Chcete mať financie pod kontrolou? Prinášame praktické tipy, ako ušetriť

Pre mnohých z nás môže šetrenie predstavovať obrovskú výzvu. Plánovať všetky výdavky je náročné a do istej miery aj nepríjemné, keďže vidíme, ktorým smerom sa naša výplata kotúľa najčastejšie. Kávičky, obedíky a koláčiky v meste? Takýmto rutinám práve odzvonilo. DENNÉ ÚSPORY Začneme dennými úsporami. Ísť s vlastnou desiatou do práce sa môže zdať ako klišé, ide však o jednoduchý spôsob,… Prečítať celé
Vydané 17. apríla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Pre mnohých z nás môže šetrenie predstavovať obrovskú výzvu. Plánovať všetky výdavky je náročné a do istej miery aj nepríjemné, keďže vidíme, ktorým smerom sa naša výplata kotúľa najčastejšie. Kávičky, obedíky a koláčiky v meste? Takýmto rutinám práve odzvonilo.

DENNÉ ÚSPORY

Začneme dennými úsporami. Ísť s vlastnou desiatou do práce sa môže zdať ako klišé, ide však o jednoduchý spôsob, ako ušetriť peniaze. Len jeden sendvič môže stáť približne 4-6 eur, čo nie je zanedbateľná čiastka. No, keď si toto číslo odpočítame z pravidelných nákladov za rok, dostaneme zaujímavú sumu. Riešením je nosiť si jedlo so sebou.

Rovnaký scenár platí pri obedoch.

A čo káva?

Dobrú kávu v kaviarňach si môžeme dopriať za dve až štyri eurá. Nehovoriac o špeciálnych sezónnych ponukách, ktoré nám spravia poriadny prievan v peňaženkách. Ak si kupujete kávu každý deň, tak to ročne predstavuje výdavok až do výšky 1 000 eur. Preto si radšej kúpme dobrú kávu, ktorú si pripravíme v pohodlí domova.

Káva nám prináša nielen chuťové potešenie, ale aj spoločenské a kultúrne zážitky. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Minerálky, džúsy a iné sýtené nápoje počkajú. Pitie vody z kohútika je lacnejší, zdravší a ekologickejší spôsob, ako sa hydratovať. Avšak, ak nedokážeme povedať bublinkám „nie“, vhodným riešením sú prístroje na výrobu sódy.

Koniec mäsožravcom?

Mäso býva jednou z najdrahších potravín v nákupnom košíku. Mnoho ľudí ho konzumuje až príliš, čo môže mať negatívny dopad nielen na ich peňaženku, ale aj na zdravie a životné prostredie. Jednou z možností, ako ušetriť, je obmedziť konzumáciu mäsa. Môžeme ho nahradiť strukovinami, orieškami, semiačkami alebo tofu. Vegetariánske jedlá sú často cenovo výhodnejšie ako mäsová alternatíva.

Prebytok mäsa v strave môže zvýšiť riziko niektorých ochorení, ako sú srdcovocievne choroby alebo rakovina.

 

Verejná doprava

Využívanie verejnej dopravy namiesto taxíkov a vlastných osobných automobilov nie je na škodu. Ušetríme na benzíne, parkovaní a poplatkoch za cestovanie (diaľničná známka).

 

DLHODOBÉ HĽADISKO

Sporiaci účet

Šetriť rýchlo a efektívne môžeme pomocou sporiaceho účtu. Rozlíšime tak peniaze, ktoré míňame na každodenné potreby, od peňazí, ktoré si chceme ustrážiť. Takto môžeme minimalizovať riziko, že sa budeme ponárať do svojich úspor na krytie každodenných výdavkov. Okrem toho nás sporiaci účet motivuje dodržiavať rozpočet.

Éra hotovosti

Tajomstvom rýchleho sporenia peňazí je použiť systém obálkového rozpočtu. Ako to funguje? Na začiatku každého mesiaca si vytiahneme hotovosť vo výške mesačného rozpočtu. Peniaze rozdelíme do obálok, pričom každá predstavuje jeden z našich rozpočtových cieľov. Teda za každý tovar alebo službu zaplatíme hotovosťou. Obálkový systém nám pomáha minimalizovať spontánne nákupy, pretože sme limitovaní množstvom peňazí, ktoré máme so sebou.

Pri platení platobnou kartou si neuvedomujeme míňanie peňazí tak, ako v prípade platby v hotovosti. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Impulzívne nákupy

Počkajme niekoľko hodín/dní pred tým, než klikneme na tlačidlo „kúpiť“. Keď to urobíme, zistíme, že vo väčšine prípadov bola položka skôr „chcením“ ako „potrebou“. Navyše ušetríme peniaze a budeme pracovať na tom, aby sme boli pri svojich výdavkoch ohľaduplnejší.

Kvalita nad kvantitu

Toto pravidlo  sa môže týkať potravín, oblečenia, elektroniky a mnoho ďalšieho. Aj keď je lákavé vybrať si cenovo výhodnejšiu verziu položky, niekedy by sme mali uprednostniť kvalitu pred kvantitou najmä z dlhodobého hľadiska. Ušetríme svoje peniaze a získame kvalitnejší produkt.

ZÁVER

Dôležité je si v prvom rade uvedomiť, aké množstvo peňazí míňame na bežné veci, napríklad na obedy, kávu a nápoje. Tieto drobné výdavky sa môžu totižto rýchlo nahromadiť. Existuje niekoľko spôsobov, ako výdavky znížiť. Najefektívnejšími sa zdajú byť nosenie si jedla so sebou namiesto obedovania v reštaurácii. Piť vodu z vodovodného kohútika namiesto sýtených nápojov a podobne. Obmedzenie konzumácie mäsa, využívanie verejnej dopravy, vyhýbanie sa impulzívnym nákupom môže byť rovnako prínosne pre naše úspory.

Využitím systému obálkového rozpočtu sa môžeme naučiť lepšie plánovať a kontrolovať naše výdavky a (ne)potreby.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.