Bol najbohatší a najvplyvnejší slovenský podnikateľ v histórii. Štefana Boleslava Romana predstavuje kniha Uránový kráľ

V 60. rokoch bola hodnota jeho spoločností odhadovaná na 60 až 70 miliárd dolárov.
  • Kanadská obchodná komora na Slovensku vydala k 100. výročiu narodenia Štefana B. Romana reprezentačnú knihu s názvom Štefan Boleslav Roman – Uránový kráľ.
  • Ide o významného podnikateľa slovenského pôvodu, o ktorom veľa našincov vôbec nevie.
  • Právneho poradcu jeho firme robil niekdajší prezident USA Richard Nixon.
  • Spolu s M.R. Štefánikom sa považuje za najvýznamnejšieho Slováka 20. storočia.

 

Kto bol Štefan Boleslav Roman?

Štefan Boleslav Roman je považovaný spolu s Milanom Rastislavom Štefánikom za najvýznamnejšieho Slováka 20. storočia. Zároveň ide o najbohatšieho a najvplyvnejšieho  podnikateľa slovenského pôvodu v histórii. Nie je veľa Slovákov, čo sa presadilo vo svete a získalo medzinárodné renomé. 

Romanove zásluhy môžeme rozdeliť do troch základných oblastí:

  1. Podnikateľská činnosť (ťažba uránová ruda, plyn, ropa, zlato, zinok, atď.) 
  2. Cirkevná činnosť – vytvorenie gréckokatolíckej eparchie v Kanade, postavenie Katedrály Premenenia Pána) 
  3. Činnosť na poli slovenského národného hnutia – založenie Svetového kongresu Slovákov a jeho financovanie až do jeho smrti.

 

Podnikateľská činnosť

Roman založil spoločnosť Denison Mines Limited, ktorá vlastnila najväčšie uránové bane. Bolo to v období studenej vojny, kedy sa horúčkovite vyrábali atómové a vodíkové bomby. 

Následne prišiel veľký boom stavania jadrových elektrární vo svete (Japonsko,  Francúzsko). 

Právnym poradcom jeho spoločnosti bol neskorší americký prezident Richard Nixon. Je zaraďovaný k najúspešnejším podnikateľom v histórii Kanady. Vlastnil spoločnosti v Kanade, USA, Španielsku, Grécku, Egypte a Južnej Afrike zamerané na ťažbu uránu. Ropy plynu, zlata, cementu, uhlia potašu, výroby papieru. Roman vlastnil najväčšie uholné bane v celej Kanade. Vlastnil druhú najväčšiu sieť pekární v USA – General Baki. 

V 60. rokoch bola hodnota jeho spoločností odhadovaná na 60 až 70 miliárd dolárov.

Jednej z najvýznamnejších osobností slovenského krajanského sveta Štefanovi Boleslavovi Romanovi odhalila Matica slovenská a Miestny odbor MS v Prievidzi 4. októbra 2021 bustu v Martine. Ide o historicky prvú bustu tejto osobnosti na Slovensku. Foto: Matica slovenská, matica.sk

Roman je zaradený kanadskej baníckej sieni slávy – Canadian Mining Hall of Fame. Je držiteľom najvyššieho štátneho vyznamenania Kanady – The Order of Canada.

Spolu s bratom Jurajom (Georgom) mali spoločnosť Romandale Farms Ltd., ktorá sa špecializovala na chov a šľachtenie holsteinského dobytka. Farma bola mimoriadne úspešná a na prehliadkach dobytka sa pravidelne zúčastňovali aj kanadskí ministri poľnohospodárstva.

Ich plemenná krava bola vydražená za 1,45 milióna dolárov, t.j. za najvyššiu cenu v histórii, čo bolo zapísané do Guinessovej knihy rekordov.

 

O knihe Štefan Boleslav Roman – Uránový kráľ

Vedúcim autorského kolektívu je prezident Kanadskej obchodnej komory v SR Joseph M. Burza. Ako spoluautori sa podieľali bývalý generálny tajomník Svetového kongresu Slovákov Dušan Tóth, medzinárodný expert na jadrovú energetiku Marián Naniáš, riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme Daniel Černý, príbuzný Štefana B. Romana – archeológ Ján Chovanec.

V knihe sú uvedené spomienky na Š.B. Romana od kardinála Jozefa Tomka, jeho syna Stevena G. Romana, bývalého kanadského ministra financií Otta J. Jelinka, dcéry Thomasa J. Baťu – Moniky Pignal Bata alebo grófky Barbary Coudenhove-Kalergi (jej strýko Richard Nicolaus založil Paneurópsku úniu), jeho synovca Branislava Romana, exprezidenta Rudolfa Schustera a mnohých ďalších.

Bližšie informácie nájdete na portáli www.Kanada.sk.

Štefan Boleslav Roman – Neobyčajný gréckokatolík

Štefan Boleslav Roman a Svetový kongres Slovákov

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.