Trendy, ktoré očakávame

   Dôležitým aspektom analýz býva pohľad do minulosti. Ten najkratší, aký môžeme mať, je 5 rokov dozadu, keď v Spojených štátoch amerických praskla realitná bublina,      Bubliny boli aj v minulosti, avšak v tomto prípade sme boli svedkami obrovského nahromadenia prostriedkov v jednej časti ekonomiky bez akejkoľvek opatrnosti spojenia veľkých spoločností do celkov s väčšími úsporami, väčšími trhovými možnosťami, väčšou kontrolou a zároveň potenciálom veľkých problémov.  … Prečítať celé
Vydané 6. augusta 2014 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Zakladateľ skupiny United Group | Bratislava, Slovensko

   Dôležitým aspektom analýz býva pohľad do minulosti. Ten najkratší, aký môžeme mať, je 5 rokov dozadu, keď v Spojených štátoch amerických praskla realitná bublina,

 

   Bubliny boli aj v minulosti, avšak v tomto prípade sme boli svedkami obrovského nahromadenia prostriedkov v jednej časti ekonomiky bez akejkoľvek opatrnosti spojenia veľkých spoločností do celkov s väčšími úsporami, väčšími trhovými možnosťami, väčšou kontrolou a zároveň potenciálom veľkých problémov.

   Každá neharmonická časť, ktorá sa odohráva v ekonomike, má za následok vlnu udalostí, ktoré sa vymykajú normálu. Výsledkom takého konania je, že nikto nečakal, že sa niečo také môže zrútiť. Prečo sa tak stalo a aké máme paralely do budúcna?

   V prvom rade žijeme už dosť dlho vo svete virtuálnej reality, kde peniaze majú hodnotu, ktorá nie je krytá zlatom alebo iným hmatateľným cenivom. Po druhé, ľudia prestali premýšľať, že jedna plus jedna sú dve. Súčasný americký biznis model prekvitá, umožňuje znova podnikať na pôde v USA, nie je nutné vyvážať prácu do zahraničia. Tomu všetkému pomáha oslabujúci americký dolár, ktorý umožňuje exportovať výrobky s pridanou hodnotou. Vysoká úroveň flexibility americkej ekonomiky jej dáva komparatívnu výhodu voči okolitému svetu, zmeny sa tu dejú rýchlosťou svetla.

   Európa je zasiahnutá spomalenou štruktúrou euroúradníkov, ktorí, ako sa zdá, nevedia rozhodovať ani rýchlo a ani správne. Problémy krajín ako Grécko a celého juhu Európy už dávno mali byt vyriešené bankrotom a pomoc, ktorú tam už niekoľko rokov „pumpujeme“, mala byť investovaná do zmysluplných projektov na rozvoj obchodu a služieb, hlavne v malom a strednom sektore podnikania.

   Prečo to tak ale nie je? Lebo takéto rozhodnutia nie sú populárne. Pretože uvedení úradníci by už nesedeli na svojich stoličkách. Inými slovami, nikto nie je schopný prijať svoju mieru zodpovednosti za to, čo je nutné urobiť.

   Zameranie sa na mladých ľudí by malo byť prioritou súčasných mocenských špičiek, ktoré v úplnej slepote neriešia dôvody vysokej miery nezamestnanosti a nevytvárajú u mladých ľudí záujem o prácu.

   Regulovanie a projektovanie potencionálnych pracovných príležitostí v budúcnosti by mali byť jedným z najdôležitejších bodov vládnucich orgánov. Súčasná mladá generácia nie je hlúpa, len nevidí perspektívy v tom, čo sa deje okolo nás.

   Pokiaľ si detailne prezrieme načasovanie zmien v USA a následne opatrenia prijaté EÚ, zisťujeme, že očakávané zmeny sú v časovom sklze cca 2 až 3 roky. Pritom by stačilo tak málo. Stačilo by, aby orgán poverený rozhodovaním bol viac akcieschopný a že by byrokratických úradníkov vymenili mladí ambiciózni ľudia.

   Slovensko ako plne integrovaná krajina EÚ nemá šancu postupovať inak ako v zmysle pravidiel EÚ. Avšak je nutné uvedomiť si, že i napriek tomu sme časťou veľkého celku a je potrebné hľadať spoločné cesty na riešenie problémov v rámci celej únie. Aj malý člen vie zmeniť smerovanie. Chce to však plnú svojprávnosť a zodpovednosť.

   Integrácia lokálnych ekonomík v rámci veľkého celku znamená rešpektovanie rastu a zároveň i prípadne poklesy dopytu. Slovenská ekonomika výrazne závislá na automobilovom priemysle nemá v budúcnosti šancu na reálne zvýšenia HDP na úkor investícii, ktoré v krajine dnes máme. Výroba výrobkov, ktorých práca nie je s vysokou pridanou hodnotou, je kedykoľvek premiestniteľná do akejkoľvek krajiny v okolí. Naše smerovanie by malo ísť cestou vlastných výrobkov s pridanou hodnotou tak, aby sme nemuseli byť atakovaní cenovou vojnou konkurencie.

   Sme malá krajina. Je ťažké presadiť sa aj navonok aj dovnútra. Šance, ktoré máme, sú však veľké. Skúsme sa pozrieť na takých Švajčiarov. Ich ekonomika je po celé desaťročiazdravá a flexibilná. Čo tak ich nasledovať?Vyrábajú vynikajúce a jedinečné švajčiarske hodinky, tak známe na celom svete a prakticky bez konkurencie. Švajčiarska čokoláda známa na všetkých kontinentoch, švajčiarske banky sú známe kdekoľvek na svete a mnohé iné produkty takisto.

   Trendy, ktoré očakávame: postupné premiestňovanie lacnej a málo kvalifikovanej výroby do krajín s nižšou pridanou hodnotou, stabilizáciu pracovného trhu a realizácia vysoko výkonných projektov viazaných na kvalifikované pracovné sily v rámci EÚ. Geografické zmeny v ekonomike budú veľmi silne ovplyvnené globálnym počasím a zmenami, ktoré nás čakajú v najbližších desaťročiach. Sme presvedčení, že veľmi dôležitým bodom budúceho vývoja jednotlivých ekonomík bude zvládnutie produkcie a čistoty agrárneho sektoru. Potraviny a ich čistota bude najvyššou prioritou.

Vladimír Orth

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.