Úžasné technológie: Bionické oko sa stáva realitou

Teleskopické šošovky je akýsi funkčný doplnok oka, ktorý umožňuje človeku skutočne vidieť lepšie. Najnovšie experimentálne zariadenia dokazujú, že žijeme v sci-fi už dnes. Blíži sa vynález plnohodnotného bionického oka?   Tí starší z nás si možno pamätajú televízny seriál Six Million Dollar Man, ktorý vznikal v 70. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch. Istý pán mal… Prečítať celé
Vydané 21. marca 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Teleskopické šošovky je akýsi funkčný doplnok oka, ktorý umožňuje človeku skutočne vidieť lepšie. Najnovšie experimentálne zariadenia dokazujú, že žijeme v sci-fi už dnes. Blíži sa vynález plnohodnotného bionického oka?

 

Tí starší z nás si možno pamätajú televízny seriál Six Million Dollar Man, ktorý vznikal v 70. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch. Istý pán mal možnosť plniť špeciálne úlohy po tom, čo bola veľká časť jeho tela elektrifikovaná a nahradená bionickými protézami. Vyzeral celkom obyčajne, ale technológia z neho spravila takmer superčloveka.

To, čo bolo kedysi iba odvážnymi víziami v sci-fi filmoch, to je dnes pomaly realitou. Po funkčných protézach končatín vyrobených na 3D tlačiarni sa medicína teší na nový objav, bionické oko. Teda, bionické oko to ešte nie je, ale pomaly sa k nemu vedci blížia. Teleskopická šošovka bola pritom prvýkrát oficiálne odprezentovaná ešte minulý rok na kongrese American Association for the Advancement of Science (AAAS) v Kalifornii.

Kontaktné šošovky, ktoré vyzerajú takmer obyčajne, majú v sebe zabudovanú modernú techniku a majú funkcie, ktoré sú ešte stále pre bežného laika celkom neuveriteľné. Majú hrúbku iba 1,55 milimetra, sú vylepšením prvého prototypu z roku 2013 a umožňujú jednu skvelú funkciu – približovanie žmurknutím.

Skutočne, priblížiť obraz ako ďalekohľadom je možné jednoducho žmurknutím. Samozrejme, nejde o celkom obyčajné žmurknutie, ktoré robíme tisíckrát denne a celkom prirodzene, ale o žmurknutie určitým špecifickým spôsobom. Rovnakým spôsobom je potom možné obraz aj oddialiť.

 

Teleskopické šošovky  (foto: Eric Tremblay & Joe Ford / EPFL)

Teleskopické šošovky (foto: Eric Tremblay & Joe Ford / EPFL)

Princíp nie je tak zložitý, náročná je najmä výroba

Ako to celé funguje? Aj napriek tomu, že tento vynález pôsobí ako produkt vedecko-fantastického komiksu, v skutočnosti vedeckí pracovníci využili relatívne jednoduchý princíp funkčnosti. V šošovke sa po žmurknutí aktivujú procesy, ktoré zmenia tvar miniatúrnej optiky a tak zmenia aj spôsob, akým dopadá svetlo na sietnicu oka. V praxi to znamená, že sa zväčšuje a zmenšuje zorný rozsah, pričom plocha dopadu svetla ostáva rovnaká.

Vo výsledku sa teda pozorovateľovi zdá, že sa pozerá na okolie cez ďalekohľad, vidí totiž iba menšiu časť z celkového výhľadu.

Transformácia šošoviek je možná vďaka malým (iba 0,5 milimetra hrubým) trubiciam, cez ktoré je možné prúdenie kyslíka. V závislosti od toho, ako intenzívne kyslík prechádza trubicami, sa zväčšuje alebo zmenšuje objem šošovky. Detaily funkčnosti nie sú verejnosti známe, ale podľa dostupných informácií usudzujeme, že samotný princíp až taký komplikovaný nie je.

To, čo bráni komerčnému predaju nového vynálezu, je dnes najmä finančná náročnosť výroby.

 

Najprv armáda, potom verejnosť

Technológia teleskopických šošoviek stále nie je natoľko spoľahlivá a bezpečná, aby ju autority pustili do sériovej výroby. Je však prakticky nepopierateľné, že sa už teraz technológia pripravuje na použitie v širšom meradle a pravdepodobne nájde prvé uplatnenie v armáde (projekt bol pôvodne financovaný  výskumnou agentúrou americkej vlády DARPA).

Pomôcť by tiež mohla ľuďom, ktorí trpia vekom podmienenou makulárnou degeneráciou (AMD). AMD je jednou z hlavných príčin slepoty u starších dospelých. O žiadnych časových horizontoch dnes podrobnosti nevieme, nepredpokladáme však, že by sa táto technológia stala verejne dostupnou do roku 2020.

Pokračujte na ďalší príspevok »