Technológie
Čínska firma vydala softvér na rozpoznávanie tvárí zakrytých maskou
Významná inovácia prichádza opäť z Číny, kde majú už dnes najlepšie systémy na rozpoznávanie tváre.
PEKING, ČÍNA – Čínska spoločnosť tvrdí, že vyvinula softvér, ktorý umožňuje rozpoznávanie tváre a identifikáciu osoby aj v prípade, že nosí rúško alebo inú masku na tvári. Táto novinka nadobúda význam nielen v súvislosti s tým, že ľudia momentálne nosia rúška ako ochranu pred infekčnými ochoreniami.
V súčasnosti Čína disponuje tými najlepšími softvérmi na rozpoznávanie tvárí, tvrdí New York Post. Vďačí za to napríklad podpore vývoja zo strany čínskej vlády, ale aj úplne absentujúcim zákonom o ochrane súkromia. Tému čínskych programov na rozpoznávanie identity sme sa venovali už v minulosti na stránkach UnitedLife.sk, Michaela Královičová tému spracovala v mimoriadne pútavej podobe:
Kde všade sa dá aplikovať technológia rozpoznávania tváre? Čína vám to ukáže
Za vylepšenou technológiou rozpoznávania tvárí stojí čínska spoločnosť Hanwang Technology Ltd, ktorá sa prezentuje aj pod značkou Hanvon. Komplikovaný softvér je schopný rozpoznať identitu osoby aj v prípade, že nosí masku, v čom mnohí vidia možnosť ešte lepšie sledovať davy ľudí čínskou vládou.
Protesty v čínskych metropolách, pri ktorých dôležitú úlohu zohrávalo zahaľovanie sa protestujúcich pre dôvodné obavy z postihov, by tak mohli byť ešte viac kontrolované bezpečnostnými zložkami. Vidieť v tom ďalší nástroj na potláčanie slobody teda nie je nelogické.
Za novou technológiou údajne stojí 20 špecialistov a desať rokov vývoja. Softvér pritom dokáže pracovať ako bežný elektronický vrátnik napríklad pri nástupe zamestnancov do práce alebo aj v multi-kanálovom režime, ktorý nachádza uplatnenie v mestách. Za jednu sekundu dokáže rozpoznať až 30 osôb, tvrdí Huang Lei, viceprezident spoločnosti, v rozhovore pre Reuters.
Úspešnosť rozpoznávania je veľmi vysoká, údajne 95 percent pri čiastočne zakrytej tvári a až 99,5 percenta v prípade odhalenej tváre.
[insert page=’koronavirus-spravodajstvo‘ display=’content‘]
Najväčším odberateľom technológie v Číne je, neprekvapivo, ministerstvo verejnej bezpečnosti, pod ktorú spadá aj čínska polícia. Iba v Pekingu má firma viac ako dvesto zákazníkov a očakáva, že bude expandovať až do dvadsiatich provincií Číny. Huang Lei pritom dodal, že je pomerne prekvapený, že zahraniční zákazníci nejavia o službu taký záujem, ako pôvodne očakával. Jeho technológia totiž dokáže okrem tváre detekovať aj teplotu osôb a upozorniť, ak telesná teplota presahuje 38 stupňov Celzia – v súvislosti s aktuálnymi svetovými problémami by sa teda mohlo jednať o dôležitý nástroj v potláčaní šírenia koronavírusu.
Vývojár riešenia uvádza, že jeho softvér má zatiaľ iba jeden významný problém – nevie identifikovať osobu, ktorá nosí rúško a slnečné okuliare súčasne.