Biznis

Toto je najbohatší učiteľ sveta: na čom zarobil, ak nie učením?

Bohatí bohatnú, chudobní sú ešte chudobnejší. Koronakríza je pre väčšinu veľkou hrozbou, iným priniesla obrovské majetky.

Titulná fotografia: Timothy Springer v rozhovore pre Bloomberg | Autor fotografie: Scott Eisen pre Bloomberg

Keď americká spoločnosť Moderna v roku 2018 vstúpila na burzu a stala sa verejne obchodovateľnou, stalo sa z nej najväčšie biotechnologické IPO v histórii. IPO znamená Initial Public Offering, prvá verejná ponuka akcií. Pre niektoré firmy je uvedenie na burzu výhodné, pre iné nie, vo veľkej miere úspech IPO záleží aj na marketingu spoločnosti a na tom, ako sa jej podarí presadzovať pozitívne správy z jej prostredia.

Príležitosť dobre investovať videl aj harvardský profesor medicíny Timothy Springer, zadovážil si akcie v ich najnižšej hodnote v celkovej výške 5 miliónov amerických dolárov a na konci rovnakého dňa bilancoval s 320-miliónovým účtom. Tých 5 miliónov dolárov nemal zo zamestnania, ale z predchádzajúceho podnikania, keď za 100 miliónov dolárov predal svoj prvý biznis Millennium Pharmaceuticals. V nadväznosti na zisk na Moderne poskytol v roku 2018 pre Bloomberg rozhovor, v ktorom tvrdil, že „cíti, že má pre seba dosť majetku, aspoň na nejaký čas“ a že viac ani nepotrebuje. To bolo v čase, keď vlastnil akcie spoločnosti v hodnote už 400 miliónov dolárov.

Stal sa teda naozaj bohatým, ale v nasledujúcich dvoch rokoch sa spoločnosti Moderna darilo natoľko, že sa zo Springera stal miliardár.

Springer sa stal jedným z najbohatších učiteľov sveta vďaka tomu, že sa spoločnosť Moderna úspešne uchádzala o grant na vývoj lieku proti novému koronavírusu COVID-19. Vakcína s názvom mRNA-1273 je natoľko perspektívna, že grant na jej ďalší vývoj predstavoval 483 miliónov amerických dolárov. Vďaka nemu však hodnota spoločnosti na burze stúpla nevídaným spôsobom.

INZERCIA

Springerovi sa podarilo včasným nákupom akcií Moderny zhodnotiť svoj vklad natoľko, že z pôvodnej 5-miliónovej investície sa stalo viac ako 800 miliónov dolárov. Spoločne s jeho ďalším majetkom sa tak zaraďuje do zoznamu dolárových miliardárov, hoci ešte nefiguruje v zozname TOP500 miliardárov podľa Bloomberg.

Ako teda môže učiteľ skutočne zbohatnúť? Bohužiaľ, zatiaľ to nevyzerá tak, že učiteľskou prácou, dokonca ani na Harvarde. Recept na zbohatnutie spočíva skôr v schopnosti učiť sa nové veci, diverzifikovať svoje činnosti a kapitály, správne odhadovať situáciu, využívať príležitosti, ktoré sa naskytajú. A ani to všetko nemusí byť tým skutočným receptom, občas je to o obyčajnej náhode.

Ako nedávno povedal Elon Musk, podnikatelia sa nemajú čo motivovať, ale majú konať.

Jedna miliarda slovenského učiteľa

Pre zaujímavosť: ako dlho by musel dobre platený slovenský učiteľ pracovať, aby si zamestnaním zarobil jednu miliardu eur?

Plat priemerného slovenského učiteľa je podľa portálu platy.sk 718 až 1 268 EUR v hrubom. Učiteľ základnej školy má pritom priemerný plat 753 – 1 242 EUR v hrubom. Počítajme teda s hornou hranicou priemerného platu, 1 268 eur v hrubom. Koľko teda potrvá učiteľovi s týmto platom, kým zarobí 1 miliardu eur?

1 000 000 000 / 1 268 = 788 643 mesiacov, teda /12 je ~65 720 rokov. Až pri tomto prepočte si môžeme lepšie uvedomiť, aké bohatstvo je to tá jedna miliarda eur.

Pripomíname, že údaje o Springerovi boli v amerických dolároch.