#spacex #elonmusk

V stredu budete môcť pozorovať satelit Starlink-5 (live mapa aktuálnej polohy satelitov)

Satelity SpaceX Starlink nad nami lietajú neustále, ale zajtra bude jeden z nich výborne viditeľný.
Vydané 28. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Satelity Starlink spoločnosti SpaceX budia kontroverzie. Na jednej strane sú technologickým a strategickým majstrovstvom, na druhej strane budia obavy o bezpečnosť obežnej dráhe okolo Zeme a už dnes spôsobujú pozorovacie problémy astronómom. Satelity v súčasnosti križujú orbit Zeme po pravidelných trajektóriách, ale napríklad v tomto období niektoré upravujú svoje orbity.

Pred niekoľkými dňami internetom prebehlo hneď niekoľko populárnych fotografií, ktoré zachytávali prelet celého pásu satelitov Starlink. Boli pozorovateľné voľným okom a vyzerali ako pás svetelných bodov na nočnej oblohe. Toto nevšedné divadlo mohli pozorovať aj úplne bežní ľudia bez profesionálnej výbavy.

Nad Slovenskom teraz celý pás satelitov síce letieť nebude, môžete ale v stredu (29.4.2020) večer výjsť von a sledovať oblohu – ak bude dobré počasie, budete môcť približne o 22:00 hodine (plus mínus desať minút) vidieť satelit Starlink-5. Malo by sa jednať o veľmi jasný úkaz.

Satelity letiace po orbite v čase, keď takmer spoza Zeme na ne svieti Slnko, môžeme pozorovať doslova každú noc. Stačí sa len kedykoľvek počas noci pozrieť hore a vyčkať. Satelit vyzerá ako hviezda, ale nebliká a pohybuje sa dokonale plynulým pohybom. Spočiatku si možno pomyslíte, že je to asteroid letiaci okolo Zeme, lenže ten by po niekoľkých sekundách vzplanul do bielej čiary alebo dokonca červenej. Vtedy sa z asteroidu stal meteorit.

Je potrebné pripomenúť, že satelity Starlink môže tiež sledovať prakticky každú jednu noc, avšak so slabšou viditeľnosťou. Niekdy ich ani len nezahliadnete, hoci stránka findstarlink.com avizuje prelet. Napríklad dnes (utorok 28.4.2020) sa mali satelity objaviť na nočnej oblohe aj približne v čase 2:20 hod a 3:53 hod ráno, potom večer sa možno ukážu v časoch 21:24 a 23:00 hod.

Len pre zaujímavosť – satelit obyčajne obletí celú Zem za asi 90 minút. Denne tak spraví asi 16 obletov okolo planéty.

 

Celá konštelácia Starlinku by mala zahŕňať celkovo takmer 12-tisíc družíc, budú poskytovať širokopásmové pripojenie k internetu. Projekt by mal byť dokončený v roku 2027.

 

Kde sú satelity Starlink práve teraz?

(pre aktuálne zobrazenie kliknite na stredné tlačidlo Live Map)

Pokračujte na ďalší príspevok »