Aktuality

Saudská Arábia definitívne ruší bičovanie aj trest smrti pre deti

Saudská Arábia pristúpila ku kroku, ktorý bude chválený i kritizovaný. Tresty smrti sa ale rušia iba pre vybranú skupinu ľudí, ostatní budú naďalej žiť pod hrozbou úradne povolenej vraždy ako trestu za vybrané zločiny.
Vydané 27. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Iba dva dni po tom, čo Saudská Arábia vyhlásila zrušenie trestu bičovaním (zdroj: Bloomberg), vyšla ďalšia správa o ďalšom opatrení v ústrety napĺňaniu ľudských práv. Po novom Saudská Arábia ruší tresty smrti pre deti do 18 rokov, ktoré boli doteraz v platnosti (zdroj: The Guardian).

„Namiesto toho dostane jednotlivec trest odňatia slobody v trvaní najviac 10 rokov v zariadení na zadržiavanie mladistvých,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Očakáva sa, že dekrét ušetrí životy najmenej šiestich mužov z menšinového šiitského spoločenstva, ktorí sú odsúdení na smrť. Boli obvinení z účasti na protivládnych protestoch počas povstaní „Arabskej jari“, keď mali menej ako 18 rokov.

Odborníci OSN na ľudské práva minulý rok naliehavo vyzvali Saudskú Arábiu, aby zastavila plány na ich vykonanie.

„Je to dôležitý deň pre Saudskú Arábiu,“ uviedol Awwad Alawwad.

„Vyhláška nám pomáha pri zavádzaní modernejšieho trestného zákona.“

Saudská Arábia má jednu z najvyšších mier popráv na svete, podozrivé osoby sú odsúdené za terorizmus, vraždu, znásilnenie, ozbrojené lúpeže a obchodovanie s drogami. Saudská Arábia popravila v roku 2019 najmenej 187 osôb, čo je podľa oficiálnych údajov najvyšší počet od roku 1995, keď bolo z úradnej moci zabitých 195 ľudí.

Bičovanie bolo pritom zrušené iba v sobotu 25.4.2020. Najvýznamnejším prípadom bičovania v posledných rokoch bol prípad saudského blogera Raifa Badawiho, ktorý bol v roku 2014 odsúdený na 10 rokov väzenia a 1 000 rán bičom za obvinenie z „urážania“ Islamu. (zdroj: The Guardian)

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »