VIANOČNÉ TRHY

Vianočné trhy – varené víno, chutné jedlo a darčeky. Ale ako to celé začalo?

Pamätáte si ešte chuť vareného vína a zemiakovej lokše, ktorú ste si dali v kruhu priateľov v poriadnej zime počas vianočných trhov minulý rok? Zdá sa, že tento rok bude v niečom iný, no to ešte neznamená, že sa nemôžeme pozrieť na vianočné trhy. Ozaj, uvažovali ste o pôvode tejto už turistickej atrakcie, ktorá nás každoročne láka či do Viedne alebo do Prahy? Pozrieme sa na to spoločne. 
Vydané 27. novembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Čas Vianoc sa pomaly ale určite blíži. Čo si spájate s touto udalosťou? Sú to darčeky? Nebodaj zemiakový šalát a ryba? Alebo vianočná kapustnica a sladké medovníčky? Či dokonca varené víno na premrznutom námestí? Asi všetci vieme, že všetko vyššie spomenuté patrí k tomuto sviatku, avšak predvianočné obdobie sa určite spája s vianočnými trhmi.

S čím si spájate vianočné trhy?

Medovina, varené vínko, grilované klobásky, lokše, trdelníky, vianočné dekorácie, svetielka, vôňa ihličia, poriadny mráz a haldy snehu – takto si predstavujem vianočné trhy. V posledných rokoch nám chýba už len sneh, ktorý sa dostaví vždy až neskôr.

Zdroj: www.pixabay.com

Každá krajina, mesto či región majú svoje vlastné spôsoby a cesty ako túto udalosť pripraviť a oslaviť. Niekde začínajú skôr, niekde neskôr. Niekto má 50 stánkov a niekto iba 10. Niekde sneh je a niekde nie. Avšak, atmosféru Vianoc cítiť všade.

Kde sa zrodili vianočné trhy?

Uvažovali ste už aj nad tým ako vznikli vianočné trhy a ako to vyzeralo predtým? História tohto dlhoročného podujatia smeruje za hranice Slovenska, konkrétne do nemecky hovoriacich krajín ako je Rakúsko a Nemecko. Aj z tohto dôvodu sú viedenské vianočné trhy také povestné a originálne.

Zdroj: www.pixabay.com

Písali sa ešte roky stredoveku, kedy sa trhová história začala budovať. Samozrejme, vtedy sa nevedelo, že to vzrástne do súčasnej podoby a že tento sviatok naberie takú silu na svojej podstate. Spočiatku to bol čisto nábeženský zvyk, ktorý sa sústredil výhradne na kostol a jeho bezprostredné okolie. Celé to bolo o oslave narodenia Ježiša Krista, hrávali sa dramatické predstavenia s biblickým námetom, predávali sa naboženské suveníry.

Prilbižne od 15. storočia sa tieto ceremónie preniesli z prostredia kostola aj na ulicu, kde sa zgrupovali húfy ľudí, aby udalosť oslavili. Predavači síce nepredávali varené víno, ale obchod sa pomaly rozšíroval a ľudia začali kupovať viac. To, čo vidíme v súčasnosti pod vianočnými stánkami, to má tradíciu. Vianočné dekorácie s náboženským motívom ako je napríklad Betlehém siaha presne do počiatku tohto trhového zrodenia.

Inzercia

Zdroj: www.pixabay.com

Darčeky ako ich poznáme v súčasnej podobe, tak tie kedysi na Vianoce deti nepoznali. Darčeková tradícia sa spájala skôr s oslavou Sv. Mikuláša v podobe ovocia a sladkého potešenia ako to poznáme ešte aj teraz u staršej generácie, kedy babka dáva do mikulášskej ponožky svojim vnúčencom kilo pomarančov a mandarínok.

Vianočné dekorácie, ktoré sa predávali boli veľmi jednoduché a dali sa pripraviť z ľahko dostupných materiálov. Udržalo sa to dodnes, kedy vidíme rôzne dekorácie vyrobené zo sušeného ovocia. Zdroj: www.pixabay.com

Ľuďom sa udalosť páčila, nevyzdobovala sa už len cirkev, ale aj ulica – zelené ihličie rozvoniavalo a čoraz viac znázorňovalo čas Vianoc. Postupne sa táto tradícia rozšírila aj do zahraničia, no z dnešných skúsenosti by som povedala, že skôr do tých chladnejších krajín ako do tepla. Veď, kto by uprednostnil vianočnú atmosféru na trhoch v Ríme pred tou viedenskou?

Vianočný turizmus!

Vitajte v súčasnosti – cestovanie za vianočnými trhmi. Praha, Viedeň a Budapešť – toto sú naše tzv. ohniská. Zvedaovsť – prirodzená ľudská vlastnosť. Chceme vidieť ten najkrajší vianočný stromček a vysvietené nočné ulice, chceme ochutnať to najlepšie varené víno a grilovanú klobásku. Chceme zažiť tu pravú atmosféru pripomínajúcu ten najkrajší čas v roku.

Zdroj: www.pixabay.com

Na toto dobrodružstvo zvyčajne stačí jeden víkend. Nepotrebujete veľa času, stačí „zbaliť“ zopár kamarátov, plnú peňaženku a môže sa ísť.

Slováci si najviac obľúbili našich susedov – Praha, Viedeň a Budapešť. Je to najbližšie a ľahko dostupné. Veď aj veľa cestovných kancelárii ponúka vianočné zájazdy s cieľom brázdenia týchto pouličných marketov s vianočnou tématikou, kde uvidíte najkrajšie zdobené stromčeky na námestí mestá, kde sa celé vianočné šialenstvo odohráva. Aj dopravcovia sa preladia na „čas Vianoc“ a ponúkajú tzv. lacné vianočné lístky na vlak či autobus.

Aká je realita?

Už to nie je ten pôvodný sviatok a tradícia, ktorá sa zrodila ešte v stredoveku kdesi v Nemecku, kedy ľudia oslavovali narodenie Ježiša Krista a na ulici sa ozývali radostné výkriky „Prišiel Ježiš Kristus“. Už to nie je ani o tej ľudskej spolupatričnosti. Už to nie je ani oslava organizovaná v kostoloch.

Zdroj: www.pixabay.com

Ide o oslavu gigantických rozmerov, ktorá sa viac-menej stala komerčná. Avšak, toto človek vidí len keď sa hlbšie zamyslí. Vianočnú atmosféru si vychutnáme až po druhej alebo tretej šálke predraženého vína, ale tie spomienky a čas Vianoc ostanú v nás.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.