Iniciatíva múzeí

Ako múzea môžu pomôcť v boji proti klimatickej kríze?

„Kultúrne inštitúcie majú etickú povinnosť hovoriť o kríze a sú kvalifikované na to, aby ľuďom umožnili žiť udržateľnejšie.“  Nick Merriman, riaditeľ Hornimanovho múzea Už len z pohľadu základného cieľa, ktorým sa pýšia všetky múzea, by mali mať tieto organizácie etickú povinnosť hovoriť a vzdelávať ľudí o kríze životného prostredia. Samotné inštitúcie sa hrdo pýšia, že… Prečítať celé
v boji proti klimatickej kríze

Múzea môžu prispieť v boji proti klimatickej kríze ( Foto: Markus Spiske)

„Kultúrne inštitúcie majú etickú povinnosť hovoriť o kríze a sú kvalifikované na to, aby ľuďom umožnili žiť udržateľnejšie.“  Nick Merriman, riaditeľ Hornimanovho múzea

Už len z pohľadu základného cieľa, ktorým sa pýšia všetky múzea, by mali mať tieto organizácie etickú povinnosť hovoriť a vzdelávať ľudí o kríze životného prostredia. Samotné inštitúcie sa hrdo pýšia, že svoje zbierky uchovávajú pre budúcich potomkov“. Avšak klimatická kríza a s ňou spojená kríza biodiverzity nás núti uvedomiť si, že ďalšie generácie nemusia už nutne existovať, ak neurobíme niečo pre riešenie celosvetovej existenčnej hrozby.

Faktory, ktoré dávajú múzeám potenciál na boj s krízou

  • Veľký vplyv na spoločnosť
  • Vlastné iniciatívy
  • Vzdelávanie
  • Rozsiahle prírodovedné zbierky exponátov

Veľký vplyv

Múzeá majú obrovský dosah. Pred pandémiou ich na Slovensku navštívilo v roku 2018 navštívilo 5  576 080 návštevníkov, v Spojenom kráľovstve to bolo približne 85 miliónov návštevníkov a v najnavštevovanejšie múzeum na svete Louvre si prezrelo 10 miliónov ľudí. Múzea sa môžu popýšiť návštevnosťou väčšou než celková návštevnosť kostolov a futbalových zápasov dohromady.

Síce pandémia zasiahla aj do chodu múzeí a galérií, nadšenci mali možnosť prezrieť si výstavy a expozície online. Mnoho múzeí sa za krátku dobu prenieslo do virtuálneho sveta a dostupnosť k dávnym pokladom sa výrazne zvýšila. Krátky zoznam virtuálnych prehliadok si môžete pozrieť v našom článku TU.

(Ilustračná foto: Shvets Anna)

Ísť príkladom

Mnohé múzeá a galérie, ako napríklad Prírodovedné múzeum v Londýne alebo Austrálske múzeum v Sydney, zverejnili podrobné plány na dosiahnutie nulových emisií uhlíka. Plánujú odstrániť emisie z používania plynu, elektriny, klimatizácie, cestovania vozového parku a mnohých ďalších odvetví potrebných na chod inštitúcie.

Avšak tieto iniciatívy závisia aj do veľkej miery od financovania a ochoty jednotlivých vlád.

Inzercia

Podobným pozitívnym príkladom ide prezidentská kancelária našej prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá  predstavila v septembri 2020 plán uhlíkovo neutrálnej prezidentskej kancelárie. Prezidentská kancelária by sa mala stať prvým uhlíkovo neutrálnym úradom a ukázať tak cestu aj pre ďalšie inštitúcie.

„Uhlíková neutralita neznamená, že nebudeme produkovať žiadne emisie CO2, ale že ich vyprodukujeme len toľko, koľko dokážeme kompenzovať a koľko dokáže krajina sama absorbovať. Aby sme tento cieľ dosiahli, budeme musieť prijať množstvo opatrení a musíme tiež veľa zmeniť aj zo svojich návykov. Na produkcii emisií CO2 sa najviac podieľa energetika, doprava a priemysel, a preto práve v týchto segmentoch bude potrebných aj najviac zmien.“  Zuzana Čaputová

Kompenzácia  zohráva rovnako dôležitú úlohu ako samotná snaha o redukciu. Momentálne všetky prevádzky múzeí naďalej produkujú a budú produkovať určité množstvo emisii uhlíka. Avšak niektoré múzeá zobrali iniciatívu už teraz do vlastných rúk, jedným z nich je aj  Imperial War Múzeum, ktoré vysádza vlastný les.

(Ilustračná foto: Pexels)

Fakty a riešenia

V širšom zmysle je hlavnou úlohou múzeí a galérií zapojiť svojich návštevníkov do výstavy. Múzeá tradične fungujú v režime prezentovania vecí, udalostí a faktov, ktoré by ľudia mali vedieť. V boji s klimatickou krízou samotné prezentovanie faktov nestačí. Zo všetkých strán sa na už aj tak unavených ľudí valí množstvo odstrašujúcich a varovných správ a faktov. Mnohí z nich sa začínajú cítiť ohromení a podliehajú klimatickému vyčerpaniu a úzkosti. Preto je potrebné v rovnakej miere prezentovať možné riešenia krízy. Namiesto paniky šíriť vedomosti a nabádať k motivácii a udržateľnému životnému štýlu.

Motivácia

Pozitívny prístup k životnému prostrediu je jedným z kľúčových prvkov v tomto boji. Ľudom by nemalo záležať len na zachránení vlastnej populácie ale celého spoločenstva organizmov žijúceho na tejto planéte. Výstavy zaujímavých exponátov a krás, ktoré stvorila príroda určite podnietia nejedného človeka k ohľaduplnosti k svojmu okoliu.

múzeum

(Ilustračná foto: Cátia Matos)

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.