Autorský komentár

Ako bude vyzerať svet po koronavíruse? Má byť pre nás ponaučením

Koronavírus? Čo bude? Nič! Svet sa bude točiť ďalej. Len my môžeme byt iní.
Vydané 8. marca 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Zakladateľ skupiny United Group | Bratislava, Slovensko

V zdanlivo peknom zimnom období nás všetkých akoby z neba zarazila informácia. V Číne vypukla pandémia a je to vírus, proti ktorému nie je žiaľ aktuálne žiadna aktívna ochrana.

Rôzne štáty postupne uzavreli viaceré mestá, spomalil sa chod miest, časti krajiny. Znížili sa emisie, ako keby vyhlásenia Gréty v NY na pôde OSN naozaj svet myslel vážne. Krajiny, kde bez zápchy nebolo možné prejsť ani jednu križovatku, majú zrazu voľné cesty. Kde ľudia nevideli na viac ako kilometer, dnes vidia celé siluety miest tak, ako ich videli pred 30 rokmi.

Postupne sa ohniská vírusu začali objavovať vo svete, nielen v Ázii.

Každý deň precitáme do nového dňa kedy nevieme, kto ešte môže byť chorý a ani nevieme, čo to pre nás znamená. Hlavne pre absenciu údajov a vyjadrení zodpovedných ľudí. Jedni to zľahčujú a druhí strašia, čo sa môže stať.

Každý čaká, čo sa dozvie v správach alebo televízii – ako keby sme stratili rozum a nevnímali sme to ako to cítime.

[insert page=’koronavirus-spravodajstvo‘ display=’content‘]

Necítim sa ako odborník na zdravotníctvo a nerád by som sa k tejto téme vyjadroval.

Ale skúsim sa pozrieť do sklenenej gule a povedať ako vidím najbližšiu budúcnosť ja z môjho pohľadu. Z pohľadu krajiny, biznisu a dopravy, ktorý každý deň vnímam ako profesionál.

Koronavírus zasiahol hlavne Áziu, ale postupne aj mnohé krajiny, ktoré nedostatočne rýchlo zaviedli opatrenia, ktoré by pomohli zabrániť šíreniu po svete. Vypadla výroba, ktorá dnes zásobuje celý svet, zatiaľ na dva mesiace, ale nikto nevie či to skončilo alebo bude pokračovať. Vírus sa šíri veľmi rýchlo a je naozaj ťažké nájsť jeho nositeľov – pravdepodobne svet ako taký prejde týmto obdobím či už s malými alebo veľkými stratami.

 

Letecká doprava, hotely a autopožičovne sú barometer kríz a poklesov, sú vždy v prvej vlne poklesu.

Preprava ľudí lietadlami spojila krajiny a kontinenty tak ako nikdy pred tým, zároveň je aj vinníkom rýchleho šírenia chorôb po celom svete hlavne z pohľadu masovosti, rozvinutosti a globálneho pôsobenia.

Práve preto sa v najbližších rokoch objedná menej lietadiel, vydá menej licencií na lety a výrobcovia lietadiel predaju menej strojov.

Dve najväčšie letecké spoločnosti v USA znížia v apríli o 20% počet svojich medzinárodných letov a 10% domácich. Najväčšie spoločnosti sveta pozastavili svojim zamestnancom služobné cesty na najbližšie mesiace.

Mnohé slabé a malé letecké spoločnosti zaniknú.

Práve letecká doprava dostane šok, z ktorého mnohé spoločnosti sa, žiaľ, už nedostanú. Len pre zaujímavosť si porovnáme cestovný ruch z Ázie do Európy v období vírusového ochorenia SARS v r.2003 a dnes:

V r.2003 lietali denne 3 lietadlá s 300 pasažiermi za deň do Európy, dnes na 150 medzinárodných letiskách Európy lieta 50 letov z Ázie s viac ako 10 000 cestujúcimi.

 

Jeden z problémov sa ukazuje verejná doprava, ktorú sme v posledných rokoch považovali za „spasiteľa Európy“ v otázke environmenálnej udržateľnosti dopravy.

 

Strach je väčší ako zásah vírusom.

Európa zvládne vírusovú krízu ľahšie, hlavne pre vyššiu úroveň hygieny. Avšak svet sa nezastaví a náhradným dopravným prostriedkom, ktorý bude suplovať leteckú dopravu, budú automobily.

Automobily, kde pri preprave z bodu A do bodu B nie je nutné zdieľať priestor s niekým iným a kde sa premiestnime tam kam chceme podľa nášho vlastného uváženia.

Žiaľ, bude to pomalšie, ale prečo by všetko malo byť dnes len rýchlejšie. Svet sa spomalí. Asi to tak má byť. Svetová organizácia pre dopravu IATA odhaduje straty leteckých spoločností v dôsledku vírusu v objeme 113 miliárd USD.

Požičovne áut budú dopytované na služby, ktoré ešte mnohé spoločnosti a individuálny cestujúci nerozpoznali. Cestujúci budú hľadať náhradu.

Presne tak, ako keď 11.9.2001 ľudia nedôverovali leteckej doprave po tragédii na svetové obchodné centrum v NY. Svet sa zmenil a trvalo dlho, kým sa dôvera znova získala.

Ľudia budú viac opatrní. Každý bez ohľadu na to, koľko obetí vírus bude mať, sa nebude chcieť rátať do štatistík, tých čo to neprežijú.

Žijeme v bezprecedentne najlepšej dobe ľudstva a už dávno nepamätáme obete, straty na životoch, aby sme boli na ne dnes pripravení.

Situácia, ktorú dnes prežívame určite pominie a ako to bolo vždy, poučíme sa. Zistíme, že na všetko sa nedá vždy pripraviť. Sú nespočetné možnosti ako nás príroda a okolnosti okolo nás dokážu zaskočiť.

 

Zdroje:
New York Times 5.mar.2020 Niraj Chokshi: Airlines Feel Deepening Impact as Coronavirus Upends Travel
CNN Business 4.mar. 2020 : ‚This is a crisis.‘ Airlines face $113 billion hit from the coronavirus

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.