S vysokým krvným tlakom možno bojovať ľahšie, než sa zdá. Pomôcť môže jednoduché cvičenie
Vysoký krvný tlak patrí pre nejasnú identifikáciu počiatočných príznakov k tichým zabijakom. Trápi aj Slovákov, pričom mnohí ho podceňujú či dokonca ignorujú. Ako sme uviedli v našom predošlom článku, o jeho zvýšených hodnotách môžeme hovoriť, ak prekročia viac než 140/90 mm Hg. V prípade jeho optimálnej hodnoty by sa mal podľa odborníkov pohybovať v rozmedzí… Prečítať celé
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Vysoký krvný tlak patrí pre nejasnú identifikáciu počiatočných príznakov k tichým zabijakom. Trápi aj Slovákov, pričom mnohí ho podceňujú či dokonca ignorujú.
Ako sme uviedli v našom predošlom článku, o jeho zvýšených hodnotách môžeme hovoriť, ak prekročia viac než 140/90 mm Hg. V prípade jeho optimálnej hodnoty by sa mal podľa odborníkov pohybovať v rozmedzí viac ako 90/60 a menej ako 120/80. Avšak z hľadiska pohlavia môže dochádzať k menším odchýlkam, pričom na Slovensku je podľa odhadov približne dva milióny hypertonikov.
Aj preto odborníci apelujú na zvýšenú prevenciu s následným dodržiavaním liečby. Súčasťou nej je správne zvolená životospráva, nakoľko dané ochorenie môžu sprevádzať aj iné zdravotné problémy. Avšak aj cez to mnohí Slováci naďalej holdujú fajčeniu, konzumácii alkoholu či nezdravému stravovaniu, síce ide o faktory zvyšujúce predispozície zvýšeného krvného tlaku.
Avšak podľa výsledkov nedávno publikovaného výskumu, krvný tlak možno znížiť aj bez predpísanej medikamentóznej liečby, informuje portál ScienceAlert. Stačí, ak budete pravidelne vykonávať izometrický tréning, ktorý sa spája s mnohými zdravotnými benefitmi.
Z čoho pozostáva izometrické cvičenie?
S izometrickým cvičením sa možno stretnúť počas rehabilitácie. Pozostáva z cvikov, ktoré sa vykonávajú najmä po úrazoch, pričom sú prospešné pri bolesti svalov či únave, píše portál PROFY.
Jeho základ tvorí správne dýchanie, nastavenie tela počas jednotlivých cvikov a porozumenie celého princípu izometrického napätia. Svoje uplatnenie môže nachádzať i v joge, nakoľko jeho hlavným princípom je, že dĺžka svalu zostáva rovnaká.
V prípade vysokého krvného tlaku ho možno vykonávať pod nižšou záťažou, avšak je potrebné dbať na jeho celkovú intenzitu. Pokiaľ by došlo k príliš vysokej aktivite, tlak by mohol dramaticky vystúpiť. Aj preto sa odporúča na začiatok poradiť sa s lekárom či fyzioterapeutom, nakoľko nie pre každého platí to isté.
Z výsledkov uvedenej štúdie vyplýva, že na zníženie krvného tlaku stačí vykonávať v priemere tri izometrické sedenia týždenne, dodáva ScienceAlert. Každé z nich by malo pozostávať zo štyroch dvojminútových sérií cvikov, pričom by medzi nimi mala nastať v priemere štvorminútová prestávka. Na základe toho by malo dôjsť k zníženiu krvného tlaku v rovnakej miere ako u ľudí užívajúcich štandardné lieky na daný problém.
Zároveň izometrické cvičenie má pozitívny vplyv na funkciu, štruktúru a mechaniku srdca. K zlepšeniu môže dôjsť aj v oblasti zdravia cievneho systému či výkonnosti autonómneho nervového systému. Práve tieto faktory sú dôležité pre kardiovaskulárne zdravie, od ktorého sa odvíja riziko zvýšených hodnôt krvného tlaku.
Viacero zdravotných benefitov
Izometrické cviky okrem zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia prinášajú viacero benefitov. Vzhľadom na to, že sa uplatňujú počas rehabilitácie či fyzioterapie, zlepšujú aj celkovú funkciu svalov.
Bežne sa stretávame s tým, že svaly na jednej strane tela sú silnejšie ako na druhej. Ide o takzvanú dominanciu končatín, počas ktorej máme preferenciu používať jednu stranu tela pred druhou. Dochádza k nej napríklad počas športových aktivít, ktoré vyžadujú zručnosti väčšej náročnosti pre jednu stranu tela. Síce nie je na tom nič zlé, môže ísť o zvýšenie rizika zranenia, ktoré môže ovplyvniť športovcove výsledky. Na základe toho sa odporúča vykonávať sériu izometrických cvičení, ku ktorým patria delený drep alebo bočný plank.
Ďalšie pozitívum zahŕňa zlepšenie sily uplatňujúcej sa počas cvičenia. Ide o faktor, ktorý môže zlepšiť kvalitu nielen športového výkonu, ale aj fyzickej funkcie v každodennom živote.
Výhodou izometrického cvičenia je predovšetkým to, že ho možno vykonávať aj s obmedzenou pohyblivosťou. Zároveň nemusí byť bariérou ani v oblastiach, kde môže byť limitujúcim faktorom bolesť. Stačí si len zvoliť pohodlnú polohu na vykonávanie cviku, napríklad prostredníctvo nastavenia výšky drepu pri stene, v prípade, že k obmedzeniu dochádza v oblasti bedier.
Pokiaľ sa opäť vrátime k zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia, viacero štúdií uviedlo, že mnohým účastníkom stačilo, keď počas jedného sedenia vykonávali iba osem minút cvičenia. Daný výsledok sa v praxi rovná približne k štyrom sériám izometrických cvičení, nakoľko každá séria pozostáva približne z dvoch minút. Vzhľadom na to, že tento typ cvičenia sa odporúča vykonávať iba trikrát týždenne, ide o druh pohybovej aktivity, ktorú ocenia najmä ľudia s vyťaženým osobným rozvrhom.