Vitajte v talianskom Crotone!

Mesto Crotone sa nachádza na pobreží južného Talianska, v blízkosti hôr a prírodných oáz, obmývané Iónskym morom. Mesto založil Myscellus už v roku 710 p.n.l. ako Achájsku kolóniu Croton. Neskôr dostalo názov Cotrone a až od roku 1928 bol jeho názov zmenený na súčasné Crotone a v roku 1994 sa stalo hlavným mestom novovzniknutej Provincie… Prečítať celé
Vydané 10. augusta 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Mesto Crotone sa nachádza na pobreží južného Talianska, v blízkosti hôr a prírodných oáz, obmývané Iónskym morom. Mesto založil Myscellus už v roku 710 p.n.l. ako Achájsku kolóniu Croton. Neskôr dostalo názov Cotrone a až od roku 1928 bol jeho názov zmenený na súčasné Crotone a v roku 1994 sa stalo hlavným mestom novovzniknutej Provincie Crotone. Podľa legendy sa názov tohto mesta spája s gréckym polobohom Herkulesom, ktorý ho tak pomenoval z úcty k svojmu priateľovi Crotonovi, ktorého náhodne smrteľne zranil.

Jednou z najznámejších a aj veľmi vplyvných osobností žijúcich v minulosti v tomto meste bol matematik a fyzik Pytagoras. Ten tu v roku 530 p.n.l. založil svoju školu nazývanú Pythagoreans, ktorú navštevoval napríklad aj známy filozof, matematik a astronóm Philolaus. Táto škola mala v meste značný vplyv, jej najvyšší koncil zložený z tisíc členov riadil celé mesto. Pyrhova vojna prinútila viac než polovicu obyvateľov mesta, aby ho opustili a zvyšok populácie sa podvolil Rímu. Po bitke pri Kán počas druhej púnskej vojny sa mesto Crotone vzoprelo Rímu a Hannibal si z neho urobil zimné sídlo.

 

More v tejto oblasti je skutočne krásne, s odtieňmi  bledomodrej až smaragdovo zelenej dokonca patrí od roku 1991 k chráneným morským oblastiam. Nachádza sa tu tiež najrozsiahlejšia morská oblasť v Taliansku Capo Rizzuto, ktorú tvorí až 15 000 hektárov morského povrchu. Mys Capo Colonna, ktorý ohraničuje chránenú oblasť,  je skutočným archeologickým skvostom, dôkazom jeho nádhery je Magna Graecia. Nachádza sa tu tiež posledný zachovaný dórsky stĺp slávneho chrámu, ktorý bol zasvätený bohyni Hera Lacinia.

 

K historickým pamiatkám mesta neodmysliteľne patrí Zámok Charlesa V. s rozmanitými vyhliadkovými vežami, Katedrála, v ktorej sa nachádza čierna Madonna privezená za obdobia raného kresťanstva z Východu, historické centrum mesta s jeho ušľachitlými palácmi a Národné archeologické múzeum. Cirò Marina bolo v minulosti archeologickým a kultúrnym centrom, nachádzajú sa tu aj ruiny Apollovho chrámu. V roku 2004 bolo toto mesto ocenené Modrou vlajkou za čistotu mora a kvalitu plážových služieb a ponúk. Pre mladších návštevníkov môže byť obzvlášť zaujímavým miestom Akvárium a Vzdelávacie centrum morského prostredia.

 

Zámok Charlesa V.

Pre tých, ktorých zaujíma aj okolitá príroda dávame do pozornosti park Montagnella, v ktorom sa nachádza aj známe Giglietto Valley, vrch Pizzuta a samozrejme aj neoceniteľné prírodné národné dedičstvo, ktorým je pre túto oblasť Národný park Sila. Počas exkurzie v národnom parku môžete fotografovať, pozorovať vtáky, unikátne žulové skaly Fosso Iannace a pre cyklistov prechádzajúcich parkom odporúčame trasu Gariglione, ktorá je oázou jedinečnej krásy v srdci parku. Vrchol Santa Barbara sa používa ako Astronomické observatórium a poskytne vám opäť iný pohľad na krásy prírody. Využiť môžete tiež možnosť riečneho trekingu, ktorý vás spojí s nenarušenou prírodou. V ponuke pre peších turistov sú tiež trasy pod vodou, vďaka ktorým objavíte faunu a flóru chránenej oblasti Isola di Capo Rizzuto.

 

Ak vás zaujíma miestna kultúra a umenie, určite nevynechajte dedinu Palumbo, ktorá je bohatou zbierkou umenia a miestneho folklóru, ponúka tiež nádherný pohľad na krajinu z jazera Ampollino až na nekonečné lesy, ktoré túto oblasť pokrývajú. Z miestnych špecialít vyskúšajte víno z oblasti Cirò a chlieb Cutro vyrobený z tvrdej pšenice, ktorý vďaka výbornej chuti dostanete už aj v severnejších regiónoch Talianska. Z miestneho ovčieho mlieka sa vyrába pochúťka  pecorino cotronese, ochutnajte aj miestnu salámu suppressata a sardinky, ktoré sa považujú za kaviár južanov. V lete ochutnajte z miestneho jedálnička špecialitu Pipi a Patati, ktorá sa vyrába zo sladkých papričiek a zemiakov s cesnakom a olivovým olejom.

 

Poloha Crotone na juhu Talianska

Nádherné čisté more, bohaté kultúrne aj prírodné dedičstvo a jedinečná gastronómia. Aj takto by sa dalo v skratke popísať mesto Crotone. Turistov láka vďaka svojmu panoramatickému umiestneniu, rovnako tak vďaka klasickému talianskemu životnému štýlu. Počas svojej histórie si toto mesto prešlo svojimi vzostupmi aj pádmi až kým sa z neho nakoniec stalo ekonomicky obnovené miesto, ktoré dokáže osloviť mnohých turistov a má im skutočne čo ponúknuť.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »