NEVERTE VŠETKÉMU, ČO JE V TELEVÍZII

Poznáte históriu? 9 faktov a výmyslov v seriáli Černobyľ

Černobyľ od HBO nie je dokument, preto v ňom našla uplatnenie aj dramatizácia.
Vydané 13. júna 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Černobyľ je názov päťdielneho seriálu z produkcie HBO, ktorý sa dočkal veľmi pozitívneho prijatia verejnosťou i kritikmi. Seriál veľmi precízne interpretuje skutočné udalosti z 26. apríla 1986, ktoré sú do dnešných dní považované za najväčšiu katastrofu súvisiacu s jadrovými elektrárňami.

Tvorca a scenárista seriálu Craig Mazin sa vo významnej miere držal historických faktov a spoločne s režisérom Johanom Renckom a hlavným kameramanom Jakobom Ihreom vytvorili televízny projekt nevídaných kvalít. Lenže každý film a každý seriál nevyhnutne obsahuje dramatizáciu, ktorá nie je vždy zlúčiteľná s realitou. Nevyhol sa jej ani seriál Černobyľ a realitu si pre svoje potreby upravil.

 

Prinášame výber faktov a výmyslov zo seriálu Černobyľ.


VÝMYSEL:  V časti Please Remain Calm (E02) švédska atómová elektráreň Forsmark zachytila radiáciu ešte pred evakuáciou blízkeho mesta Pripjať. V skutočnosti to bolo až potom, čo obyvatelia svoje mesto opustili.

FAKT: Evakuácia obyvateľstva prebehla s veľkým oneskorením, pretože Rusko sa snažilo celý incident zahladiť, zatajovalo informácie a konalo pomaly. Obyvatelia boli evakuovaní až 27. apríla 1986.

INZERCIA

VÝMYSEL: Postava Ulany Chomjuk (Emily Watson) je vymyslená. Bola vytvorená výlučne pre potreby seriálu ako reprezentácia úsilia sovietskych vedcov, ktorí pracovali na pochopení a vyriešení problému s Černobyľom.

FAKT: Príbeh Ľudmily, manželky hasiča Vasilija, je v seriáli interpretovaný s vysokou presnosťou. Jediný nedostatok spočíva v tom, že v seriáli Ľudmila prezradí zomierajúcemu mužovi, že čakajú dieťa, v skutočnosti bola v čase havárie už v šiestom mesiaci.

FAKT: Seriál s vysokou presnosťou ukazuje vplyv silnej radiácie na ľudský organizmus.

VÝMYSEL: V časti Please Remain Calm (E02) sa odohrá pád vrtuľníka, ktorý sa zamotal do oceľových lán žeriava. V skutočnosti sa táto udalosť odohrala až 2. októbra 1986.

FAKT: Všetky televízne a rádiové vysielania v seriáli sú autentické (teda neboli dodatočne nahrávané pre účely seriálu).

VÝMYSEL: V priebehu vývoja deja seriálu rastie puto medzi Borysom Shcherbynom a Valerym Legasovom, lenže v skutočnosti neexistujú dôkazy o tom, že by sa stretávali v takej miere ako bolo demonštrované.

VÝMYSEL: Sloganom seriálu je veta „Aká je cena lží?“, ktorú mal vysloviť vo svojom „liste na rozlúčku“ nahraný na magnetofón Valery Legasov. V skutočnosti však takúto otázku nevyslovil a jednalo sa o dramatizáciu.

Pokračujte na ďalší príspevok »