Osobnosti

Diego Maradona: Fenomenálny futbal, ženy, drogy a sláva vďaka podvodu. Prečo ho ľudia majú za boha?

Po ukončení kariéry častejšie hovoril o svojich démonoch, o problémoch, ktoré prežíval. Donekonečna sa za svoje prešľapy ospravedlňoval. Vyviedol toho viac, ako ktokoľvek iný, zároveň bol pre milióny ľudí viac, ako ktokoľvek iný.
Vydané 27. novembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Maradona bol kontroverzný, problémový, spolupracoval s mafiou, bral drogy. Lenže bol aj vzorom vytrvalosti, odolnosti, vodcovský typ a pre milióny ľudí bol a stále je bohom. Zomrel v stredu vo veku 60 rokov a Argentína vyhlásila trojdňový štátny smútok, Taliansko sa do neho ponorilo na jeden deň. Ako mohol mať jeden futbalista s číslom 10 na chrbte takú moc?

 

Ľudia, ktorí o ňom prakticky skoro nič nevedia, ho majú zaškatuľkovaného ako narkomana a podvodníka. Aj kvôli tomu, že zahral rukou v pamätnom zápase s Anglickom na majstrovstvách sveta v Mexiku v roku 1986, no práve táto ruka z neho urobila legendu a boha pre všetkých Argentínčanov. Zrejme ako jediný futbalista na svete  svoju cirkev, Cirkev Diega Maradonu.

Nebol len tak obyčajný človek alebo obyčajný futbalista. Podľa mnohých to bol génius, ktorý teraz stoji na rovnakom piedestáli ako Che Guevarra, politička Eva Perónová či automobilový pretekár Juan Manuel Fangio. No pre Argentínu bol tou úplne top osobnosťou. Aj z hľadiska svetovej histórie bol postavičkou, ktorá svojím nadaním patrí do spoločnosti Mozarta, Michelangela, Da Vinciho a podobných majstrov, píše Mart Eslem pre Denik.cz. Zdajú sa vám tieto slová ako príliš silné? Aj nám, no milióny ľudí po celom svete by nesúhlasili s nami.

Maradonov život netvorila iba jeho božia ruka a drogové avantúry. Po mnoho rokov týždeň čo týždeň podával neuveriteľné výkony na futbalovom ihrisku, až to bolo nepochopiteľné a ukazuje to, ako veľmi vyčnieval nad všetkými svojimi súpermi a spoluhráčmi. Výnimočný futbalista si však prešiel život, ktorý by zvládol asi iba málokto z nás.

Diego Maradona aj napriek svojej vodcovskej povahe a neskôr zostarnutému zovňajšku zostal vnútri dieťaťom. Žil pod neuveriteľným tlakom, každý si chcel siahnuť, každý sa s ním chcel odfotiť, ľudia omdlievali, keď ho videli. Fanúšikov chytali priam psychopatické stavy, keď ho videli naživo, záchvaty plaču a keď niekomu v dave podal ruku, bol to pre toho človeka zážitok na celý život.

 

Inzercia

Je to pre Argentínu je Maradonova smrť obrovský šok aj napriek tomu, že mal už šesťdesiat rokov. Aj reportéri televíznych staníc plakali v priamom prenose a za svoje slzy sa nehanbili. O bežných obyvateľoch Talianska a Argentíny nehovoriac.

Poukazuje to jednak na veľkosť Diega, tak aj na to, ako sú ľudia schopní odovzdať svoje sympatie doslova komukoľvek. Stačí byť výrazná osobnosť a vedieť dobre kopať do lopty, na ostatnom, zdá sa, nezáleží.

Samotný gól rukou, ktorý dal Maradona rukou, sa stal známy ako akt „ruky Boha“. Na jednej strane sa jednalo o podvod, niečo proti pravidlám férovej hry, no Maradonovi prešiel preto, lebo sa odohral za účasti vypätých emócií.  Štyri roky predtým prebehla vojna o Falklandské ostrovy (argentínsky Islas Malvinas). Počas krátkeho konfliktu zomrelo niekoľko stoviek Argentínskych vojakov. Bola to obrovská tragédia pre celý národ.

Preto stretnutie vo futbale Argentína proti Anglicku na Majstrovstvá sveta v Mexiku bolo na rovnakej úrovni ako niekdajšie hokejovej bitky Československa a Sovietskeho zväzu. Pre Argentínčana bolo prvotným úlohou poraziť Anglicko ako také, nielen jeho hráčov. Bolo to viac ako vyhrať celý šampionát. Napokon Angličania museli prehltnúť porážku gólom, ktorý nemal platiť, bola to národná pomsta Argentíny Anglicku. Dodnes žiadny Argentínčan, ktorý je skutočným vlastencom, nikdy nepovie, že by ten gól nemal platiť.

„Čakal som, až mi spoluhráči pribehnúť gratulovať, ale nikto sa neblížil. Tak im hovorím: No tak, oslavujte so mnou, inak to rozhodca neuzná!“

Tým sa Diego v očiach svojho národa stal nesmrteľným.

 

Čo by sa stalo, keby Maradonov gól rozhodca neuznal? Jeho kariéra by určite vyzerala úplne inak a on by sa možno do svojej rodnej krajiny nemohol ani vrátiť. Taký fanatický vie byť futbalový národ. Nevďačný – alebo prehnane vďačný.

Vtedy vznikla aj ikonická slovná hračka D10S, teda Dios, Boh. Teraz sa v súvislosti s úmrtím Maradonu píše AD10S, teda Adios.

