The Giving Pledge

Zahraniční miliardári venujú aspoň polovicu majetku na charitu. Čo Slováci?

„Ide o budovanie nádhernej tradície filantropie, ktorá nakoniec pomôže svetu stať sa oveľa lepším miestom.“ – Bill Gates
Vydané 14. júna 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Giving Pledge je projekt, ktorý síce vznikol v Spojených štátoch, po relatívne krátkej dobe ale zaujal miliardárov z celého sveta.

V roku 2010 sa 40 najvýznamnejších amerických miliardárov rozhodlo spraviť nevídaný krok: venovať aspoň polovicu svojho majetku na dobročinné účely. Dobrovoľne sa ukrátili o „ultra-bohatstvo“, ako to uvádza stránka Giving Pledge, aby pomohli vybudovať lepší svet. Možno to pôvodne nezamýšľali, ale stali sa vzormi pre množstvo ostatných miliardárov.

Celý projekt The Giving Pledge vznikol na podnet Billa a Melindy Gatesových a Warrena Buffeta a stanovuje nový štandard pre filantropiu vo svete zmienených ultra-bohatých.

Signatári tejto veľkolepej dobročinnej platformy majú od 30 do 90 rokov a okrem jednotlivcov sa jedná aj o celé rodiny. Z tých mladších spomenieme napríklad Zuckerbergovcov (Mark a Priscilla Chan) a Georgea Lucasa s Mellody Hobsonovou.

Na zozname sa dnes nachádza 204 darcov z 23 krajín sveta.

Zatiaľ sa medzi nimi nenachádza ani jeden Slovák.

 

Kam idú všetky tie obrovské peniaze?

The Giving Pledge nezhromažďuje peniaze a nepodporuje konkrétne organizácie. Sľub zúčastnených znamená len to, že  jednotlivec dá väčšinu svojho bohatstva na filantropické účely alebo charitatívnym organizáciám – buď počas vlastného života alebo prostredníctvom testamentu.

Účasť si pritom nevyžiaduje podporu pre nadáciu Billa a Melindy Gatesových alebo akúkoľvek inú konkrétnu aktivitu alebo organizáciu. Sľub povzbudzuje signatárov k tomu, aby našli svoje vlastné jedinečné spôsoby, ako inšpirovať ostatných a prinášať prospech spoločnosti.

Podľa dostupných informácií signatári projektu svoje peniaze venujú na riešenie chudoby, pomoc pri prírodných katastrofách, riešenie zdravotných hrozieb, vzdelávanie, medicínsky výskum a tiež na inkubovanie nových projektov.

Miliardári však dávajú peniaze aj na nadácie, ktoré si sami založili.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »