Táto stránka používa bezpečnostný certifikát SSL, zabezpečené pripojenie HTTPS, technológiu cookies, monitoruje návštevnosť a cieli reklamu. Cookies a sledovanie môžete vypnúť.

Čítanie na 2 min.

Zomrel prvý Afričan, ktorý mal letieť do vesmíru

Informácie o tomto príspevku

Vydané 9. júla 2019
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Mandla Maseko mal byť prvý Afričan, ktorý opustí planétu Zem. Iba 30-ročný muž bol známy tiež ako Afronaut alebo Spaceboy, ale svojej životnej cesty sa napokon nedočkal. Správu o jeho úmrtí včera priniesli svetové médiá s odvolaním sa na Masekovu rodinu.

Maseko bol občanom juhoafrickej republiky, žil na predmestí v Pretórii a pracoval ako príležitostný dídžej. Celkom nezvyčajné povolanie pre astronauta, lenže práve to bolo pre mladého človeka kľúčové. Maseko sa stal symbolom odhodlanosti a vytrvalosti, sám tvrdil, že chcel motivovať a inšpirovať mladých ľudí v Afrike.

Zámer poslať Madla Maseka do vesmíru vznikol ešte v roku 2013, kedy „vyhral“ testy spomedzi 23 kandidátov na účasť na vesmírnej misii na lodi Lynx Mark.

Jednalo sa síce iba o hodinový let mimo planéty, ale pre černošské komunity na celom svete sa jednalo o významný historický míľnik aj napriek tomu, že NASA v minulosti do zrealizovaných vesmírnych misií obsadila už 14 Afroameričanov a ďalších sedem nakoniec neletelo. Prvým bol Guion Bluford v roku 1983, zatiaľ posledným Robert Satcher v roku 2009.

INZERCIA

Všetci však boli občanmi Spojených štátov Amerických, Maseka bol občanom Juhoafrickej republiky.

„Pred plánovaným letom potom Mandla Maseko musel absolvovať náročný výcvik v Kennedyho vesmírnej akadémii na Floride, ktorý zahŕňal skoky na voľnom páde či lety na palube stíhacích lietadiel, a trénovať odolnosť voči zrýchleniu,“ uvádza TA3.

Let sa mal uskutočniť ešte v roku 2015, jednalo sa o projekt Axe Apollo Space Academy, na ktorý si možno ešte spomínate vďaka televíznym reklamám. Išlo o kampaň veľkej značky vyrábajúcej pánske vône, antiperspiranty a dezodoranty. Nakoniec sa však let neskutočnil, dnes máme rok 2019 a o eventuálnom oživení projektu nemáme žiadne informácie.

Mandla Maseko zahynul v sobotu 6. júla 2019 po havárii na motorke.

Inzercia
Arg 365 – prémiové víno na každý deň | arg365.eu

 

Prečítajte si aj:

Informácie o tomto príspevku

Vydané 9. júla 2019
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0