Xálima, dizajnérsky sen

Keď som sa prvýkrát stretol s menom Xálima, bolo to dielo náhody. Raz večer som surfoval po nete a odrazu som natrafil na informácie, ktoré by bolo hriechom ponechať zabudnuté v oceáne virtuálneho priestoru. Tri pojmy povedia všetko – MARTÍN FERRERO, ARCHITEKTÚRA a SEN.     Architekt a jeho sen Madridský architekt Martín Ferrero (ateliér Martín Ferrero Arquitectura) pretavil veľké… Prečítať celé
Vydané 22. septembra 2017 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Keď som sa prvýkrát stretol s menom Xálima, bolo to dielo náhody. Raz večer som surfoval po nete a odrazu som natrafil na informácie, ktoré by bolo hriechom ponechať zabudnuté v oceáne virtuálneho priestoru. Tri pojmy povedia všetko – MARTÍN FERRERO, ARCHITEKTÚRA a SEN.

 

 

Architekt a jeho sen

Madridský architekt Martín Ferrero (ateliér Martín Ferrero Arquitectura) pretavil veľké vízie a sen do jedného z najúžasnejších architektonických návrhov, s akými som sa v poslednej dobe stretol. Je to stelesnenie slobody, moderny a úniku od konvenčného myslenia. Nikto iný nedokáže snívať o vzdialenom ostrove, kde sa na neprístupných útesoch vypínajú dve veľkolepé stavby tak ako Ferrero.

Architekt sa vo svojom projekte rozhodol ignorovať slová „nemožné“ a „nedá sa“. Inšpiráciu mu ponúkol pobyt v Ázii, kde študoval zaujímavosti tropickej architektúry. Po návrate do Španielska uzreli svetlo sveta netradičné štúdie Xálima Island House (dom na ostrove Xálima) a Water Pavilion (vodný pavilón).

Pre projekty si Ferrero vytvoril svojskú platformu, keďže ich umiestnil na fiktívny tropický ostrov Xálima, ktorý pripomína známu Dračiu zátoku (Ha Long Bay) vo Vietname. Názov čarovného ostrova pochádza z mytológie, a ako hovorí Martín Ferrero: „Xálima je bohyňa vody, ktorá tak intenzívne smútila za svojím milencom, až potoky jej sĺz vytvorili obrovský oceán.“

 

INZERCIA

X+ílima Water Pavilion 17

 

Sen na útesoch

Projekty na ostrove Xálima sú výsledkom Ferrerovho dlhoročného obdivu k takým menám architektúry, akými sú Mies van der Rohe a Frank Lloyd Wright. Najmä Roheho návrhy Farnsworth House v Illinois v USA alebo známej vily Tugendhat v Brne sa stali piliermi, na ktorých postavil základy úchvatných návrhov.

Hlavným rysom oboch stavieb je otvorenosť voči prírode a dokonalé splynutie interiérových a exteriérových priestorov. Sloboda, pompéznosť či moderné technické riešenia situované v tropickom raji na takmer neprístupných útesoch vás v prvom momente očaria a následne vo vašom vnútri rozpália plameň žiadostivosti. Aspoň na mňa to tak pôsobilo, musel som sa neustále vracať k obom návrhom.

 

X+ílima Water Pavilion 47

Okrem jedinečného dizajnu zaujme použitie materiálov – dreva, ocele, skla, betónu, kameňa, mramoru a pyrexu. Použitie travertínu v spodnej časti bazénov, tropického dreva na podlahách či pyrexu na rozľahlých priehľadných stenách, ktoré ponúkajú výhľad na zeleň navôkol, len zvýrazňuje veľkoleposť týchto nádherných stavieb.

Xálima Island House rozložený na viacerých úrovniach spojených terasami, premosteniami, s množstvom priezračných bazénov a všadeprítomnou zeleňou ponúka variabilný priestor na bývanie, zábavu a relax. To všetko na pozadí tropickej prírody.

Water Pavilion ponúka zábavu, pričom jeho riešenie a použitie materiálov sa zhoduje s prvým projektom. Jedinou odlišnosťou je, že slúži len na zábavu, posedenia s rodinou a priateľmi či relax. Dokonca jeho súčasťou je aj súkromná jaskyňa. Dokonalý a netradičný priestor prinášajúci potešenie.

Život v oboch domoch, či už v Xálima Island House alebo Water Pavilion, sa odvíja v takmer otvorenom priestore, čo ma spočiatku nútilo uvažovať nad otázkou súkromia. Po podrobnejšom zoznámení som si uvedomil, že samotné riešenie domov a ich umiestnenie na okrajoch útesov ponúka to najdokonalejšie súkromie.

Sen Martína Ferrera sa stal rovnako aj mojím snom. Krásnym povzdychom za neskutočným. Možno raz, možno v inom živote sa do jedného z týchto domov dostanem.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »