TO MUSÍTE VIDIEŤ: Najkrajšie jaskyne v Európe

Obohaťte svoje cestovanie o návštevu niektorej z týchto nádherných jaskýň, nebudete ľutovať!   #1. Biševo, Chorvátsko Ak máte radi tie žiariace jaskyne, ktoré vyzerajú kúzelne ako z rozprávky, potom túto nádhernú Modrú jaskyňu musíte navštíviť. V krátkej vzdialenosti od chorvátskeho pobrežia sa nachádza ostrov Biševo, kde sa nachádza táto Modrá jaskyňa. Táto nádherná prírodná jaskyňa… Prečítať celé

#1. Biševo, Chorvátsko

Táto nádherná prírodná jaskyňa dostala svoje meno podľa modrej žiary vody spôsobenej slnečným žiarením prenikajúcim cez podzemný otvor.

V roku 1884 sa stala skutočne obľúbenou turistickou atrakciou, keď bol otvor jaskyne dostatočne veľký, aby do nej mohli vplávať aj malé člny.

Odporúča sa navštíviť túto jaskyňu počas letnej sezóny medzi 10:00 a 13:00, pretože žiara je v tomto čase najjasnejšia.

Biševo, Chorvátsko. Zdroj: bolcroatia.com

#2. Gaping Gill, Anglicko

V Severnom Yorkshire nájdete jednu z najväčších jaskýň v celej Veľkej Británii – podzemný svet je hlboký 100 metrov.

Potok, ktorý tam preteká sa mení na jeden z najvyšších neprerušovaných vodopádov na celom kontinente.

Strmhlav sa rúti do Gaping Gill z výšky takmer 105 metrov!

Hoci sa zdá, že voda z vodopádu mizne vo vzduchu, neskôr sa zistilo, že sa opäť vynorí v priľahlej jaskyni Ingleborough, ktorá je spojená s Gaping Gill.

Návšteva jaskyne je možná iba dvakrát do roka, keď je nainštalovaná špeciálna doprava, ktorá umožňuje malým skupinám jaskyňu navštíviť.

Gaping Gill, Anglicko. Zdroj: liverpoolecho.co.uk

#3. Modré jaskyne, Zakynthos

Populárne jaskyne na tomto ostrove sú ideálne aj pre tých, ktorí cestujú s deťmi, pretože sa nachádzajú nad zemou a sú ľahko dostupné loďami.

Tieto jaskyne sú skutočne veľkolepé – s vápencovými oblúkmi, tyrkysovou vodou, ktorá akoby žiarila z morského dna a množstvom farebných rýb, dostanú každého.

Oddýchnite si na lodi a kochajte sa nádherným okolím – loď robí viacero kôl,  okolo a pod oblúkmi, ide do niektorých jaskýň a zastaví sa tam, aby ste si mohli užiť trochu plávania a šnorchlovania.

Nachádza sa v regióne Skinari na severe ostrova a je to jedna z najznámejších jaskýň v Európe.

Leto je najlepší čas na objavovanie toho najlepšieho z tejto jaskyne.

Modré jaskyne, Zakynthos. Zdroj: welcometozante.com

#4. Gouffre Berger, Francúzsko

Kedysi známa ako najhlbšia a najnebezpečnejšia jaskyňa na svete, Gouffre Berger je dnes hlavnou turistickou atrakciou najmä vďaka svojej výnimočnej hĺbke.

Jaskyňa, ktorá sa nachádza vo Vercors v juhovýchodnom regióne Francúzska, bola prvýkrát objavená v roku 1953.

S hĺbkou viac ako 1000 metrov, je to neuveriteľne vzrušujúca jaskyňa, ktorá uspokojí váš adrenalín.

Na dne sú veľké jazerá a vodopády s krištáľovo čistou vodou.

Túto jaskyňu môžete navštíviť kedykoľvek počas roka, ale na preskúmanie hĺbky tejto jaskyne musíte byť odborníkom na lezenie.

Gouffre Berger, Francúzsko. Zdroj: dailymail.co.uk

#5. Postojnské jaskyne, Slovinsko

Tento obrovský prírodný útvar, známy ako najkrajšia jaskyňa v Európe, si svojím nádherným vzhľadom určite ukradne vaše srdce.

Od roku 1872 preváža zvedavcov týmto dva milióny rokov starým podzemným „brlohom“ jediný podzemný dvojkoľajový vlak na svete.

Jaskyne sú dlhé 24 kilometrov a verejnosti je prístupných 5 kilometrov.

Vezmite si dobrú vychádzkovú obuv a nezabudnite si zobrať sveter, teplota v jaskyniach sa pohybuje okolo 10°C.

A nezabudnite sa pozrieť na Predjamský hrad, najväčší hrad na svete postavený v jaskyni!

Túto jaskyňu môžete navštíviť kedykoľvek počas roka a ak budete mať šťastie, uvidíte Olma, malého mloka, o ktorom sa hovorí, že je potomkom drakov!

Postojnské jaskyne, Slovinsko. Zdroj: thetravel.com

#6. Jaskyňa Eisriesenwelt, Rakúsko

Ľad uprostred leta? V Rakúsku je to možné!

Od mája do októbra môžete v sprievode skúsených sprievodcov navštíviť ohromujúce ľadové jaskyne Werfen v provincii Salzburg.

So svojimi 45 kilometrami sôch a ľadových útvarov je Eisriesenwelt zimnou krajinou zázrakov..

Návšteva trvá asi hodinu a pätnásť minút a je potrebná dobrá fyzická odolnosť, pretože v jaskyni budete musieť zdolať množstvo schodov.

Aj keď je možné prísť lanovkou, k jaskyni budete musieť prejsť ďalších 20 minút peši.

Jaskyňa Eisriesenwelt, Rakúsko. Zdroj: salzburg.info

#7. Cuevas del Drach, Španielsko

Na ostrove Malorka nájdete Cuevas del Drach, očarujúcu jaskyňu, ktorá vyzerá ako zo sna.

Je to obrovský systém štyroch veľkých jaskýň, ktoré boli objavené v roku 1338.

Každá z týchto jaskýň má svoj vlastný názov – Jaskyňa Louisa Salvadora, Jaskyňa Francúzov, Čierna jaskyňa a Biela jaskyňa.

Cuevas del Drach, Španielsko. Zdroj: spain.info

#8. Zelené jaskyne, Kanárske ostrovy

Zelená jaskyňa, známa aj ako Cueva de Los Verdes, je jednou z najkrajších jaskýň v Európe.

Nachádza sa na ostrove Lanzarote a vznikla pred tritisíc rokmi podzemným prúdom lávy.

Svetlozelená žiara v stenách je spôsobená sopečnými minerálmi prítomnými v nich, a žiara sa odráža aj vo vode pod nimi.

Toto neskutočné miesto rozhodne stojí za návštevu a tiež sa oplatí vidieť veľkú koncertnú sálu v jaskyni, ktorá je jedným z najlepších lokálnych miest na preskúmanie.

Zelené jaskyne, Kanárske ostrovy. Zdroj: turismolanzarote.com