Viac ako 70 vecí, ktoré môžete (a mali by ste) kompostovať

Existuje veľa dobrých dôvodov, prečo kompostovať. Ušetríte peniaze, šetríte prírodné zdroje, zlepšíte pôdu a znížite negatívny vplyv na životné prostredie. Bez ohľadu na dôvody je kompostovanie výhodné pre všetkých. Premeňte zvyšky svojich jedál a odpad zo záhrady na „čierne zlato“, ktoré nakŕmi vaše rastliny a zlepší vašu pôdu. Čo je to kompostovanie? Kompostovanie je proces,… Prečítať celé
Vydané 24. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Čo je to kompostovanie?

Kompostovanie je proces, pri ktorom sa surovina-kompost rozkladá za pomoci užitočného hmyzu, dážďoviek a mikroorganizmov (baktérií a húb) a premieňa sa na živnú hmotu podobnú pôde, ktorá sa pridáva do existujúcej pôdy.

Kompostovanie môže byť rôzne

Najjednoduchší typ kompostovanie je studené alebo pasívne kompostovanie. Pri tomto type stačí len nechať zanedbanú hromadu rastlinných zvyškov, aby sa sama rozložila. Takáto forma rozkladu však môže trvať viac ako rok.

Aktívne alebo horúce kompostovanie urýchľuje rozklad vnášaním kyslíka (otáčaním hromady), pridávaním vlhkosti a zabezpečením správneho pomeru látok. Aktívne kompostovanie umožňuje mikroorganizmom vykonávať svoju prácu efektívnejšie. Proces takéhoto kompostovania sa môže uskutočniť už za 1 až 3 mesiace.

Ako kompostovať doma?

• Pomôžte rozkladu: Rastlinný materiál nakrájajte alebo rozdrvte na menšie kúsky, aby ste zväčšili jeho povrch, čo umožní mikroorganizmom rýchlejšie spracovať váš odpad.
  • Vytvorte vrstvy: Najprv položte niekoľko centimetrov vetvičiek alebo slamy, aby ste zabezpečili drenáž a prevzdušnenie dna. Striedajte vrstvy materiálov. Na záver položte vrchnú vrstvu hnedej hmoty, ktorá pomôže znížiť nežiaduce pachy.
  • Pridajte štartér: Na naštartovanie rozkladu môžete pridať prírodné aktivátory. Medzi takéto aktivátory patrí kurací hnoj, listy komonice, pokosená tráva alebo čerstvá burina bez semien.
  • Pridajte vlhkosť: Ak pravidelne neprší, zalievajte hromadu kompostu len tak, aby sa zvlhčila. Príliš veľa vody môže spôsobiť rozmočenie hromady a ochladenie teploty jadra, čo spomalí rozklad. Nedostatok vody môže spomaliť alebo úplne zastaviť rozklad.
  • Zakryte kompost: Na otvorenú hromadu položte plachtu, plastovú fóliu alebo drevo, aby sa udržalo teplo a vlhkosť.
  • Prevzdušnite: Každé 3 týždne by ste mali prevracať kompost. Počas prevracania je tiež vhodné pridať viac vody, ak je to potrebné, aby všetky časti hromady zostali vlhké.
  • Neutralizujte pachy: V prípade potreby pridajte na vrch kompostu vápno alebo vápnik, aby ste odradili muchy a neutralizovali zápach. Ak sa v komposte objaví zápach podobný čpavku, pridajte viac materiálov bohatých na uhlík, ako je napríklad sušené lístie alebo slama.

Vermikompostér

Kompostovanie nepatrí len do záhrady. Kompostovať sa dá aj v domácom prostredí, v škole, ale aj na pracovisku. Vermikompostéry slúžia práve na takéto domáce kompostovanie. Na trhu si môžete vybrať z viacerých moderných variant, alebo sa môžete rozhodnúť pre vlastnoručne vyrobený vermikopostér.

Toto všetko môžete kompostovať!

1. Vaječné škrupiny
  2. Kávové usadeniny a papierové filtre
  3. Čajové vrecúška (ak nie sú z plastu)
  4. Šupky a zvyšky ovocia a zeleniny
  5. Listy
  6. Textil z prírodných vlákien
  7. Drevené špáradlá a použité zápalky
  8. Vlasy
  9. Odrezky nechtov
  10. Kompostovateľné štuple do uší
  11. Zátky od vína
  12. Žmolky z prírodných látok (bavlna, ľan, vlna…)
  13. Lufy
  14. Skartovaný papier
  15. Skartovaný kartón
  16. Krabice na pizzu
  17. Prach (vrátane prachu z vysávača)
  18. Škrupiny z orechov
  19. Drevené a bambusové zubné kefky a kefy na vlasy (bez štetín)
  20. Staré pečivo
  21. Uvarené cestoviny aj s omáčkou
  22. Staré cestoviny a ryžu
  23. Vianočný stromček
  24. Papierové knihy bez podšívky
  25. Alkoholické nápoje
  26. Moč
  27. Suché kvety
  28. Biologicky rozložiteľné špongie
  29. Obilniny
  30. Kompostovateľné papierové pásky
  31. Podstielky pre bylinožravce (králiky, škrečky …)
  32. Pilinový prach
  33. Pohľadnice (bez plastov a trblietok)
  34. Kôstky z ovocia (avokádo, mango, slivky…)
  35. Banánové šupky
  36. Kukuričné klasy
  37. Prírodný špagát
  38. Toaletné rolky
  39. Kuchynské utierky
  40. Bavlnené jednorázové vložky
  41. Mlieko
  42. Bambusový príbor
  43. Kokosové škrupiny (vrátane kokosových misiek)
  44. Drevené kuchynské náradie
  45. Účtenky
  46. Drobky
  47. Neošetrený drevený spotrebný tovar (napr. drevené mydlovničky, drevené debničky atď.)
  48. Menštruačnú krv
  49. Staré roztrhané džínsy (predtým rozstrihané na malé pásiky)
  50. Staré kusy prírodných látok, ako sú bavlnené košele, ľanové nohavice atď.
  51. Psiu alebo mačaciu srsť
  52. Perie
  53. Odumreté a suché izbové rastliny
  54. Popol z krbu alebo z grilu/grilu