Vlastníctvo automobilu a blízka budúcnosť 2025

Žijeme život, ktorý je ovplyvnený zrýchľovaním existencie a veľkého rastu počtu obyvateľstva. Kým v roku 1804 žila na planéte jedna miliarda ľudí, dnes je to 7,4 miliárd a predpoveď na rok 2050 hovorí o čísle až 9,7 miliardy.   Technologické novinky a najmä internet ovplyvňujú naše každodenné životy. Dôležitými smermi sa ukázali globalizované tovary, služby a informácie. Medzi najdôležitejšie prvky rozvoja 21. storočia nepochybne patrí automobil […]

Autor
Dátum zverejnenia 21. apríla 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Žijeme život, ktorý je ovplyvnený zrýchľovaním existencie a veľkého rastu počtu obyvateľstva. Kým v roku 1804 žila na planéte jedna miliarda ľudí, dnes je to 7,4 miliárd a predpoveď na rok 2050 hovorí o čísle až 9,7 miliardy.

 

Technologické novinky a najmä internet ovplyvňujú naše každodenné životy. Dôležitými smermi sa ukázali globalizované tovary, služby a informácie. Medzi najdôležitejšie prvky rozvoja 21. storočia nepochybne patrí automobil a preprava ako taká, preto hneď na úvod uvádzam dôležite štatistiky. Počet vyrobených vozidiel na celej planéte bol v roku 2009 53,9 miliónov a predpoklad na rok 2022 je až 105,6 miliónov.

Počet ľudí v mestských aglomeráciách stúpol od roku 1950 zo 746 miliónov do roku 2014 až na 3,9 miliardy a z toho 53% rástla práve Ázia. V rokoch 2014 až 2050 len India, Čína a Nigéria pohltí 37% rastu celej planéty.

Tento obrovský rast obyvateľstva vytvorí tlak na prepravu, ktorá musí byť ekologická, efektívna a pokiaľ to bude možné, aj rýchla. Tradičné spôsoby vlastníctva auta pravdepodobne pôjdu do úzadia.

Automobil ako neodmysliteľná súčasť nášho života je nesporne jednou z tých najdôležitejších.

 

Automobil budúcnosti. Zdroj: BMW

Automobil budúcnosti. Zdroj: BMW

Čo nás čaká v súvislosti s automobilmi

Základným prvkom najbližších zmien, ktoré sa nás dotknú, bude samotné vlastníctvo vozidla.

Aktuálne spôsoby nadobudnutia automobilov sú nákup za hotovosť, prenájom formou leasingu na finančný leasing, prenájom leasing a operatívny leasing a v neposlednom rade si prenajímame z autopožičovní. Nemožno tiež nespomenúť rastúci trh s carsharingom. 

Štatistky hovoria, že v USA pomer nájmu k nákupu za hotovosť stúpa za posledných 10 rokov na úroveň až 30%.V Európe sú tieto štatistiky nižšie, avšak trend je rovnako stúpajúci, rast je na úrovni asi 15%.Počet áut rastie a prehlbuje aj nedostatok finančných možností spotrebiteľov prevádzkovať vozidlá efektívnejšie, ako konglomeráty spoločnosti. Tie tieto služby ponúkajú vo veľmi dobrej kvalite a cene. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvní mobilitu obyvateľstva, je pomer ľudí žijúcich v mestských aglomeráciách a na vidieku. Tento pomer veľmi rýchlo rastie.

Dnes žije v mestských aglomeráciách nasledovný objem obyvateľstva:

USA               82%

Európa           73%

Ázia, Afrika  40-48%

 

Všetky tieto čísla predznamenávajú, že automobily ako také nebudú v budúcnosti majetkom súkromných osôb, ale spoločností, ktoré ich budú prevádzkovať rôznymi spôsobmi. Tie budú viac rešpektovať environmentálne potreby krajín, efektivitu užívania a dĺžku použitia.

Internet a autonómne vozidlá spôsobia revolúciu, ktorá tento smer len podporí. Auto budeme používať podľa našich aktuálnych potrieb.

Doba životnosti priemerného automobilu  v USA je aktuálne 11,5 roka. Dostávame sa tak do rovnice nákupu vozidla, životnosti, servisných nákladov a slobody, po ktorej všetci túžime. Mať práve teraz také auto, ktoré zodpovedá našej sociálnej situácii, potrebám, emóciám a, samozrejme, financiám.

 

Čo to znamená?

Autá ako také prestaneme nakupovať, znemožní to vo veľkej miere nedostatok hotovosti a efektívne formy prenájmu od veľkých prevádzkovateľov. Väčšina automobilov bude nakupovaná veľkými prevádzkovateľmi, ktorí ich budú vlastniť a servisovať, sledovať legislatívu a tomu efektívne prispôsobovať podmienky.

