TURISTIKA V OKOLÍ BRATISLAVY

3 tipy na turistiku v okolí Bratislavy – Malé Karpaty

Sťahovanie národov – aj tak by sa dali nazvať jarné, jesenné alebo zimné prázdniny v Bratislave, kedy si rodičia naložia svoje deti a hurá smer Vysoké Tatry. Avšak, nemusíte mieriť takú diaľku, do prírody sa dá vybehnúť aj v okolí nášho hlavného mesta. Kde a ako? Všetko sa dozviete v článku. 

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Prírodný poklad turistov z Bratislavy – aj takto by sa dali nazvať Malé Karpaty, ktoré sú veľmi populárne najmä na krátku turistiku a jednodňový výlet z hlavného mesta. Síce Vysoké Tatry neprekonajú, ale majú svoje čaro. Tiahnu sa z Bratislavy a končia v okolí Nového Mesta nad Váhom, čo znamená, že nejde len o nejaký malý kopček, ale skutočné hory. Sú súčasťoou Alpsko-himalajskej sústavy a konkrétne na Slovensku sa radia do Západných Karpát.

Hory sú našim poznávacim znakom medzi zahraničnými turistami, ktorí sa na Slovensko prídu pozrieť vo väčšine prípadov len do Bratislavy, pretože tie skutočné hory sú ďaleko. Avšak, aby spoznali pravý kúsok nášho Slovenska, môžu nazrieť aj do Malých Karpát. Samozrejme, to neplatí len pre zahraničných, ale určite aj pre domácich turistov.

3 tipy na turistiky blízko Bratislavy

Zdroj: www.pixabay.com

1. Somár

Nejde o štvornohé zviera, ale jeden z najvyšších vrchov Malých Karpát. Vrch Somár sa nachádza severovýchodne od Bratislavy a východiskovým bodom môže byť Svätý Jur. Do Svätého Jura sa viete dostať autom, no samozrejme chodí tam aj osobný vlak a autobus – viac informácii o pravidelných spojoch nájdete tu.

Najlepší začiatok je z centra mesta, kde je Kostol svätej Trojice a vedie tadiaľ žltá a modrá značka. Okrem iného tadiaľ ide aj trasa Svätojakubskej cesty na Slovensku a konkrétne úsek Trnava – Bratislava, ktorá Vás dovedie k ruinám kaplnky Sv. Jakuba v Bratislave – trasa je značená mušľou. Ide o slovenskú verziu známeho Camino de Santiago v Španielsku, ktorá je značená na turistických chodníkoch spravovaných Klubom slovenských turistov.

Zdroj: www.mapy.cz

Taktiež, ak začnete od kostola, vedie tadiaľ aj cyklistická trasa. Zo začiatku sa treba držať iba modrej značky, no neskôr presne v bode Salaš sa napájate na červenú značku, ktorá označuje aj známu Cestu SNP končiacu na Devíne.

Mesto Svätý Jur sa nachádza v nadmorskej výške 180 m.n.n. a Somár vo výške 649 m.n.n., čo robí prevýšenie 469 m.n.m. Trasa zo Svätého Jura nie je jediná a viete sa sem dostať aj z obce Limbach či Pezinskej Baby – záleží len na Vás. Naplánovať si túto trasu aj s viacerými medzizastávkami môžete tu.

2. Devínska Kobyla

V tomto prípade ďaleko chodiť netreba – dokonca ani von z mesta. Trasa je nenáročná a ide skôr o príjemnú prechádzku ako o náročnú turistiku, ale veď to je to, čo na programe počas ničím nerušenej nedele nesmie chýbať.

Do štartovacieho bodu  Kútiky v Karlovej Vsi sa viete dostať aj mestskou hromadnou dopravou električkami 4 a 9, kde nájdete turistický rázcestník, podľa ktorého je potrebné sa orientovať. Ide sa po červenej značke, ktorá je zároveň značením Cesty SNP.

Zdroj: www.mapy.cz

Táto oblasť patrí do CHKO Malé Karpaty a cestou na Kobyly prejdete aj Jezuitskými lesmi a výškovým bodom Pri Bielej studničke, na ktorú treba z plánovanej trasy mierne vybočiť. Chodník vedie aj cez Švábsky vrch, na ktorý sa dostanete po modrej značke z Dúbravky, kde je rázscetník pri kostole s cintorínom. Neďaleko tohto rázcestníka v Dúbravke sa nachádza Park Horánska studňa, pomenovaný po studni, ktorá bola v minulosti výdatným zdrojom vody.

Po dosiahnutí cieľa uvidíte modernú architektonickú rozhliadňu, vďaka ktorej bude zážitok z turistiky o čosi bohatší. V okolí sa nachádza aj Náučný chodník Bratislavské luhy a cyklistická trasa.

 

3. Biely kríž – Erdödyho kopec – Spariská

Ide o turistickú trasu s východiskom v jednom bode a cieľom v druhom, avšak, stále začnete a skončíte v Bratislave. Do štartu sa doveziete mestskou hromadnou dopravou do zastávky Cintorín Rača, kde uvidíte rázcestník znázorňujúci Vás smer modrou značkou.  Dalo by sa začať aj z MHD zasávky Potočná. Ďalej už iba pokračujete po modrej značke s prvým rázcestím Slalomka a následne Miligrunt. Vedie tadiaľ aj cyklotrasa a Šenkársky potok.

O malú chvíľu Vás víta rázcestie Biely kríž, ktorý je zároeň odpočívadlom pre turistov a miestom na stanovanie. Taktiež v tomto bode sa mení turistická značka Vašej trasy z modrej na červenú, ktorou smerujú aj turisti Cesty SNP a tiež Svätojakubínska cesta z Trnavy. Nájdete tam aj Horáreň Biely Kríž s možnosťou ubytovania sa.

Zdroj: www.mapy.cz

Odtiaľ už smerom na Erdodyho kopec v nadmorskej výške 471 m.n.n. a odtiaľ opäť po červenej znaške na Spariská, ktoré sú o čosi nižšie vo výške 387 m.n.n. Tento bod je zároveň posledným bodom cesty a trasa smeruje späť do mesta cez vrch Malá Baňa a pokračuje až do račianskeho amfiteátra, kde nájdete aj parkovisko. Celý okruh má 14 km, ale záleží na zachádzkach.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »