Kde všade sa dá aplikovať technológia rozpoznávania tváre? Čína vám to ukáže

Databáza nasnímaných tvári v Číne momentálne zahŕňa takmer všetkých z 1,4 miliardy obyvateľov krajiny. Čína má v súčasnosti približne 10-krát viac patentov na technológiu rozpoznávania tváre ako USA. To ju robí svetovým lídrom v tejto oblasti.

Najväčšou firmou v Číne vyvíjajúcou túto technológiu je YITU Technology sídliaca v Šanghaji. Jej databáza tvári má už teraz viac ako 2 miliardy ľudí.

Keďže Čína má „iba“ spomínaných 1,4 miliardy, asi sa pýtate kde vzala firma YITU Technology ďalších 600-tisíc ľudí? Zostávajúce tváre patria prevažne ľuďom z Afriky, v ktorej čínske firmy vo veľkom budujú infraštruktúru v podobe cestovných komunikácií, telekomunikačných sietí, nemocníc, škôl a ďalších zariadení.

Africké obyvateľstvo je následne viac otvorené používaniu čínskych výrobkov, či už ide o mobilné telefóny Huawei alebo nové technológie, ktoré tam Číňania testujú pred ich uvedením v iných častiach Zeme.

Tento prístup umožňuje Číne získať konkurenčnú výhodu pred Západom a tým napríklad vytvoriť najväčšiu a najpokročilejšiu svetovú databázu tvárí, ktorá presahuje ázijský kontinent. Americké technológie napríklad stále zápasia s problémami pri rozoznávaní tvárí černochov, pričom ich technológie fungujú momentálne spoľahlivo výlučne iba na belochoch.

Systém rozpoznávania tvári, Dragonfly Eye System, od YITU Technology dokáže prejsť databázu viac ako dvoch miliárd ľudí za niekoľko sekúnd, v rámci ktorých dokáže osobu z databázy už aj identifikovať. Technológiu už používa čínska polícia napríklad na identifikáciu áut, či stratených alebo hľadaných osôb. Začína byť ale implementovaná aj v bankovníctve a zdravotníctve.

Check-in a život v hoteli aj bez dokladov

Čínsky trh s touto technológiou je extrémne konkurenčný. Ani gigant Alibaba z neho nechcel byť vynechaný a preto sa rozhodol investovať do startupu MEGVII, ktorý zaznamenáva rapídny rast a zamestnáva cca 300-tisíc programátorov pracujúcich na vývoji vlastného softvéru pre rozpoznávanie tvárí.

Rozpoznávanie tvárí bolo integrálnou súčasťou technologického festivalu CES ASIA 2019 v Šanghaji

Cestovná agentúra patriaca spoločnosti Alibaba, Fliggy, umožňuje cestujúcim vykonať check-in v hoteli prostredníctvom použitia technológie rozpoznávania tváre. Po check-in, v rámci ktorého je vaša tvár zaznamenaná v hotelovej databáze, vám robot, ktorý vykonáva check-in, nevydá žiadnu kartu alebo kľúč, ktorým by ste si otvorili izbu alebo zavolali výťah. Všetko o vašom pobyte je zaznamenané v hotelovom systéme a vy môžete nastúpiť do výťahu a otvárať izbu tým, že sa pozriete na terminál, ktorý vás v každom vstupnom bode rozpozná podľa vašej vlastnej tváre nahratej v systéme.

Vďaka novej technológii sa vám už nestane, že stratíte kľúč od izby, za ktorý budete musieť platiť pokutu. Zbavíte sa tiež nutnosti čakania v rade na check-out. Technológia nemá problém ani s tvárami západných turistov. Ak by ste si to chceli vyskúšať, môžete sa ubytovať napríklad v Flyzoo Hotel v meste Hangzhou. Cena za noc vôbec nie je vysoká a vyjde vás na približne 80 eur.

Spoločnosť Fliggy tiež používa technológiu rozpoznávania tvárí na predaj lístkov na turistické atrakcie v Číne. Nejde síce o revolučné použitie technológie, umožňuje ale výraznú úsporu času a tým aj zvýšenie efektivity služieb a príjmov.