Nákup vo veľkých množstvách, servisné úkony za veľkoobchodné ceny, veľkonákup náhradných dielov, elektronická správa vozidla, tieto a mnohé ďalšie faktory ovplyvnia rozhodovanie spotrebiteľov. Vlastníctvo automobilov prestane mať zmysel. Vzniknú spoločnosti, ktoré budú ponúkať služby, ktoré odzrkadlia dopyt zákazníkov. Ako príklad uvediem: jazdiť v zime terénne vozidlo a v lete sedan alebo kabriolet. Podstatným prvkom bude nezaväzovať sa na dlhé obdobie, obdobie zmluvných vzťahov sa skráti na 1-2 roky. Následný predaj použitých vozidiel sa bude odohrávať vo virtuálnej realite.Aby sa kapacity jazdených áut vedeli dostatočne umiestniť na trhu ďalších financovateľov a tí mohli reagovať podľa potrieb jednotlivých užívateľov, ktorým tieto autá znova niekto vyfinancuje.

Súčasna forma operatívneho leasingu je  na začiatku takejto služby. Bude sa to podobať modelu, ako dnes používa napríklad  spoločnosť Boeing. Prenajíma lietadlá, zároveň ich financuje a ďalej po ukončení zmluvného vzťahu ich predáva ďalším záujemcom až po konečné zošrotovanie starých lietadiel. Proces riadenia použitia vozidiel bude v úzkej skupine spoločností, ktoré sa na uvedené sofistikované služby budú orientovať.

Globálne spoločnosti ponúkajúce operatívny leasing ako Lease Plan, Arval atď.,  ale aj tie, ktoré prenajímajú autá, ako je Avis a tie ostatné, majú veľké šance práve v tomto novovznikajúcom segmente získať najlepšie východzie postavenie. Produkty, ktoré ponúkajú sú najbližšie k tomu, kam nás privádza budúcnosť dopravy.

Cestovanie a globalizácia bude veľmi dôležitým faktorom podmieňujúcim uvedené zmeny.

 

Segmentácia zákazníkov bude dôležitá na to, aby sa zistilo, aké modely zákazníci budú mať záujem jazdiť a aké ďalšie budú používať. Potrebu budú vytvárať spoločnosti, ktoré autá budú prevádzkovať. Tieto svoje skúsenosti budú odovzdávať výrobcom, ktorí výrobky budú vyrábať na ich základe. Proces bude nesmierne automatizovaný a bude vo veľkej miere ovplyvňovať špecifiká regiónov i národov.

 


Autá si budeme môcť vyskúšať akokoľvek a kdekoľvek, sadnúť do nich, pretože virtuálna realita nám to dovolí. (Foto: vložené od Arnd Wiegmann/Reuters)

Predajné siete ako také budú postupne zanikať

Predaj automobilov pôjde cestou, ako dnes predáva napríklad značka Tesla cez elektronické formy predaja a virtuálne predvádzania, ktoré posunú hranice a predstavy do najvyššej formy. Autá si budeme môcť vyskúšať akokoľvek a kdekoľvek, sadnúť do nich, pretože virtuálna realita nám to dovolí. Nebude nutné navštevovať dílerov. Servisné intervaly tak isto prejdú zmenou. Technické časti budú spravovať veľké centrá, ktoré budú schopné skontrolovať a opraviť akékoľvek značky. Náhradné diely budú čim ďalej, tým viac typizované a budú sa kvôli regulácii na seba podobať. Napriek tomu autá budú viac vyjadrovať individualitu a schopnosť prispôsobiť sa jednotlivcom, ktorí ich budú používať.

V našom aktuálnom chápaní automobilov sú to prevratné zmeny. Mnohé sú realitou už dnes a je len otázkou času, kedy ktoré sa spoja do celkov. Automobil nie je len prepravný prostriedok, niečo, čo nás prepraví z bodu A do bodu B. Automobil je emóciou, statusom, miestom, kde trávime časť svojho života. Je súčasťou každého z nás.

A tak, ako sa mení a vyvíja človek, tak dochádza aj k vývoju automobilov a prepravy. A vďaka technológiám si budeme budúcnosť vychutnávať ešte viac, ako dnes.

 

 

Zdroje informácií:
titulná fotografia: IBM / Jaguar Land Rover

studia :kpmg “Evolution of the finance and leasing business“;
:united nations  “World Urbanization Trends 2014: Key Facts“);
:worldometers.info/world-population/

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Ako ovplyvnili najväčšie konflikty ľudstva rast populácie?

Každý významný konflikt mal vplyv na vtedajšiu populáciu ľudstva na Zemi.

18. júla 2019

Značka NIKE vyriešila problém s vybuchujúcou teniskou spred 2 týždňov

Ešte 20. februára 2019 sa konal basketbalový zápas, počas ktorého došlo k zraneniu hráča menom Zion Williamson. Po tom, čo podľa medializovaných správ jeho teniska značky NIKE „explodovala“, si zranil koleno. Incident mal za následok, že hráč sa už v ten deň nevrátil na ihrisko.   V skutočnosti sa nejednalo o výbuch tenisky, ale jej […]

4. marca 2019


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019