INZERCIA: Ochranné rúška s filtrom MeWe
INZERCIA: Ochranné rúška s filtrom MeWe
Aktuálna mapa výskytu koronavírusu, počtu nakazených i vyliečených

Technológie

Čínska firma vydala softvér na rozpoznávanie tvárí zakrytých maskou

Významná inovácia prichádza opäť z Číny, kde majú už dnes najlepšie systémy na rozpoznávanie tváre.

PEKING, ČÍNA – Čínska spoločnosť tvrdí, že vyvinula softvér, ktorý umožňuje rozpoznávanie tváre a identifikáciu osoby aj v prípade, že nosí rúško alebo inú masku na tvári. Táto novinka nadobúda význam nielen v súvislosti s tým, že ľudia momentálne nosia rúška ako ochranu pred infekčnými ochoreniami.

V súčasnosti Čína disponuje tými najlepšími softvérmi na rozpoznávanie tvárí, tvrdí New York Post. Vďačí za to napríklad podpore vývoja zo strany čínskej vlády, ale aj úplne absentujúcim zákonom o ochrane súkromia. Tému čínskych programov na rozpoznávanie identity sme sa venovali už v minulosti na stránkach UnitedLife.sk, Michaela Královičová tému spracovala v mimoriadne pútavej podobe:

INZERCIA: Skladové vozidlá Renault
Advertisement

Kde všade sa dá aplikovať technológia rozpoznávania tváre? Čína vám to ukáže

INZERCIA
INZERCIA: Skladové vozidlá Renault
Advertisement

Za vylepšenou technológiou rozpoznávania tvárí stojí čínska spoločnosť Hanwang Technology Ltd, ktorá sa prezentuje aj pod značkou Hanvon. Komplikovaný softvér je schopný rozpoznať identitu osoby aj v prípade, že nosí masku, v čom mnohí vidia možnosť ešte lepšie sledovať davy ľudí čínskou vládou.

Protesty v čínskych metropolách, pri ktorých dôležitú úlohu zohrávalo zahaľovanie sa protestujúcich pre dôvodné obavy z postihov, by tak mohli byť ešte viac kontrolované bezpečnostnými zložkami. Vidieť v tom ďalší nástroj na potláčanie slobody teda nie je nelogické.

Za novou technológiou údajne stojí 20 špecialistov a desať rokov vývoja. Softvér pritom dokáže pracovať ako bežný elektronický vrátnik napríklad pri nástupe zamestnancov do práce alebo aj v multi-kanálovom režime, ktorý nachádza uplatnenie v mestách. Za jednu sekundu dokáže rozpoznať až 30 osôb, tvrdí Huang Lei, viceprezident spoločnosti, v rozhovore pre Reuters.

Úspešnosť rozpoznávania je veľmi vysoká, údajne 95 percent pri čiastočne zakrytej tvári a až 99,5 percenta v prípade odhalenej tváre.

Pravidelne aktualizovaná interaktívna mapa (zdroj) podrobne ukazuje rozšírenie koronavírusu v Európe a vo svete:

Najväčším odberateľom technológie v Číne je, neprekvapivo, ministerstvo verejnej bezpečnosti, pod ktorú spadá aj čínska polícia. Iba v Pekingu má firma viac ako dvesto zákazníkov a očakáva, že bude expandovať až do dvadsiatich provincií Číny. Huang Lei pritom dodal, že je pomerne prekvapený, že zahraniční zákazníci nejavia o službu taký záujem, ako pôvodne očakával. Jeho technológia totiž dokáže okrem tváre detekovať aj teplotu osôb a upozorniť, ak telesná teplota presahuje 38 stupňov Celzia – v súvislosti s aktuálnymi svetovými problémami by sa teda mohlo jednať o dôležitý nástroj v potláčaní šírenia koronavírusu.

Vývojár riešenia uvádza, že jeho softvér má zatiaľ iba jeden významný problém  – nevie identifikovať osobu, ktorá nosí rúško a slnečné okuliare súčasne.