Sociálne média
Austrália schválila zákaz sociálnych médií pre detí pod 16 rokov. Kritici varujú, že zákon nemusí byť účinný
Účinnosť nadobudne o dvanásť mesiacov, skúšobná prevádzka metód začne už v januári.
Ak by zákon porušili nový zákon, môžu dostať pokutu do výšky približne 30 miliónov eur.
Mládež dneška je prvou generáciou, ktorá vyrástla v digitálnom veku. Keď sa narodili, internet už nebol novinkou. Zatiaľ čo oni rástli do výšky, sociálne média rástli na popularite. Aj z tohto dôvodu môžeme hovoriť, že sú digitálnymi domorodcami.
Sociálne média sa stali neoddeliteľnou súčasťou ich života, keďže ich používajú na formovanie nových priateľstiev či udržiavanie tých starých. Okrem toho im ponúkajú istú formu zábavy a oddychu, no mladí pre nich našli využitie aj pri vzdelávaní sa.
Každá minca však má dve strany, čo môžeme sledovať aj na tejto technológii. Odborníci varujú, že tieto médiá môžu mať dopad na ich duševné zdravie, ako vnímajú seba samých, schopnosť sústrediť a kvalitu ich medziľudských vzťahov.
Austrália sa z tohto dôvodu rozhodla urobiť bezprecedentný krok v oblasti regulácie sociálnych médií. Vo štvrtok 28. novembra austrálsky Senát schválil zákon, ktorý zakáže deťom mladším ako 16 rokov používať sociálne média, informuje BBC.
Zákon vyvolal celospoločenskú debatu
Návrh zákona o zákaze sociálnych médií pre mladistvých získal v hornej komore parlamentu 34 hlasov, proti zákonu hlasovalo 19 poslancov. Odtiaľ putoval do dolnej komory parlamentu, Snemovne reprezentantov, kde ho v piatok definitívne prijali.
Premiér Austrálie Anthony Albanese tvrdí, že legislatíva je potrebná na ochranu mladých ľudí pred „škodami“ sociálnych médií. Tento názor zastávali aj rodičovské skupiny. „Chceme, aby naše deti mali detstvo a rodičia vedeli, že im kryjeme chrbát,“ dodal Albanese.
Lenže novoprijatý zákon má aj kritikov, pričom mnohí odborníci tvrdia, že zákaz je „príliš tupým nástrojom“ na účinné riešenie rizík spojených so sociálnymi médiami. Varujú, že deti by kvôli nemu mohli prejsť na menej regulované zákutia internetu.
“Chápeme, že sme zraniteľní voči rizikám a negatívnym vplyvom sociálnych médií…, ale musíme sa podieľať na vývoji riešení,” napísala Rada pre elektronickú bezpečnosť mládeže (eSafety Youth Council pozn. red.), ktorá radí regulačnému orgánu.
Predseda vlády Albanese priznal, že ide o komplexnú problematiku, no napriek tomu stojí za novoprijatým zákonom. Prirovnal ho k zákonu, ktorý zakazuje predaj alkoholu mladistvým, a napriek nemu sa niektorí mladiství k nemu dostanú.
Detaily nie sú jasné
Novoprijatý zákon nateraz vyvoláva množstvo otázok. Legislatíva totiž nešpecifikuje, na ktoré platformy sa zákaz bude vzťahovať. Ministerka komunikácie uviedla, že regulácia sa bude vzťahovať na Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram a X, kedysi známy ako Twitter.
Ich používatelia by museli preukázať svoj vek, no zatiaľ nie je známe, akým spôsobom. Vláda bola kritizovaná pre jeho rýchle prijatie. Výbor Senátu podľa CNN už navrhol úpravu, ktorá by znemožnila používanie cestovných pasov na verifikáciu veku.
Portál BBC dodáva obavy digitálnych výskumníkov, podľa ktorých bližšie nešpecifikovaná technológia nemusí zaručovať funkčnosť tohto opatrenia. Tento zákaz by sa dal jednoducho obísť pomocou nástroja VPN, ktorý zmení krajinu, z ktorej sa prihlasujete.
Legislatíva nenaberie účinnosť ešte ďalších dvanásť mesiacov, no Reuters uvádza, že skúšobná prevádzka metód na presadzovanie zákona začne v januári. Ak platformy o rok nebudú dodržiavať nový zákon, môžu dostať pokutu do výšky zhruba 30 miliónov eur.
Ako je to v iných krajinách?
Zákaz prístupu mládeže do 16 rokov k sociálnym sieťam však nie je prvou reguláciou technologického sektora, hoci ide o jeden z najprísnejších zákonov. Portál The Guardian vysvetľuje, že viacero platforiem nastavilo minimálny vekový limit na 13 rokov.
V Spojenom kráľovstve zatiaľ nepripravujú podobne prísny zákon, no minister Peter Kyle povedal, že všetko je na stole, keď ide o bezpečnosť ľudí na internete. Zároveň spustil štúdiu, ktorá by mala preskúmať dopad smartfónov a sociálnych médií na detí.
Francúzsko zaviedlo v minulom roku zákon, podľa ktorého si deti pod 15 rokov môžu založiť profil na týchto platformách len so súhlasom rodičov. Obdobné zákony majú aj v Nemecku, Belgicku alebo Taliansku. Holandsko takúto legislatívu v súčasnosti nemá.
Platformy v Európskej únii môžu spracovávať osobné údaje detí mladších ako 16 rokov len so súhlasom rodičov. Avšak členské krajiny môžu túto hranicu znížiť až na 13 rokov. Slovensko sa pre tento krok nerozhodlo, ponechali sme si pôvodnú hranicu 16 rokov.