Vitajte v talianskom Crotone!

Mesto Crotone sa nachádza na pobreží južného Talianska, v blízkosti hôr a prírodných oáz, obmývané Iónskym morom. Mesto založil Myscellus už v roku 710 p.n.l. ako Achájsku kolóniu Croton. Neskôr dostalo názov Cotrone a až od roku 1928 bol jeho názov zmenený na súčasné Crotone a v roku 1994 sa stalo hlavným mestom novovzniknutej Provincie […]

Mesto Crotone sa nachádza na pobreží južného Talianska, v blízkosti hôr a prírodných oáz, obmývané Iónskym morom. Mesto založil Myscellus už v roku 710 p.n.l. ako Achájsku kolóniu Croton. Neskôr dostalo názov Cotrone a až od roku 1928 bol jeho názov zmenený na súčasné Crotone a v roku 1994 sa stalo hlavným mestom novovzniknutej Provincie Crotone. Podľa legendy sa názov tohto mesta spája s gréckym polobohom Herkulesom, ktorý ho tak pomenoval z úcty k svojmu priateľovi Crotonovi, ktorého náhodne smrteľne zranil.

Jednou z najznámejších a aj veľmi vplyvných osobností žijúcich v minulosti v tomto meste bol matematik a fyzik Pytagoras. Ten tu v roku 530 p.n.l. založil svoju školu nazývanú Pythagoreans, ktorú navštevoval napríklad aj známy filozof, matematik a astronóm Philolaus. Táto škola mala v meste značný vplyv, jej najvyšší koncil zložený z tisíc členov riadil celé mesto. Pyrhova vojna prinútila viac než polovicu obyvateľov mesta, aby ho opustili a zvyšok populácie sa podvolil Rímu. Po bitke pri Kán počas druhej púnskej vojny sa mesto Crotone vzoprelo Rímu a Hannibal si z neho urobil zimné sídlo.

 

More v tejto oblasti je skutočne krásne, s odtieňmi  bledomodrej až smaragdovo zelenej dokonca patrí od roku 1991 k chráneným morským oblastiam. Nachádza sa tu tiež najrozsiahlejšia morská oblasť v Taliansku Capo Rizzuto, ktorú tvorí až 15 000 hektárov morského povrchu. Mys Capo Colonna, ktorý ohraničuje chránenú oblasť,  je skutočným archeologickým skvostom, dôkazom jeho nádhery je Magna Graecia. Nachádza sa tu tiež posledný zachovaný dórsky stĺp slávneho chrámu, ktorý bol zasvätený bohyni Hera Lacinia.

 

K historickým pamiatkám mesta neodmysliteľne patrí Zámok Charlesa V. s rozmanitými vyhliadkovými vežami, Katedrála, v ktorej sa nachádza čierna Madonna privezená za obdobia raného kresťanstva z Východu, historické centrum mesta s jeho ušľachitlými palácmi a Národné archeologické múzeum. Cirò Marina bolo v minulosti archeologickým a kultúrnym centrom, nachádzajú sa tu aj ruiny Apollovho chrámu. V roku 2004 bolo toto mesto ocenené Modrou vlajkou za čistotu mora a kvalitu plážových služieb a ponúk. Pre mladších návštevníkov môže byť obzvlášť zaujímavým miestom Akvárium a Vzdelávacie centrum morského prostredia.

 

Zámok Charlesa V.

Pre tých, ktorých zaujíma aj okolitá príroda dávame do pozornosti park Montagnella, v ktorom sa nachádza aj známe Giglietto Valley, vrch Pizzuta a samozrejme aj neoceniteľné prírodné národné dedičstvo, ktorým je pre túto oblasť Národný park Sila. Počas exkurzie v národnom parku môžete fotografovať, pozorovať vtáky, unikátne žulové skaly Fosso Iannace a pre cyklistov prechádzajúcich parkom odporúčame trasu Gariglione, ktorá je oázou jedinečnej krásy v srdci parku. Vrchol Santa Barbara sa používa ako Astronomické observatórium a poskytne vám opäť iný pohľad na krásy prírody. Využiť môžete tiež možnosť riečneho trekingu, ktorý vás spojí s nenarušenou prírodou. V ponuke pre peších turistov sú tiež trasy pod vodou, vďaka ktorým objavíte faunu a flóru chránenej oblasti Isola di Capo Rizzuto.

 

Ak vás zaujíma miestna kultúra a umenie, určite nevynechajte dedinu Palumbo, ktorá je bohatou zbierkou umenia a miestneho folklóru, ponúka tiež nádherný pohľad na krajinu z jazera Ampollino až na nekonečné lesy, ktoré túto oblasť pokrývajú. Z miestnych špecialít vyskúšajte víno z oblasti Cirò a chlieb Cutro vyrobený z tvrdej pšenice, ktorý vďaka výbornej chuti dostanete už aj v severnejších regiónoch Talianska. Z miestneho ovčieho mlieka sa vyrába pochúťka  pecorino cotronese, ochutnajte aj miestnu salámu suppressata a sardinky, ktoré sa považujú za kaviár južanov. V lete ochutnajte z miestneho jedálnička špecialitu Pipi a Patati, ktorá sa vyrába zo sladkých papričiek a zemiakov s cesnakom a olivovým olejom.

 

Poloha Crotone na juhu Talianska

Nádherné čisté more, bohaté kultúrne aj prírodné dedičstvo a jedinečná gastronómia. Aj takto by sa dalo v skratke popísať mesto Crotone. Turistov láka vďaka svojmu panoramatickému umiestneniu, rovnako tak vďaka klasickému talianskemu životnému štýlu. Počas svojej histórie si toto mesto prešlo svojimi vzostupmi aj pádmi až kým sa z neho nakoniec stalo ekonomicky obnovené miesto, ktoré dokáže osloviť mnohých turistov a má im skutočne čo ponúknuť.

 

 

Adventný koncert 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019