia vznikla spojením viacerých prvkov a umeleckých štýlov. Umelci prevzali krivky z rokoka a keltské motívy. Veľkým vzorom sa pre nich stali aj starí japonskí veľmajstri Ando Hiroshige a Katsushika Hokusai. Za svoj základ si zvolili rastlinné formy, ktoré videli v prírode. Tie potom sploštili a abstrahovali do elegantných organických motívov. Členovia tohoto umeleckého hnutia mali okrem záľuby v estetike aj spoločný politický názor. Pohŕdali pracovnými podmienkami, ktoré priniesla priemyselná revolúcia a rýchlo vyrobenými predmetmi v továrňach.

“Aby sme dávali ľudom radosť z vecí, ktoré musia používať. Aby sme poskytli ľuďom potešenie z vecí, ktoré musia vykonávať. “ William Morris, anglický dizajnér a filozofický otec hnutia Art Nouveau

najznámejší umelci secesie

Predstavitelia secesie (Zdroj: artsy.net)

To najznámejšie z Art Nouveau

Azda najznámejší zo všetkých secesných obrazov je obraz Bozk od rakúskeho maliara Gustava Klimta. Väčšina malieb tohto známeho umelca zachytáva krásu žien, často v zlatistej farbe s dlhými vlasmi a nádhernými šatami posiatymi kvetmi a ornamentami.

  • Alfonz Mucha (otec novodobých plagátov) – la femme nouvelle (odvážna nová žena)

Narozdiel od Klimta sa Mucha venoval dizajnu a tvorbe plagátov. Takisto však jeho plagáty a postre zachytávajú krásnu ženu, nové atraktívne zjavenie, ktoré sa stalo symbolom doby. Táto kráska sa podľa Muchu zrodila z nových spoločenských vzťahov, ktoré ovládajú predovšetkým peniaze. Hlavnou predstaviteľkou sa stala rola manekýnky s dlhými vlasmi, s často mýtickým pôvabom.

Charles Lewis Tiffany založil jednu z popredných svetových luxusných značiek Tiffany & Co. Jeho syn Louis Comfort Tiffany si vybudoval svoje vlastné meno ako známy americký dizajnér. Bol veľmi zručný v šperkárstve, keramike, smaltoch a kovoobrábaní. Známym sa však stal hlavne vďaka svojim krásnym vzorom z farebného skla. Použitím opalizujúceho skla v rôznych farbách a textúrach vytvoril ohromujúcu škálu secesných diel podobných klenotom.


 

Európske mestá, ktoré vás očaria

Nie každý turista spozná na prvý pohľad secesnú pamiatku. Avšak aj medzi nič netušiacimi turistami sa tešia tieto pamiatky veľkej obľube, hlavne pre svoju eleganciu, pekné línie a bohatú farebnosť. Medzi najznámejšie secesné patrí nepochybne Paríž so svojím metrom a svetoznámymi plagátmi a Barcelona.

Praha

Secesia sa do architektonickej tváre Prahy vryla veľmi výrazne. Dnes v tejto metropole napočítame okolo 40 objektov tohoto stavebného slohu. Medzi najznámejšie stavby patrí Obecný dom a Fanfova budova Hlavnej stanice, stanica Praha-Vyšehrad, Hotel Európa a Hotel Paríž, Chrám sv. Anny na Žižkove ako aj Stará čistiareň odpadových vôd v Bubenči. Okrem očarujúcej architektúry sa Praha môže popýšiť ešte jedným úspechom na poli secesie, a to maliarom Alfonzom Muchom, ktorý bol najvýznamnejšou osobnosť európskej secesie a jednou z určujúcich osobností českého maliarstva. Zoznam všetkých secesných pamiatok, ktoré sa nachádzajú v Prahe a stoja za návštevu nájdete TU.

praha

Praha, Česko (Foto: Anthony Delanoix)

Riga – severoeurópske hlavné mesto secesie

V posledných rokoch sa dovolenkové destinácie začínajú meniť. Hlavne s nástupom lacnejších leteniek sa dostávajú do popredia aj menej známe lokality, ktoré môžu okrem nádherných scenérii poskytnúť aj dovolenku s menším počtom turistov. Za takéto mesto je možné považovať aj hlavné mesto Lotyšska, Rigu. Centrum mesta, je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO vďaka svojim stredovekým obydliam, malebným dreveným štruktúram a vynikajúcej secesnej architektúre, ktorá sa trocha líši od ostatných európskych miest. Ak plánujete navštíviť toto severoeurópske prístavné mesto a chceli by ste si prezrieť pár secesných pamiatok, zoznam nájdete TU.

riga

Riga, Lotyšsko (Foto: Milan Zmátlo)

Aveiro

Prvý výskyt budov v štýle Art Nouveau pochádza zo začiatku 20. storočia. Tento štýl sa stal v meste veľmi populárnym, dokonca sa v miestnych novinách písalo o výstavbe mnohých takýchto nových domov. Secesný štýl importovali do Aveira bohatí emigranti do Brazílie, ktorí po návrate do Portugalska chceli verejne ukázať svoju sociálnu a ekonomickú moc. Zvláštnou charakteristikou secesie v Aveire je používanie dlaždíc so secesnými motívmi.

aveiro

Aveiro, Portugalsko (Foto: Ricardo Resende)

Pokračujte na ďalší príspevok »