Nákupy bez platenia a metro bez lístkov

Čoraz viac čínskych miest využíva technológiu na vstup do metra, či predaj cestovných lístkov pre MHD. Zavedením skenovania tvárí namiesto platenia QR kódmi, či peniazmi môže cez jeden vstupný terminál metra prejsť za minútu až 33 ľudí, čo je výrazné zlepšenie oproti 20 ľuďom, ktorí terminálom dokázali prejsť pred ich zavedením.

Ďalším využitím technológie v Číne je platenie za nákup v supermarketoch či stravovacích zariadeniach. V Číne už viacero supermarketov a fast foodov (napr. KFC) umožňuje zaplatenie pozretím sa do prístroja, ktorý vám nasníma tvár. Nepotrebujete teda peňaženku ani mobilný telefón.

V čínskych veľkomestách je už dnes bežnou realitou, že si so sebou neberiete nič iba seba, keď si idete von zabehať. Ak by ste zostali smädný alebo si chceli po ceste domov nakúpiť, stačí vám vaša vlastná tvár. Kľúče od bytu tiež nepotrebujete, nakoľko biometrické zámky, ktorým stačí váš otlačok prsta alebo pohľad, sú tiež čoraz rozšírenejšie.

V čínskom maloobchode už majú zabudované technológie, ktoré nasnímaním vášho tela počas toho ako si prezeráte tovar dokážu odhadnúť váš vek a náladu, na základe ktorých následne prispôsobia reklamu na displejoch vo vašej blízkosti. Ich cieľom je maximalizovanie pravdepodobnosti vášho nákupu.

Rozpoznávanie tvárí a školstvo

Technológia sa už stihla rozšíriť aj do čínskeho školstva. Pri príchode do školy a jej opúšťaní deti prechádzajú terminálmi, ktoré ich nasnímajú. Algoritmus následne vedie pre každého študenta behaviorálny profil a dokáže upozorniť rodičov, v prípade ak by dieťa neprišlo do školy alebo odchádzalo výrazne skôr ako zvyčajne.

Technológia je tiež schopná upozorniť učiteľa počas vyučovania, že študent nedáva v triede pozor. V takomto systéme v podstate úplne vypadáva aktívna prokrastinácia a „záškoláctvo“.

Sporná ochrana osobných údajov

Je nespochybniteľné, že Čína je špičkou vo vývoji technológie rozpoznávania tváre. Potrebné je si ale tiež uvedomiť, že toto prvenstvo sa jej podarilo získať nielen vďaka tvrdému úsiliu, ale aj vďaka relatívne slabej ochrane súkromia obyvateľstva a absencii GDPR. Rozvoj používania technológie napríklad v USA výrazne blokujú občania. Príkladom je San Francisco, kde má od mája roku 2019 polícia zakázané zákonom používať technológiu rozpoznávania tvárí.

V Číne, naopak, polícia tento rok zožala veľkú mediálnu pochvalu po tom ako sa jej podarilo počas koncertu zadržať v dave niekoľkých desiatok tisíc ľudí hľadanú osobu prostredníctvom využitia dronu so zabudovaným rozoznávaním tvári.

Je potrebné uvedomiť si existenciu tenkej línie medzi stavom, v ktorom nám technológie slúžia a tým, v ktorom sú použité proti nám. Použitie technológie políciou na identifikáciu stratených starých ľudí, detí alebo nebezpečných kriminálnikov na úteku je určite prospešné. Štátne inštitúcie sú ale iba také dobré ako ľudia, ktorí ich riadia.

Ďalším negatívnym dôsledkom používania technológií môžu byť psychické problémy detí a tínedžerov, ktorí získajú pocit, že ich vlastní rodičia sledujú na každom kroku (napríklad pri použití v školách).

Môže sa vám tiež stať, že technológia vám neumožní ignorovať reklamu a tí menej odolní takýmto impulzom môžu mať ešte väčší problém vytvárať akékoľvek úspory.

Na záver ešte uvediem tragikomický prípad z parku Tiantan v hlavnom meste Číny, Pekingu, v ktorom dostanete na verejných toaletách jednorazový prídel toaletného papiera v dĺžke 60 cm až po nasnímaní tváre v automate, ktorý ho vydáva. Je to síce pekné úsporné opatrenie, predstavte si ale, že máte žalúdočné problémy a pridelená kvóta toaletného papiera vám nepostačuje…

Všetci by sme sa mali zamyslieť, či nám tých pár ušetrených minút, či hodín v dôsledku zavedenia technológie za to skutočne stojí.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019