Vitajte v talianskom Crotone!

Mesto Crotone sa nachádza na pobreží južného Talianska, v blízkosti hôr a prírodných oáz, obmývané Iónskym morom. Mesto založil Myscellus už v roku 710 p.n.l. ako Achájsku kolóniu Croton. Neskôr dostalo názov Cotrone a až od roku 1928 bol jeho názov zmenený na súčasné Crotone a v roku 1994 sa stalo hlavným mestom novovzniknutej Provincie […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Mesto Crotone sa nachádza na pobreží južného Talianska, v blízkosti hôr a prírodných oáz, obmývané Iónskym morom. Mesto založil Myscellus už v roku 710 p.n.l. ako Achájsku kolóniu Croton. Neskôr dostalo názov Cotrone a až od roku 1928 bol jeho názov zmenený na súčasné Crotone a v roku 1994 sa stalo hlavným mestom novovzniknutej Provincie Crotone. Podľa legendy sa názov tohto mesta spája s gréckym polobohom Herkulesom, ktorý ho tak pomenoval z úcty k svojmu priateľovi Crotonovi, ktorého náhodne smrteľne zranil.

Jednou z najznámejších a aj veľmi vplyvných osobností žijúcich v minulosti v tomto meste bol matematik a fyzik Pytagoras. Ten tu v roku 530 p.n.l. založil svoju školu nazývanú Pythagoreans, ktorú navštevoval napríklad aj známy filozof, matematik a astronóm Philolaus. Táto škola mala v meste značný vplyv, jej najvyšší koncil zložený z tisíc členov riadil celé mesto. Pyrhova vojna prinútila viac než polovicu obyvateľov mesta, aby ho opustili a zvyšok populácie sa podvolil Rímu. Po bitke pri Kán počas druhej púnskej vojny sa mesto Crotone vzoprelo Rímu a Hannibal si z neho urobil zimné sídlo.

 

More v tejto oblasti je skutočne krásne, s odtieňmi  bledomodrej až smaragdovo zelenej dokonca patrí od roku 1991 k chráneným morským oblastiam. Nachádza sa tu tiež najrozsiahlejšia morská oblasť v Taliansku Capo Rizzuto, ktorú tvorí až 15 000 hektárov morského povrchu. Mys Capo Colonna, ktorý ohraničuje chránenú oblasť,  je skutočným archeologickým skvostom, dôkazom jeho nádhery je Magna Graecia. Nachádza sa tu tiež posledný zachovaný dórsky stĺp slávneho chrámu, ktorý bol zasvätený bohyni Hera Lacinia.

 

K historickým pamiatkám mesta neodmysliteľne patrí Zámok Charlesa V. s rozmanitými vyhliadkovými vežami, Katedrála, v ktorej sa nachádza čierna Madonna privezená za obdobia raného kresťanstva z Východu, historické centrum mesta s jeho ušľachitlými palácmi a Národné archeologické múzeum. Cirò Marina bolo v minulosti archeologickým a kultúrnym centrom, nachádzajú sa tu aj ruiny Apollovho chrámu. V roku 2004 bolo toto mesto ocenené Modrou vlajkou za čistotu mora a kvalitu plážových služieb a ponúk. Pre mladších návštevníkov môže byť obzvlášť zaujímavým miestom Akvárium a Vzdelávacie centrum morského prostredia.

 

Zámok Charlesa V.

Pre tých, ktorých zaujíma aj okolitá príroda dávame do pozornosti park Montagnella, v ktorom sa nachádza aj známe Giglietto Valley, vrch Pizzuta a samozrejme aj neoceniteľné prírodné národné dedičstvo, ktorým je pre túto oblasť Národný park Sila. Počas exkurzie v národnom parku môžete fotografovať, pozorovať vtáky, unikátne žulové skaly Fosso Iannace a pre cyklistov prechádzajúcich parkom odporúčame trasu Gariglione, ktorá je oázou jedinečnej krásy v srdci parku. Vrchol Santa Barbara sa používa ako Astronomické observatórium a poskytne vám opäť iný pohľad na krásy prírody. Využiť môžete tiež možnosť riečneho trekingu, ktorý vás spojí s nenarušenou prírodou. V ponuke pre peších turistov sú tiež trasy pod vodou, vďaka ktorým objavíte faunu a flóru chránenej oblasti Isola di Capo Rizzuto.

 

Ak vás zaujíma miestna kultúra a umenie, určite nevynechajte dedinu Palumbo, ktorá je bohatou zbierkou umenia a miestneho folklóru, ponúka tiež nádherný pohľad na krajinu z jazera Ampollino až na nekonečné lesy, ktoré túto oblasť pokrývajú. Z miestnych špecialít vyskúšajte víno z oblasti Cirò a chlieb Cutro vyrobený z tvrdej pšenice, ktorý vďaka výbornej chuti dostanete už aj v severnejších regiónoch Talianska. Z miestneho ovčieho mlieka sa vyrába pochúťka  pecorino cotronese, ochutnajte aj miestnu salámu suppressata a sardinky, ktoré sa považujú za kaviár južanov. V lete ochutnajte z miestneho jedálnička špecialitu Pipi a Patati, ktorá sa vyrába zo sladkých papričiek a zemiakov s cesnakom a olivovým olejom.

 

Poloha Crotone na juhu Talianska

Nádherné čisté more, bohaté kultúrne aj prírodné dedičstvo a jedinečná gastronómia. Aj takto by sa dalo v skratke popísať mesto Crotone. Turistov láka vďaka svojmu panoramatickému umiestneniu, rovnako tak vďaka klasickému talianskemu životnému štýlu. Počas svojej histórie si toto mesto prešlo svojimi vzostupmi aj pádmi až kým sa z neho nakoniec stalo ekonomicky obnovené miesto, ktoré dokáže osloviť mnohých turistov a má im skutočne čo ponúknuť.

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

Jediný McDonald’s na svete s tyrkysovým logom: Na výnimku má dobrý dôvod.

Prevádzka fastfoodu v USA dostala špeciálnu výnimku, aby sa prispôsobila miestnej legislatíve.

21. augusta 2019


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019