ARCHITEKTÚRA
V Bratislave vyrastú dva nové mrakodrapy. Jeden z nich bude druhý najvyšší v Európskej únii
Po najvyššej budove na Slovensku Eurovea Tower v hlavnom meste vyrastú ďalšie dve výškové budovy.
Nachádzať sa v nich má vyše tisíc bytov.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Nie je to tak dávno, kedy v Bratislave vyrástla doposiaľ najvyššia budova na Slovensku. Ňou sa tak prekonávanie „výškových limitov“ nekončí, developeri plánujú ďalší monumentálny projekt.
Ako informuje Denník N, za najvyššou výškovou budovou Eurovea Tower stojí developer JTRE, v minulosti známy ako J&T Real Estate. Verejnosti ju v plnej kráse predviedol minulú jeseň, pričom ju možno nájsť v modernej mestskej štvrti Eurovea City, ktorá sa nachádza na pomedzí Starého Mesta a Ružinova. Má 46 poschodí a jej výška dosahuje 168 metrov. Čoskoro ju však zrejme tromfne iná stavba z dielne rovnakého developera.
Prvé zmienky o nových mrakodrapoch v hlavnom meste vznikli už pred dvoma rokmi. Spoločnosť JTRE pred pár dňami predstavila ich podobu. Vyrásť majú na križovatke ulíc Košická a Pribinova. Nachádzať sa má v nich vyše tisíc bytov.
Druhá najvyššia veža v Európskej únií
Jeden z nich má vyrásť vo výške 260 metrov. Pôjde tak o druhú najvyššiu budovu v rámci Európskej únie.
Svoje druhé miesto mu ponúkne o meter nižšia veža v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, ktorá meria 259 metrov. Prvenstvo si naďalej udrží mrakodrap vo Varšave s výškou 310 metrov.
Druhá stavba bude o niečo menšia, dosahovať bude 184 metrov. Na oboch budú pracovať poprední architekti z holandského štúdia KCAP. Daná úloha im bola pridelená na základe výhry medzinárodnej súťaže JTRE.
Konkurencia bola veľká, súťaže sa zúčastnili aj ďalší medzinárodní renomovaní architekti, ako Delugan Meissl Associated Architects z Rakúska, Dominique Perrault Architecte z Francúzska, Gensler zo Spojených štátov amerických či dubajsko-slovenská spolupráca AE7 & GFI.
„Víťazný návrh architektonickej súťaže na jednu z najvyšších budov v Európe bol ocenený pre svoju iniciatívnu koncepciu, estetickú hodnotu a udržateľné riešenie. Porota vyzdvihla jeho schopnosť harmonicky zapadnúť do mestského prostredia a zároveň priniesť moderné a funkčné prvky, ktoré obohatia mestskú krajinu,“ odôvodnil rozhodnutie odbornej poroty jej predseda Michal Sedláček, profesor Ústavu architektúry Fakulty stavebnej VUT v Brne.
„Výškové budovy víťazného návrhu sa výrazne premietnu do horizontu mesta, posilnia tak vizuálnu identitu Bratislavy. Návrh významne prispeje k postaveniu mesta na európskej architektonickej scéne, čím zvýši jeho prestíž a atraktivitu pre investorov aj návštevníkov. Budovy sa stanú jedným zo symbolov Bratislavy, reprezentujúcim jej moderný a progresívny prístup k urbanizmu,“ dodal.
Ako budú vyzerať?
Spomínaná dvojica veží má byť štíhlej kompozície. Svojim budúcim obyvateľom ponúka výhľad na viac častí hlavného mesta prostredníctvom panoramatických rohových okien.
Teplá kovová fasáda zachytáva a odráža svetlo rafinovanými spôsobmi, čím sa výraz veží mení podľa počasia. V prízemí sa bude nachádzať presklené átrium ponúkajúce občiansku vybavenosť a priestory na stretnutia, ktoré budú integrované s bohatou zeleňou krajinných úprav inšpirovanými tokom Dunaja. Pôjde tak o harmonickú rovnováhu medzi architektonickým a prírodným svetom.
Projekt vykazuje prvky udržateľnosti, jeho technológie budú využívať zníženú spotrebu betónu, čím sa minimalizujú emisie uhlíka. Ide tak o nový štandard pre výškové bývanie v metropole Slovenska.
Prínos má aj v rámci posilnenia funkcie bývania v lokalite Eurovea City. Zlepší sa tým ekonomická udržateľnosť a efektivita verejnej dopravy.
Svetovo uznávané štúdio KCAP, ktoré okrem holandského Rotterdamu sídli aj v Zürichu a Paríži, spolupracoval na víťaznom návrhu s britskou inžinierskou firmou Buro Happord. KCAP pozostáva z viac ako stovky odborníkov na urbanizmus, architektúru a krajinárstvo, ktorý pochádzajú z viac ako 25 krajín.
Ich práca sa zameriava na zlepšovanie života v neustále sa vyvíjajúcich svetových metropolách a na premenu budov, susedstiev a mestských regiónov.
„Do súťaže sme pozvali renomovaných svetových architektov so skúsenosťami s navrhovaním výškových budov, ktorí splnili očakávania a priniesli zaujímavé a skutočne rôznorodé pohľady na doplnenie bratislavského downtownu ďalšími mrakodrapmi. Súťažné návrhy potvrdili správnosť úvahy vygradovať panorámu moderného centra Bratislavy novými výškovými dominantami a možnosti ich prirodzeného začlenenia do aktívnej udržateľnej mestskej štrvte,“ uviedol výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.