Sociálne siete

V americkom štáte musela škola odmontovať zrkadlá na toaletách: Dôvodom je TikTok!

Sociálna sieť TikTok je populárna najmä medzi tínedžermi. Zo štatistík vyplýva, že ho používajú častejšie ako Facebook.
V mnohých štátoch bola táto čínska aplikácia zrušená a zakázaná, keďže má najmä na mladých ľudí negatívny dopad. Jej odinštalovanie bolo odporúčané aj Slovákom.
Vydané 10. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Študenti večne pozerajúci do displejov telefónov sú žiaľ smutnou realitou dneška. Mladí trávia so svojimi rovesníkmi viac času v kybernetickom priestore ako v reálnom svete. Situácia v jednej strednej škole v americkom štáte Severná Karolína zašla až tak ďaleko, že sa jej vedenie rozhodlo odstrániť zrkadlá na toaletách, aby žiakom aspoň čiastočne zabránili v neustálom natáčaní sa na TikTok.

„Úplne sa to vymklo kontrole. Študenti si dohovárali schôdzky na záchodoch, aby mohli natáčať tanečné klipy na TikTok,“ popísala situáciu učiteľka Lisa Rodriguez-Davis pre Business Insider.

Študenti sa podľa nej cez zrkadlá buď priamo natáčali, alebo ich využívali na to, aby sami seba sledovali, ako vyzerajú v zábere. Telefón pritom mali opretý na umývadle pod zrkadlom a svoje vystúpenie zariadením natáčali.

Práve to viedlo vedenie strednej školy v meste Graham k tomu, aby boli zrkadlá úplne zakázané a demontované.

Na niektorých školách zakázali používať mobilné telefóny počas celého vyučovania. Zdroj: unsplash.com

Radikálne riešenie zabralo

„Študenti navštevujú toaletu v priemere trikrát až štyrikrát denne, aby mohli natáčať videá. Niektorí dokonca žiadali, aby boli predĺžené prestávky,“ vysvetlila škola v liste, ktorý zaslala rodičom, aby situáciu lepšie pochopili.

„Účinok sa dostavil okamžite. Deti prestali záchody využívať tak často a začali tráviť viac času cez prestávky vonku,“ pochvaľoval si v reportáži miestnej televízie WFMY prijaté opatrenie Les Atkins, zástupca školského okrsku Alamance-Burlington, do ktorého spomínaná škola spadá.

Situácia medzi tínedžermi je kritická

Boj proti využívaniu smartfónov a sociálnych sietí deťmi v USA naberá v posledných mesiacoch na sile. Vlani napríklad skupina verejných škôl rôznych úrovní v americkom meste Seattle zažalovala technologické giganty prevádzkujúce sociálne siete TikTok, Instagram, Facebook, YouTube a Snapchat.

Tieto platformy totiž podľa žaloby „nesú zodpovednosť za krízu mentálneho zdravia medzi mladými ľuďmi.“

„Žalovaná strana úspešne zneužila zraniteľné mozgy dospievajúcich. Desiatky miliónov študentov v krajine lapila v kolotoči nadmernej konzumácie obsahu, ktorý je často škodlivý, cynický a spôsobuje závislosť,“ stojí v žalobe spolku Seattle Public Schools.

Ešte ďalej zašiel vlani na jar štát Florida. Ten prijal zákon, ktorý do štátnych školských okrskov vyžaduje zavedenie pravidiel proti používaniu mobilov počas vyučovania. Vedenie škôl v okrese Orange bolo ešte prísnejšie, žiakom zakázalo telefóny používať po celú dobu, keď sú v škole.

Varovanie pre Slovákov

Celý svet sa postupne začína brániť pred sociálnou sieťou TikTok. Jej používanie totiž prináša rozsiahle bezpečnostné riziká. Prvá reakcia sa v minulom roku objavila už aj na Slovensku, o čom informoval portál svetapple.sk.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (ďalej MV SR) vydalo pre svojich zamestnancov varovanie, v ktorom ich žiada, aby si zo svojich mobilných zariadení odinštalovali túto čínsku sociálnu sieť a radilo to všetkým obyvateľom Slovenska.

MV SR má konkrétne obavy z toho, že TikTok zhromažďuje veľké množstvo informácií o používateľovi či zariadení, ktoré následne končia na serveroch tretích strán. Tieto dáta by mohli byť neskôr zneužité na cielené kybernetické útoky voči konkrétnym osobám, vrátane hrozieb typu phishing.

Používanie TikToku prináša rozsiahle bezpečnostné riziká. Zdroj: unsplash.com

Ako funguje TikTok

TikTok je populárny u čoraz mladších ročníkov, využívajú ho dokonca aj malé deti. Podľa niektorých štatistík ho tínedžeri používajú už častejšie ako Facebook.

Princíp tejto online služby je veľmi jednoduchý, je založený na veľmi krátkych videách, ktoré sa prehrávajú postupne za sebou. Namiesto textu sú teda na TikToku videá, krátke nahrávky s dĺžkou od troch do 60 sekúnd. A práve takto krátka dĺžka je podľa všetkého receptom na úspech, pretože v USA dokonca už čínska sociálna sieť prekonala aj Snapchat a Instagram.

Najprv bolo možné nahrávať videá s dĺžkou iba 15 sekúnd, neskôr bolo umožnené publikovať až trojminútové klipy. Teraz môže video obsah dosahovať dĺžku až desať minút. Niektorí užívatelia sú schopní na tejto sieti tráviť pokojne aj niekoľko hodín denne.

Pokračujte na ďalší príspevok »