UMENIE

Zlatá minca USA Double Eagle sa predala za rekordných 18,9 miliónov dolárov

Posledný orol z roku 1933, ktorý bol vydaný do obehu, sa na aukcii Sotheby’s v New Yorku predal za rekordných 18,9 miliónov amerických dolárov. Očakávalo sa, že minca by sa mohla v aukcii predať za sumy v rozmedzí 10 až 15 miliónov dolárov, napokon tieto predpovede značne prekonala. Double Eagle z roku 1933 má bohatú… Prečítať celé
Vydané 11. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Minca „The 1933 Double Eagle“ – ilustračné foto

Double Eagle z roku 1933 má bohatú a podmanivú históriu, ktorú obklopuje veľká časti dejín Spojených štátov a je v centre intríg už viac ako 80 rokov,“ uviedol aukčný don Sotheby’s vo vyhlásení.

Double Eagle v nominálnej hodnote 20 dolárov z roku 1933 bol navrhnutý renomovaným sochárom Augustom Saint-Gaudensom na žiadosť vtedajšieho amerického prezidenta Theodora Roosevelta. Mince boli vyrazené, ale nikdy neboli vydané na použitie. Všetky tieto mince sa mali zničiť, ale dve z nich boli zaslané do Smithsonian Institution, čím sa zachránili, uvádza Sotheby’s.

Na minci je z jednej strany vykračujúca Liberty (stvárnená Sochou slobody) a na druhej americký orol.

Mincu prostredníctvom aukcie predával americký dizajnér a zberateľ Stuart Weitzman. Weitzman túto mincu získal v roku 2002 za vtedajší svetový rekord 7,6 milióna dolárov. Za necelých 20 rokov tak hodnota mince stúpla o viac ako 10 miliónov dolárov.

Weitzman, vášnivý zberateľ známok a mincí, uviedol, že peniaze z utorkovej historickej aukcie mincí a známok použije na svoje charitatívne účely vrátane  podpory židovského múzea v španielskom Madride.

REPROFOTO: Katalógové zobrazenie mince 1933 DOUBLE EAGLE v ponuke aukčného domu SOTHEBY’S (2021)