Bol najbohatší a najvplyvnejší slovenský podnikateľ v histórii. Štefana Boleslava Romana predstavuje kniha Uránový kráľ
V 60. rokoch bola hodnota jeho spoločností odhadovaná na 60 až 70 miliárd dolárov.
- Kanadská obchodná komora na Slovensku vydala k 100. výročiu narodenia Štefana B. Romana reprezentačnú knihu s názvom Štefan Boleslav Roman – Uránový kráľ.
- Ide o významného podnikateľa slovenského pôvodu, o ktorom veľa našincov vôbec nevie.
- Právneho poradcu jeho firme robil niekdajší prezident USA Richard Nixon.
- Spolu s M.R. Štefánikom sa považuje za najvýznamnejšieho Slováka 20. storočia.
Kto bol Štefan Boleslav Roman?
Štefan Boleslav Roman je považovaný spolu s Milanom Rastislavom Štefánikom za najvýznamnejšieho Slováka 20. storočia. Zároveň ide o najbohatšieho a najvplyvnejšieho podnikateľa slovenského pôvodu v histórii. Nie je veľa Slovákov, čo sa presadilo vo svete a získalo medzinárodné renomé.
Romanove zásluhy môžeme rozdeliť do troch základných oblastí:
- Podnikateľská činnosť (ťažba uránová ruda, plyn, ropa, zlato, zinok, atď.)
- Cirkevná činnosť – vytvorenie gréckokatolíckej eparchie v Kanade, postavenie Katedrály Premenenia Pána)
- Činnosť na poli slovenského národného hnutia – založenie Svetového kongresu Slovákov a jeho financovanie až do jeho smrti.
Podnikateľská činnosť
Roman založil spoločnosť Denison Mines Limited, ktorá vlastnila najväčšie uránové bane. Bolo to v období studenej vojny, kedy sa horúčkovite vyrábali atómové a vodíkové bomby.
Následne prišiel veľký boom stavania jadrových elektrární vo svete (Japonsko, Francúzsko).
Právnym poradcom jeho spoločnosti bol neskorší americký prezident Richard Nixon. Je zaraďovaný k najúspešnejším podnikateľom v histórii Kanady. Vlastnil spoločnosti v Kanade, USA, Španielsku, Grécku, Egypte a Južnej Afrike zamerané na ťažbu uránu. Ropy plynu, zlata, cementu, uhlia potašu, výroby papieru. Roman vlastnil najväčšie uholné bane v celej Kanade. Vlastnil druhú najväčšiu sieť pekární v USA – General Baki.
V 60. rokoch bola hodnota jeho spoločností odhadovaná na 60 až 70 miliárd dolárov.
Roman je zaradený kanadskej baníckej sieni slávy – Canadian Mining Hall of Fame. Je držiteľom najvyššieho štátneho vyznamenania Kanady – The Order of Canada.
Spolu s bratom Jurajom (Georgom) mali spoločnosť Romandale Farms Ltd., ktorá sa špecializovala na chov a šľachtenie holsteinského dobytka. Farma bola mimoriadne úspešná a na prehliadkach dobytka sa pravidelne zúčastňovali aj kanadskí ministri poľnohospodárstva.
Ich plemenná krava bola vydražená za 1,45 milióna dolárov, t.j. za najvyššiu cenu v histórii, čo bolo zapísané do Guinessovej knihy rekordov.
O knihe Štefan Boleslav Roman – Uránový kráľ
Vedúcim autorského kolektívu je prezident Kanadskej obchodnej komory v SR Joseph M. Burza. Ako spoluautori sa podieľali bývalý generálny tajomník Svetového kongresu Slovákov Dušan Tóth, medzinárodný expert na jadrovú energetiku Marián Naniáš, riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme Daniel Černý, príbuzný Štefana B. Romana – archeológ Ján Chovanec.
V knihe sú uvedené spomienky na Š.B. Romana od kardinála Jozefa Tomka, jeho syna Stevena G. Romana, bývalého kanadského ministra financií Otta J. Jelinka, dcéry Thomasa J. Baťu – Moniky Pignal Bata alebo grófky Barbary Coudenhove-Kalergi (jej strýko Richard Nicolaus založil Paneurópsku úniu), jeho synovca Branislava Romana, exprezidenta Rudolfa Schustera a mnohých ďalších.
Bližšie informácie nájdete na portáli www.Kanada.sk.