Známe vykradnuté hroby

Najhrozivejšie krádeže hrobov v histórii

Vykrádači hrobov Pokoj nebohým kradli zlodeji z rôznych dôvodov. Išlo buď o výkupné, kanibalizmus, no najčastejším motívom skrze celú históriu bol pravdepodobne motív zisku. V 19.storočí (najmä v Anglicku a Spojených štátoch amerických) lupiči tiel dokonca predávali mŕtvoly anatómom, aby ich „vzkriesili“. Vyznávači a ľudia praktizujúci tento nechutný biznis začali byť známi ako „vzkriesení“. Najhrozivejšie… Prečítať celé
Vydané 3. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Vykrádači hrobov

Pokoj nebohým kradli zlodeji z rôznych dôvodov. Išlo buď o výkupné, kanibalizmus, no najčastejším motívom skrze celú históriu bol pravdepodobne motív zisku. V 19.storočí (najmä v Anglicku a Spojených štátoch amerických) lupiči tiel dokonca predávali mŕtvoly anatómom, aby ich „vzkriesili“. Vyznávači a ľudia praktizujúci tento nechutný biznis začali byť známi ako „vzkriesení“. Najhrozivejšie krádeže hrobov – prečítajte si o troch najhorších a zároveň najznámejších prípadoch ukradnutých tiel v histórii.

1.Obeť únoscov tiel

John Scott Harrison (1804-1878) bol americký poslanec, syn prezidenta Williama Henryho Harrisona a otec prezidenta Benjamina Harrisona. Aj napriek svojej politickej prestíži sa stal obeťou únoscov tiel. Podľa článku v akademickom časopise Ohio History (z roku 1950) Harrison zomrel a bol pochovaný na rodinnom pozemku v North Bend (Ohio) v roku 1878. Krádeže tiel boli v tom čase skutočným problémom. Lekári túžili získať mŕtve telá na ich hodiny anatómie a v Ohiu nebolo legálne využívať neschválené telá na pitvu. V súčasnosti programy dobrovoľného darcovstva umožňujú študentom medicíny učiť sa anatómiu priamo na mŕtvolách.

Na ochranu Harrisonovho tela ho rodina pochovala do ťažkého trezoru a prikryla zeminou zmiešanou s veľkými kameňmi. Ani toto opatrenie však „vzkriesencov“ neodradilo.

V deň jeho pohrebu si smútiaci všimli, že neďaleký hrob, v ktorom mal ležať muž menom Augustus Devin bol prázdny. Jeden z Harrisonových synov bol priateľom Devina. Ten sa ihneď skontaktoval so svojím známym z lekárskej fakulty v Cincinnati a rozhodol sa zmiznuté telo nájsť.

Na veľké (nepríjemné) prekvapenie však našli telo Johna Scotta Harrisona, ktorý visel (nahý) na lane v tmavej šachte. Vtedy bolo už všetkým jasné, že aj jeho telo bolo odcudzené.

Devinovo telo bolo neskôr nájdené zakonzervované v kadi so soľankou (roztok chloridu sodného) na lekárskej fakulte Michiganskej univerzity (University of Michigan).

Mauzóleum, v ktorom je hrob Johna Scotta Harrisona. Zdroj:gravelyspeaking.com

2.Výkupné za Charlieho Chaplina

Medzi najhrozivejšie krádeže patrí aj hrob ikony nemého filmu – Charlieho Chaplina, ktorý zomrel v decembri 1977. O pár mesiacov neskôr našli jeho hrob otvorený a vedľa diery nahromadenú hromadu čerstvej zeminy. Podľa www.history.com jeho telo ukradli zo švajčiarskej dedinky Corsier-sur-Vevey, ktorá sa nachádza v horách nad Ženevským jazerom neďaleko Lausanne. Zmizla celá Chaplinova rakva – stopy v tráve naznačovali, že ju niekto odtiahol do neďalekej uličky a odviezol na nákladnom aute.

Spočiatku sa nevedelo prísť na to, kto telo ukradol. Špekulovalo sa, že zlodejmi mohli byť hercovi šialení fanúšikovia s cieľom repatriovať ho do rodného Anglicka.

Trvalo viac ako dva mesiace, kým sa únoscovia našli. Išlo o bulharského a poľského prisťahovalca, ktorí žiadali výkupné 332 000 britských libier (dnes približne 1,7 milióna britských libier) – cca 2 milióny .

Chaplinova vdova výkupné zaplatiť nechcela. Policajný hovorca sa pre škótske noviny The Herald vyjadril: „Pre ňu bol jej manžel v nebi a v jej srdci – nikde inde.“ Únoscov však naťahovala, aby polícia mohla sledovať ich telefonáty, v ktorých požadovali výkupné. Jedného z páchateľov napokon našli v telefónnej búdke vo švajčiarskom Lausanne. Telo Chaplina bolo zakopané v kukuričnom poli, 19 kilometrov od cintorína. Opätovne ho pochovali v tom istom hrobe, no už s pridaním betónu okolo rakvy.

Hrob Charlieho Chaplina. Zdroj:sk.pinterest.com

3.Bhakkarskí kanibali

Snáď jedna z najznepokojivejších správ o vykrádaní hrobov pochádza z okresu Bhakkar v pakistanskom regióne Pandžáb. Dvaja bratia tam boli zatknutí za údajné otváranie hrobov a jedenie kusov z tiel. Muhammad Arif a Farman Ali boli podľa britského denníka The Independent zatknutí v roku 2011. Odsúdili ich na dva roky väzenia za vykopanie a zjedenie kúskov z piatich tiel. Mŕtvolám chýbali časti tela a ľudské kosti boli nájdené v hrnci s polievkou. V roku 2014 zatkla polícia bratov opätovne. Zápach šíriaci sa z ich domu policajtov priviedol k nájdeniu odcudzenej detskej hlavy. Za tento ozrutný zločin kanibalov poslali do väzenia na 12 rokov.

Kanibal Muhammad Arif, ktorý s bratom šokovali celý Pakistan. Zdroj:www.bbc.com

Zdroje: www.livescience.com , www.history.com , www.bbc.com