Liečba budúcnosti

Zuckerberg míňa miliardy, aby odstránil všetky vážne choroby: Dočkajú sa revolučnej metódy už naše vnúčatá?

Zuckerberg s manželkou investovali do unikátneho projektu miliardy. Veria, že ľudstvo raz zbavia všetkých ťažkých ochorení.
Náklady na realizáciu tohto projektu budú oveľa vyššie, ako sa predpokladalo.

Mark Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan oznámili už pred niekoľkými rokmi, že chcú do vedy a výskumu investovať väčšinu svojho majetku. Spoločnými silami chcú zbaviť ľudstvo všetkých ťažkých ochorení. Je to vôbec reálne a kedy by to mohlo fungovať v praxi?

Zuckerbergovo bohatstvo dosiahlo podľa rebríčka agentúry Bloomberg v septembri roka 2021 vrchol na úrovni 142 miliárd dolárov, čo ho radilo medzi najbohatších ľudí na svete. Hoci prechodom a premenovaním Facebooku na Metu jeho majetok na istý čas klesol spolu s cenou akcií spoločnosti, už po niekoľkých mesiacoch sa mu však podarilo opäť stúpať hore.

Turbulencie v jeho ziskoch však nič nemenia na tom, že spolu s manželkou, pediatričkou Priscillou Chan, sa už dávnejšie rozhodli, že svoje imanie budú míňať na zmysluplné veci. Zakladateľ Facebooku sa netají tým, že jeho plán je inšpirovaný iniciatívami miliardárov ako Warren Buffett či Bill Gates, ktorí tiež venovali obrovské čiastky svojho majetku na filantropické účely.

Naozaj bude svet bez vážnych chorôb?

Zuckerberg s manželkou založili ešte v roku 2016 spoločnosť Chan Zuckerberg Initiative (CZI), do ktorej v priebehu desiatich rokoch plánujú investovať viac ako 3 miliardy amerických dolárov, aby pomohli liečiť a dostať pod kontrolu niekoľko závažných ľudských ochorení a veria, že v budúcnosti sa im dokonca bude možné úplne vyhnúť.

Tímy zložené z 50 najlepších špecialistov a odborníkov v rôznych oblastiach medicíny a jej príbuzných vied, majú za úlohu analyzovať, experimentovať a nakoniec vyhodnotiť a vynájsť lieky či spôsob úplného vyhubenia najčastejších a najzákernejších chorôb akými sú rakovina, rôzne infekcie, choroby postihujúce srdce, ale aj neurologické diagnózy a podobne. Vedúcou osobnosťou Zuckerbergovej iniciatívy sa stal Cori Bargmann z Rockefeller University a predpokladá sa, že v najbližších rokoch sa tím vedcov ešte rozšíri.

Mnohí odborníci potvrdili, že hoci to vyzerá veľmi sľubne, projekt je stále iba v začiatkoch. Zdroj: unsplash.com

Ako to bude fungovať?

Prvá 600-miliónová časť investície má slúžiť na vytvorenie akéhosi zoznamu všetkých buniek v ľudskom tele, aby ich bolo možné lepšie rozoznávať a v prípade potreby liečiť. “Cieľom vedcov je vyvinúť špeciálny výpočtový systém, ktorý môžu výskumníci použiť s AI na katalogizáciu buniek a predpovedanie ich správania, keď sú choré. Údaje by sa mohli použiť na nové objavy, ktoré úplne eliminujú ľudské choroby”, uviedli Chan a Zuckerberg vo vyhlásení.

Súčasťou CZI je aj Chan Zuckerberg Biohub, spoločnosť zameraná na zdravotný výskum, ktorá spolupracuje aj s troma univerzitami – Berkley, UCF a Stanford. „Naše tri partnerské univerzity sú chrbticou celej práce Biohubu“, oznámila spoločnosť. „Naši výskumníci prichádzajú z týchto skvelých výskumných inštitúcií a ich fakulty budú neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných procesov tu v Biohube.“ Ako ďalej uvádza Business Insider, v nasledujúcich rokoch plánuje Biohub rozšíriť spoluprácu aj s ďalšími výskumnými inštitúciami.

„Vedieme výskum, ktorý pomáha riešiť veľké zdravotné problémy. Hľadáme a podporujeme najlepších biológov, vedcov, inžinierov a technológov. Našu kultúru podčiarkuje intelektuálna sloboda a spolupráca. Poskytujeme nášmu tímu najlepšie vedecké nástroje a ak tie správne nástroje ešte neexistujú, vymyslíme a vyvinieme ich“, dodal Chan Zuckerberg Biohub.

Nádej budúcim generáciám

Mnohí odborníci potvrdili, že hoci to vyzerá veľmi sľubne, projekt je stále v začiatkoch a jeho spustenie plánujú už v nasledujúcom roku. Predpokladá sa, že na základe výskumov a vyhodnotení bude môcť reálne pomáhať pri liečbe a predchádzaní závažných ochorení približne do roku 2100, informuje Business Insider.  Už teraz je však isté, že náklady na realizáciu tohto projektu budú oveľa vyššie, ako sa predpokladalo.

Manželia si veľmi dobre uvedomujú, že zbaviť svet všetkých závažných chorôb sa nepodarí tak skoro, no zároveň veria, že ľudia vďaka ich úsiliu budú menej chorí a množstvo problémov bude možné vyriešiť efektívnejšie a rýchlejšie.

Zuckerberg vyzval aj na investície v oblasti umelej inteligencie, ktorá môže pomôcť lepšie porozumieť mozgu, či zachytiť ochorenia v skoršom štádiu, kedy je pravdepodobnosť vyliečenia oveľa väčšia.

Prominentná dvojica má naozaj veľké a odvážne plány, ktoré by mohli zlepšiť životy ľudí, tak veríme, že aspoň niektoré z nich sa stanú realitou a dožijú sa ich aspoň naše vnúčatá.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Inovácie a biznis

Ako predvídať trend, dopyt a vytvoriť úspešný produkt? Odpoveď už poznáme, napriek tomu ju málokto dodržiava

  • Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako niektoré spoločnosti dokážu vytvoriť produkt, ktorý sa na trhu stretne s obrovským dopytom? Ako je možné, že to funguje aj pri úplne nových druhoch produktov a prečo sú niektoré aplikácie pre mobily odsúdené na večný neúspech, zatiaľ čo iné sa v prvých hodinách od uvedenia stanú absolútnym hitom?
  • Foto: Elektrický motocykel značky Harley-Davidson