Čínske umenie Feng Šuej v skratke

Feng šuej znamená v preklade „vietor a voda“. Je to umenie, ktoré pomáha ľuďom zosúladiť ich energiu s energiou okolia. Síce je úzko spojené s taoizmom, nejedná sa o náboženstvo. O jeho pôvode sa toho nevie veľa. No podľa dôkazov Číňania navrhujú svoje domy a mestá podľa princípov feng šuej už viac ako štyritisíc rokov…. Prečítať celé
Vydané 16. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Feng šuej znamená v preklade „vietor a voda“. Je to umenie, ktoré pomáha ľuďom zosúladiť ich energiu s energiou okolia. Síce je úzko spojené s taoizmom, nejedná sa o náboženstvo. O jeho pôvode sa toho nevie veľa. No podľa dôkazov Číňania navrhujú svoje domy a mestá podľa princípov feng šuej už viac ako štyritisíc rokov.

 

Päť prvkov feng šuej a farby

Feng šuej má za cieľ zharmonizovať energetické toky prostredia, v ktorom bývame.

Správna rovnováha týchto piatich prvkov je preto kľúčová:

 • drevo: tvorivosť a rast,
 • oheň: vodcovstvo a odvaha,
 • zem: sila a stabilita,
 • kov: sústredenie a poriadok,
 • voda: emócie a inšpirácia.

Mapa Bagua sa používa na rozdelenie priestoru na deväť samostatných farebne odlíšených oblastí. Každá oblasť sa vzťahuje k inej oblasti nášho života. Stredový štvorec bagua sa považuje za srdce domu, odkiaľ sa energia rozdeľuje do všetkých jednotlivých sektorov.

 

Najdôležitejšie princípy

Vstup

Prvé miesto, ktoré vidíte, keď otvoríte dvere, je dôležité pre dobrú energiu. Vo feng šuej váš vchod predstavuje spôsob, akým energia vstupuje do vášho domova a do vášho života. Zbavte sa veľkých hromád a poriadne vyčistite tieto priestory.

 

Najdôležitejšia pozícia

Jedným z najdôležitejších princípov vo feng šuej je veliteľská pozícia. V podstate ide o polohu najdôležitejších kusov nábytku: postele (predstavuje vás), pracovného stola (predstavuje vašu kariéru) a sporáka (predstavuje vaše bohatstvo). Podstatné je, aby ste pri používaní týchto predmetov videli na dvere. Nemali by ste byť však priamo v línii s dverami. No hlavne by ste k nim nemali byť otočení chrbtom.

@dearmodern

the best place to put your bed according to Feng Shui, and it makes sense! #fengshui #architecture #interiors #commonsense #superstition #spaceplanning #bedroom #rental #goodsleep #sleepwell #bedplacement #vastu

♬ Kinda awkward – ionics

Cestičky

Najfrekventovanejšie cesty vo vašom dome by mali byť dobre priechodné a bez prekážok. Ak sa vám stáva, že v dome často zavadíte o nejaký predmet alebo narazíte do stolíku či skrine, mali by ste čo najskôr porozmýšlať o reorganizácii.

 

Jednoduché no účinné taktiky

Tieto postupy sa v čínskej domácnosti dodržiavajú, aby sa do nej vniesli účinky dobrej energie.

 

 • Odstránenie neporiadku

Neporiadok prináša do domácnosti negatívnu energiu. Preto je dôležité odstrániť všetky nepotrebné predmety. Môžu to byť napríklad veci, ktoré neslúžia svojmu účelu.

 

 • Hra s farbami

Psychológia farieb ovplyvňuje nielen náladu človeka, ale aj celkové energetické sily v dome. Odborníci na feng šuej odporúčajú používať kombináciu troch prírodných farieb na navodenie pokoja a pozitívnej energie v interiéri. Najlepšie je používať svetlé odtiene levanduľovej, modrej, zelenej a broskyňovej pre ich upokojujúce účinky.

Farby a geometrické vzory, ako na nás vplývajú?

 • Začlenenie zvukov

Existujú rôzne zvukové prvky, ktoré do atmosféry privolávajú pozitívnu energiu. Využiť môžete napríklad zvonkohry, tibetské spievajúce misy alebo zvony.

 

Prírodné prvky

Je dôležité, aby dom dostával do všetkých svojich kútov dostatok prirodzeného svetla. Tmavé a opustené priestory plodia negativitu. Odporúča sa tiež používať izbové rastliny a bambus, aby sa ešte viac vniesli prvky prírody a tok energie zostal neprerušený.

Ako prilákať šťastie

 

 • Feng Shui žabka

Žaba je čínsky symbol používaný na dosiahnutie bohatstva a úspechu. Spája sa s prosperitou, ale znamená aj dlhovekosť a vedomosti. Žaba peňazí je zvyčajne miniatúrna figúrka z kovu alebo kameňa. Žabka na peniaze by mala byť umiestnená na nízkom povrchu, nie však priamo na podlahe. Ak sa rozhodnete mať vo svojom dome žabu peňazí, uistite sa, že sa o ňu dobre staráte.

 

 • Feng Shui korytnačka

Korytnačka predstavuje dlhý život.

 

 • Smejúci sa Budha

Hovorí sa, že vám smejúci Budha prinesie veľa šťastia. Mal by byť umiestnený na stole oproti hlavným dverám vo vašom dome.

 

 • Zlé oko

Vo feng šuej sú amulety zlého oka určené na prinášanie šťastia a bezpečnosti. Majú pomôcť udržať zlo a démonické energie vo vašom dome na uzde. Ideálnym miestom na umiestnenie amuletu je predný vchod do domu.

Zdroje: MindBodyGreen, HealthLine, ArchitecturalDigest, Foyr, Housing

Ilustračná foto: Daniel Chen, Unsplash

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

 • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
 • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.