 

Drogy ho ničili, on ich miloval

Na to, aký bol Maradona v živote mimo ihriska, povedali svoje členovia kapely Oasis:

Keď ešte slávna britská skupina fungovala v pôvodnej zostave, išli dnes rozhádaní bratia Liam a Noel Gallagher po koncerte v Argentíne do jedného baru. A tam sa udiala nasledujúce scénka.

„Vstúpila halda ľudí a čoskoro sme zistili, že medzi nimi je aj Maradona,“ spomínal Noel pre magazín VICE.

Cez svojho tlmočníka si súrodenci vymohli, že sa môžu pridať k partii, ktorú okrem veľkého Diega tvorila aj veľká skupina žien.

 

 

Diali sa tam určité … veci. A do toho Maradona uprostred miestnosti robil nožičky s viečkom od fľaše. Okolo neho veľa bab. Mal takto veľké zreničky, obrovské. Naše na tom neboli lepšie,“ opisoval situáciu Gallagher. Rozšírené zreničky napokon neboli pre Maradonu výnimočné, v drogách mal nos ponorený častejšie ako ktokoľvek iný.

Atmosféra bola zvláštna, povedali sme si: poďme urobiť rýchlu fotku a ideme do pr ….,“ pokračoval. Než však Oasis opustili Maradonovu párty, dostali od argentínskej hviezdy odkaz. „Vraj ak odídete s jednou z tých ku…, nechá vás zastreliť,“ povedal im prekladateľ.

Vzhľadom k Maradonovej povesti je pravdepodobné, že historka je pravdivá. Jeho mimoriadne búrlivá minulosť je dobre známa.

Priatelil sa s kontroverznými politikmi, bol podmienečne odsúdený za prechovávanie drog, potom sa prevalili daňové úniky, po novinároch strieľal vzduchovkou, jednému prešiel nohu, rád používal ostré slová, nadávky a vedel sa vyhrážať.

Diego Maradona so skupinou Queen, napravo od Freddieho Mercuryho. Foto: Wikimedia Commons

Kariéru mu ukončil kokaín, keď v tridsiatich šiestich tretíkrát neprešiel dopingovým testom.

Prvýkrát ho pritom okúsil už v roku 1982, no prvý vážny problém mal v Neapole až o deväť rokov neskôr, dostal trest na 15 mesiacov.

V časoch najväčšej slávy totiž fungoval v bláznivom režime: Nedeľa – zápas. Nedeľná noc až stredajšie ráno – divoká party. Streda až sobota – očistný proces. Nedeľa – zápas.

Keď na tie roky v Taliansku spomínal, niekoľkokrát sa kajal a často svojich činov ľutoval.

Viete si predstaviť, ako dobrý som mohol byť, keby som nikdy nespoznal drogy?“ hovoril o sebe. „Svoju závislosťou som dal súperom do ruky tromfy.“

Inokedy zase o drogách tvrdil: „Zo začiatku ste vďaka nim v eufórii. Je to ako vyhrať majstrovstvá sveta, takže si hovoríte: koho zaujíma zajtrajšok, keď som dnes vyhral šampionát?

Keď ho pozitívny test na efedrín vyradil v roku 1994 z majstrovstiev sveta, tvrdohlavo sa obhajoval. „Odrezali mi nohy a nenechali ma brániť sa. Neužíval som drogy, neviem, čo sa stalo, prisahám, že som nedopoval. Ale vidím, že to nikoho nezaujíma. “

V tej dobe sa čím ďalej, tým viac stával tieňom fenomenálneho Diega. Toho, ktorý v roku 1986 ako kapitán aj najlepší hráč turnaja doviedol Argentínu k zlatu a o štyri roky neskôr k striebru. Toho, ktorý slabému Neapolu pomohol k dvom titulom či triumfu v Pohári UEFA.

Urobil som veľa chýb a tvrdo som za ne zaplatil,“ vyhlasoval neskôr.

Po ukončení kariéry častejšie hovoril o svojich démonoch, o problémoch, ktoré prežíval. Donekonečna sa za svoje prešľapy ospravedlňoval.

Počas svojho života musel aj na psychiatrickú kliniku. „Šialenstvo je desivé. Na klinike som sa cítil ako Jack Nicholson vo filme Prelet nad kukučím hniezdom… Bol tam jeden chlap, čo si myslel, že je Robinson Crusoe. Nikto mi neveril, že som Maradona.“

Na prelome tisícročí už mu novinári chystali nekrológy, keď sa predávkoval na dovolenke v Uruguaji. O štyri roky neskôr mal namále ešte viac. Mak 43 rokov, keď ho zachraňovali na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Visel som na vlásku,“ priznal, keď sa vylízal z najhoršieho. „Už som vchádzal do tunela, ale fanúšikovia Boca Juniors ma stiahli späť. A za nimi šli fanúšikovia River Plate, San Lorenza, Racingu, Huracan, Independiente. “

Tentoraz ho na pomyselnej ceste za svetlom už nikto nezastavil. Maradona, narodený 30. októbra 1960, zomrel v stredu 25. novembra 2020 o 22:00, vo veku 60 rokov, na infarkt a jeho smrť sa hneď stala svetovou témou číslo jeden. Jeho právnik a dlhoročný priateľ Matias Morla jeho smrť označil za „idiotský zločin“, ktorý mal byť dôsledkom zanedbanej zdravotnej starostlivosti. Kto vie, ako to bolo naozaj.

Má sa však za potvrdené, že posledné slová legendy menom Diego Maradona boli: „Me siento mal“ (Cítim sa zle).

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.