KORONAVÍRUS

Aktuálne: Je nový variant koronavírusu C.1.2 skutočne nebezpečný?

Nie je žiadnym prekvapením, že COVID-19 mutuje. Okrem už známych variantov ako napríklad alfa, beta a delta, svetové médiá začali písať aj o variante C.1.2. Nový variant koronavírusu  sa podarilo prvýkrát zaznamenať v Juhoafrickej republike ešte v máji tohto roku. Výskumníci ho objavili vo väčšine provincií Juhoafrickej republiky a aj v ďalších 7 krajinách. Prípady… Prečítať celé
Vydané 6. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Nie je žiadnym prekvapením, že COVID-19 mutuje. Okrem už známych variantov ako napríklad alfa, beta a delta, svetové médiá začali písať aj o variante C.1.2.

Nový variant koronavírusu  sa podarilo prvýkrát zaznamenať v Juhoafrickej republike ešte v máji tohto roku. Výskumníci ho objavili vo väčšine provincií Juhoafrickej republiky a aj v ďalších 7 krajinách. Prípady evidujú aj v Ázii a v Európe.

C.1.2 je znepokojujúcim práve pre vysoký počet mutácií, ktoré nesie. Podľa informácii zverejnených z noci na utorok 31.8.2021, ktoré uviedli agentúry AFP a Bloomerang, zatiaľ nie je výskyt tohto variantu označovaný za vysoký.

Ešte vlani v čase prvej vlny bol v Juhoafrickej republike dominantný variant C.1. Variant C.1.2 sa vyvinul práve z C.1 a vzďaľuje sa od neho o 44 až 59 mutácií.

Reuters uvádza, že niektoré mutácie, ktoré tento variant obsahuje, sú spájané s vysokou mierou infekčnosti a odolnosťou voči protilátkam. Pre doposiaľ nedostatočné množstvo informácii vedci zatiaľ nedokážu určiť ako veľmi je nákazlivý a odolný voči vakcínam.

Portál idnes.cz však upozorňuje na to, že C.1.2 by mohol byť nákazlivým aj pre osoby, ktoré koronavírus už stihli prekonať. Taktiež uvádza aj to, že vyrovnanie sa s týmto vírusom by mohlo byť pre ľudský organizmus zložitejšie.

INZERCIA

C.1.2 sa zatiaľ nevyskytuje v miere, vďaka ktorej by niesol označenie ako „variant záujmu“ alebo „znepokojujúci variant“. Aj napriek tomu vedci pozorne sledujú mutácie pôvodného koronavírusu, ktoré by mohli znamenať nebezpečenstvo.

C.1.2

Variant koronavírusu C.1.2 môže unikať imunitnej odpovedi, Zdroj: Unsplash/ benjamin lehman

Inzercia

Čo na nový variant hovoria odborníci?

Zdravotnícki experti tvrdia, že momentálne variant C1.2 nepredstavuje skutočnú hrozbu– najmä v porovnaní s vysoko nákazlivým delta variantom.

Maria Van Kerkhove z WHO na svojom Twitteri uviedla „Najprv si zapamätajme, že čím viac sa vírus šíri, tým má väčšiu šancu meniť sa. Máme nástroje na prevenciu infekcií, zníženie ich šírenia a na záchranu životov- poďme ich použiť.

Do dnešného dňa (30.8.2021) tu máme 100 sekvencií C1.2. z celého sveta, najskoršie hlásenie pochádza z 21. mája z Juhoafrickej republiky. Momentálne sa C.1.2 nezdá byť v obehu vo vedení , avšak stále potrebujeme viac verejne zdieľaných poznatkov zo sekvenovania. Delta sa zdá byť dominantnou spomedzi dostupných sekvencií,“ pokračuje.

Virologička a docentka imunológie a infekčných ochorení Dr. Megan Steain pôsobiaca na Sydneyskej univerzite, sa vyjadrila takto:

(C.1.2) obsahuje hneď niekoľko kľúčových mutácií, ktoré sme už videli v iných variantoch, ktoré sa stali variantom záujmu alebo znepokojujúcim variantom… Kedykoľvek, keď sa tieto konkrétne mutácie vyskytnú, chceme na variant dohliadnuť, aby sme zistili ako sa bude správať. Tieto mutácie môžu ovplyvňovať to, či (variant) sa vyhne imunitnej odpovedi, alebo aj to, či sa šíri rýchlejšie.

Zatiaľ, čo môžeme povedať, že variant nesie niekoľko kľúčových mutácií, ktoré iné varianty doviedli k tomu, aby boli viac infekčné, často zisťujeme aj to, že mutácie pracujú v synergií (spolupracujú), čo môže v konečnom dôsledku viesť k tomu, že sa vírus potenciálne lepšie adaptuje alebo oslabí.

Viac mutácií jednoducho nemusí nutne znamenať aj väčšiu hrozbu – niektoré mutácie môžu vírus oslabiť, je to o kombinácií zmien, ktoré vírus ovplyvňujú.

Všetky tieto štúdie v laboratóriách trvajú nejaký čas. Stále je tu veľa práce, ktorú treba vykonať,“ pokračuje doktorka Steain.

C.1.2

Viac mutácií nemusí nutne znamenať aj väčšie nebezpečenstvo, Zdroj: Pixabay/fernandozhiminaicela

A ako to bude s vakcínami? Sú účinné aj proti variantu C.1.2?

Podľa doktorky Steain môžeme na základe mutácií, ktoré C.1.2 nesie a sú nám známe z variantov ako napríklad beta a delta odhadnúť, čo to pre nás asi znamená.

…S vakcínami to zatiaľ vyzerá tak, že sú veľmi účinné v prevencii ťažkého priebehu infekcie, hospitalizácie a smrti. V prevencii sú skutočne dobré.

Podľa doktorky nie je potrebné panikáriť. Je dôležité, aby sme na ďalšie varianty dohliadli a sledovali ako sa budú vyvíjať.

Juhoafrický národný inštitút pre prenosné choroby tvrdí toto: „Zakladajúc si na našom chápaní mutácií tohto variantu, máme podozrenie, že by mohol čiastočne unikať imunitnej odpovedi, ale aj napriek tomu vakcíny stále ponúkajú vysokú úroveň ochrany pred hospitalizáciou a smrťou.

Zdroje: Aktuality, TA3, India tv news, USA today, The Guardian

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay/geralt

Pokračujte na ďalší príspevok »