Akých desať rokov čaká svetovú ekonomiku?

   Páni prepáčia, dobrých 10 rokov nás čaká. Možno historicky najlepších. Aj keď to znie asi kacírsky, myslím si, že svetovú ekonomiku čaká v najbližších rokoch silný rast a svet výrazne zbohatne. Natíska sa otázka, aké sú dôvody tohto pohľadu? Prečo si to myslím?        Veď dnes je práve to obdobie, keď je na tom svet zle. Všetko sa […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. augusta 2014
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Peter Bobik
Konzultant
Bratislava, Slovensko

   Páni prepáčia, dobrých 10 rokov nás čaká. Možno historicky najlepších. Aj keď to znie asi kacírsky, myslím si, že svetovú ekonomiku čaká v najbližších rokoch silný rast a svet výrazne zbohatne. Natíska sa otázka, aké sú dôvody tohto pohľadu? Prečo si to myslím?

 

 

   Veď dnes je práve to obdobie, keď je na tom svet zle. Všetko sa to môže „zrútiť“. Európa sa potáca nad dlhovou priepasťou, nad kórejským poloostrovom prelietavajú strategické bombardéry B-2 spirit (ktorých cena je mimochodom vyššia ako celý záchranný balík pre Cyprus), Sýria sa zmieta na pokraji konfliktu, ktorý môže zapáliť rozbušku v celom arabskom svete, čínsky realitný sektor má parametre, pri ktorých bola americká hypotekárna kríza len drobnou epizódou… veľa rizika, veľmi veľa. Áno, určite ak to tak chcem vidieť. Ide o uhol pohľadu, negatívny sentiment má násobne lepšie predpoklady sa šíriť ako dobré správy. Dajte na prvú stranu „krv“, nech sa to lepšie predáva…

   Trhmi hýbu emócie. Panika a dav spôsobujú turbulencie. Ale celkový trend je založený na inom. Na silnejších predpokladoch ako je nálada spotrebiteľov. Preto mojou snahou je pozrieť sa na veci bez emócií. Očistiť sa od balastu, ktorý deformuje realitu. Sentiment, šedá eminencia investičných trhov… Zažil som dná, keď všetci okolo boli zúfalí pesimisti a trh sa zrazu pobral opačným smerom. Potom som videl rastové analýzy pár dní pred fatálnym prepadom. Sentiment nie je dobrý radca o budúcnosti. Dnes je nálada na bode mrazu, tak zle nebude…

   Máme iné predpoklady, planéta sa zmenila. Máme najmä historicky bezprecedentný potenciál riešiť problémy, otázky a situácie, ktoré boli v minulosti nad naše kapacity. Demografia bohatstva a demografia intelektuálneho potenciálu spravila významný skok, ktorý v histórii nemá obdoby. Počas jednej generácie sa svetové bohatstvo znásobilo, nikdy nebolo také množstvo ľudí tak bohatých ako práve v súčasnosti. Zároveň sa počas tejto generácie výrazne predĺžila priemerná dĺžka života, a teda výsledkom týchto premenných je skokový nárast počtu vzdelaných ľudí na úrovne násobne presahujúce predchádzajúcu generáciu.

   Máme kapacitu riešiť násobné množstvo problémov oveľa vyššej zložitosti. Preto je vývoj taký rýchly. Predchádzajúce generácie sú z tohto pohľadu ako žiak základnej školy, ktorý sa trápi s rovnicou s dvomi neznámymi oproti vedeckému tímu na MIT. Navyše, sme na prahu energetickej revolúcie, akú svet zažil snáď len raz. Ropa ťahala vývoj už dlho, rozsah aktivít, ktoré sa venujú jej alternatívam je taký rozsiahly, že je pravdepodobná  silná transformácia svetovej ekonomiky z hľadiska energetických potrieb. Je otázne, či dominanciu preberie bridlicový plyn, ktorý už dnes mení energetické paradigmy najväčšej svetovej ekonomiky alebo to bude stále viac dostupná solárna energia, či úplne iná nová alternatíva. Je však dobrým predpokladom, že energie bude veľa a teda za dobrú cenu, čo bezpochyby bude silným anabolikom pre svetovú ekonomiku.

   Pohár je teda poloprázdny? Poloplný? V USA klesá nezamestnanosť 4 roky, už ani jeden americký štát nemá dvojcifernú nezamestnanosť (Rhode Island s najvyššou mierou nezamestnanosti tesne pod jej 10% úrovňou), US domácnosti dosiahli najnižší podiel splátok svojho dlhu k svojim príjmom za viac ako 3 dekády (nepodceňoval by som tento údaj, títo spotrebitelia majú podobnú ekonomickú silu ako Čína a Nemecko dokopy a môžu začať míňať oveľa viac ako doposiaľ). Cash, iba cash, na účtoch amerických firiem dosiahol závratnú sumu 1500 miliárd USD (čo je suma vyššia ako HDP Španielska a o málo nižšia ako HDP Ruska a Indie) a ziskovosť týchto firiem dosiahla historické maximá. Ak by sme dali vyššiu váhu týmto informáciám vo svojom pohľade na ekonomickú situáciu, k akým záverom by sme sa dopracovali?

   Netrúfnem si povedať, či najviac narastie S & P index alebo DAX. USD môže čakať ako strata svojho postavenia, tak aj posilnenie súčasnej úrovne. Čo by som však dal do popredia úvah sú trendy v poklese svetovej chudoby, zmena ekonomickej sily rozvíjajúcich sa trhov. O 10 rokov môže byť Latinská Amerika bohatý región, Afrika nemusí hladovať a Peking môže mať viac obyvateľov ako Francúzsko. Pribudnú úplne nové vedecké odbory a priemyselné odvetvia, odhadovať silu ktorých je dnes málo prezieravé (po skúsenosti s internetovou ekonomikou a mobilnou komunikáciou). Je možné, že firmou s najvyššou trhovou kapitalizáciou bude indonézska spoločnosť zameraná na nanotechnológie alebo globálna kozmická agentúra alebo gerontoslužbami zaoberajúci sa konglomerát z Číny… Svet sa bude meniť rýchlejšie ako kedykoľvek v minulosti. Teda žiadne istoty… ale bude lepšie. Oveľa lepšie.

 Peter Bobik

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019