9 najkrajších jazier v Európe – bez besniacich davov

Ak hľadáte pokoj a surovú prírodnú krásu destinácie pri jazere, namiesto zhonu príliš rozvinutého mesta, tento zoznam je rozhodne pre vás! Na tomto zozname nájdete jazerá, ktoré sú väčšinou v divočine, nenádjete na nich príliš veľa lodí a taktiež nie sú preplnené ľuďmi.   1) Bohinjské jazero, Slovinsko (Triglavský národný park) Slovinské jazero Bled priťahuje… Prečítať celé

Ak hľadáte pokoj a surovú prírodnú krásu destinácie pri jazere, namiesto zhonu príliš rozvinutého mesta, tento zoznam je rozhodne pre vás!

Na tomto zozname nájdete jazerá, ktoré sú väčšinou v divočine, nenádjete na nich príliš veľa lodí a taktiež nie sú preplnené ľuďmi.

 

Bohinjské jazero. Zdroj: tripadvisor.com

1) Bohinjské jazero, Slovinsko (Triglavský národný park)

Slovinské jazero Bled priťahuje všetku pozornosť, ale jazero Bohinj je tým, ktoré vám skutočne vyrazí dych. Toto jazero má všetko, čo je potrebné na to, aby bolo na vrchole nášho zoznamu. Bohinj je vrcholom národného parku Triglav, takže si môžete byť istí, že prírodné krásy oblasti okolo jazera sú zachované.

Čím je teda jazero Bohinj také výnimočné? Voda je neuveriteľne čistá, je ďaleko od hlavných miest, a je obklopene veľkými horami. Triglav je najvyšší vrch Julských Álp, a Bohinjské jazero je jedným z najkrajších jazier v Alpách.

Bonusový bod – jazero Bohinj má niekoľko skutočne ohromujúcich pláží.

Na celom svete je určite veľa úžasných jazier, ale nie je ich veľa, pri ktorých môžete kempovať. Tunajšia výhoda je, že v  kempe Zlatorog Bohinj si  môžete postaviť stan alebo zaparkovať svoje obytné auto pri jazere. Pre všetky tieto dôvody je jazero Bohinj jedným z najkrajších jazier v Európe.

 

Čierne jazero. Zdroj: flickr.com

2) Čierne jazero, Čierna Hora (Národný park Durmitor)

Ľudia väčšinou navštevujú Čiernu Horu kvôli jej plážam, no podľa mnohích cestovateľov sú hory tejto krajiny oveľa krajšie. Pohorie Durmitor v Čiernej Hore v Dinárskych Alpách je destináciou, ktorá vás ohromí.

V Dinárskych Alpách sa nachádza chránená oblasť nazývaná Národný park Durmitor s mnohými ľadovcovými jazerami. Jedno z najznámejších ľadovcových jazier sa volá Crno jezero (Čierne jazero), ktoré by sa v skutočnosti malo volať Modré jazero. Voda je mimoriadne čistá a má modrozelenú farbu.

Čierne jazero je vlastne súbor dvoch jazier, ktoré spája úžina. Okolo väčšiny jazera sú stromy a hory, takže výsledná krajina je ohromujúca. Okolo dvojčiat vedie aj chodník s množstvom lavičiek. Obe jazerá prejdete za 1,5 hodiny, ak si urobíte pár zastávok.

Jazero Zaovine. Zdroj: itinari.com

3) Jazero Zaovine, Srbsko (národný park Tara)

Veľa jazier v tomto zozname je obklopených vysokými horami a borovicami, ale srbské jazero Zaovine je trochu iné. Áno, sú tu hory, ale nie sú také vysoké, a napríklad také borovice tu určite nenájdete. Výsledkom je vysoká viditeľnosť a krásny výhľad na krajinu okolo jazera Zaovine.
Jazero Zaovine sa nachádza v srbskom národnom parku Tara, ktorý je doslova na hranici Srbska a Bosny a Hercegoviny, a je známy svojimi úchvatnými výhľadmi.

Na tomto zozname sú spomenuté azda najmenej turistické destinácie. Vďaka tomu môžete mať nádheru tohto jazera pre seba a v pokoji. Zaovine je zároveň  jedno z najlepších jazier v Európe na kúpanie.

 

Lago di Tovel. Zdroj: mybestplace.com

4) Lago di Tovel, Taliansko

Áno, talianske jazerá sú veľmi známe a turistické, ale Lago di Tovel nie. To však neznamená, že nie je nádherné!

Má snáď tú najmodrejšiu vodu, obklopujú ho zasnežené hory, a má všetko, čo si v typickom alpskom jazere predstavujete. Najlepšie na tom je, že zvyčajne môžete vidieť odraz zasnežených hôr na hladine vody.

Jazero Tovel sa nachádza v talianskom regióne Trentino, ktorý je známy vďaka Dolomitom. Rovnako ako väčšina jazier na tomto zozname sa nachádza v chránenej oblasti – prírodnom parku Adamello-Brenta. Podľa legiend malo toto jazero kedysi červenú farbu.

Jazero má trojuholníkový tvar a je možné okolo neho prejsť za 1,5 – 2 hodiny. Nájdete pritom ďalšie malebné mieste, no v jazere Tovel sa nemôžete kúpať.

 

Plitvické jazerá. Zdroj: chillin.sk

5) Plitvické jazerá, Chorvátsko (Národný park Plitvické jazerá)

Národný park v Chorvátsku so 16 jazerami, ktoré sú na rôznych úrovniach, a sú navzájom prepojené si podmaní každého. Jazerá sú na rôznych úrovniach a výsledkom sú rozprávkové vodopády a kaskády. Tieto jazerá sú ohromujúce aj vďaka ich panensky čistej vode. Táto oblasť je skutočne prírodnou krajinou zázrakov.

16 jazier komplexu Plitvické jazerá je rozdelených do dvoch segmentov – Horné a Dolné.
Národný park  má 7 turistických trás, ktoré sa líšia dĺžkou. Vzhľadom na veľkosť národného parku nie všetky chodníky pokrývajú všetky jazerá, ale túto konkrétnu podmienku spĺňa iba 1 z nich. Trasa trvá približne jeden deň a prejde približne 15 – 20 kilometrov. Môžete si tiež vybrať jednu z menších trás, ktorých tám nájdete viacero.

Nanešťastie sa v Plitvických jazerách nemôžete kúpať, ale vďaka tomu je voda taká čistá a biodiverzita je skutočne chránená. Tieto jazerá sú  jedny z najčistejších jazier v Európe. Voda je taká čistá, že skutočne vidíte na dno menších jazierok.
Plitvické jazerá sú pravdepodobne tie najturistickejšie jazerá na tomto zozname, a sezóna tu vrcholí v mesiacoch august a júl. Môžete ich však navštíviť aj v iných mesiacoch, čo vám pomôže vyhnúť sa davom.

 

Toto bola 1.časť, pokračovanie článku už čoskoro!

Pokračujte na ďalší príspevok »